Evdeki adımlardan biri de çamaşır yıkamak. Giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkamak zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf sağlarken sonuçta tatmin edici bir sonuç elde etmenizi sağlar. İşte çamaşırlarınızı makineye koyup paradan tasarruf etmenizi sağlayan ve çoğunuzun görmezden geldiği yöntem.

Ömrünü uzatmak istiyorsanız, el veya makine ile keten bakımının uygun şekilde yapılması önemlidir. Doğru deterjanı, mükemmel yumuşatıcıyı ve hatta doğru yöntemi kullanmak, giysilerin korunmasına ve parlaklıklarının ve renklerinin korunmasına yardımcı olur, sadece değil!

Paradan tasarruf etmek için çamaşır makinesine nasıl kıyafet konur?

çamaşır makinesi dolu

Makineniz 3kg, 5kg hatta 7kg kapasiteli olsun, çamaşırlarınızın güzel kokmasını ve düzgün yıkanmasını istiyorsanız ağzına kadar doldurmamanız şarttır.

Elbette, çamaşır yıkarken, aynı renkteki giysilerin daha açık renkli giysilere bulaşmasını önlemek için bir araya getirmek önemlidir. Ancak unutmayın, gruplama yığmak anlamına gelmez. Bu durumda, çamaşırlarınızı yalnızca kötü yıkamakla kalmaz, aynı zamanda  küf kokusu veya terle dolu olduğunu görme riskini de alırsınız . Bunu kimse istemez!

Öte yandan, makinenizi doldururken yıkanacak kumaşın cinsi önemlidir. Kumaşlar arasında sürtünme ve sürtünme riskini en aza indirmek için bunları karıştırmayın! Bu nedenle narin bir yün giysi, lacivert olmasına rağmen, yıkama sırasında kot giysilerle birlikte gelirse zarar görebilir. Bu nedenle tüm kot kıyafetleri aynı anda, havlu ve bornozları ayrı, yünlü çamaşırları ise ayrı yıkamayı tercih ediyoruz.

Çamaşırlarınızı kötü    yıkarsanız  , yeniden yıkamak veya değiştirmek zorunda kalırsınız ve bu nedenle her yıkamada ortaya çıkan maliyetleri unutmadan daha fazla para harcarsınız: deterjan, su ve elektrik tüketimi. Bu israfı önlemek için makinenizi doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olun.

Kurutma makineniz yoksa veya evinizin bahçesi veya balkonu varsa açık havada kurutmayı tercih edin. Böylece kıyafetleriniz daha az kırışacak ve bu da hem paradan tasarruf etmenizi hem de elektrik faturasını düşürmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak, makine kesinlikle devrim niteliğinde bir buluş, ancak verimli ve optimum şekilde kullanılmazsa, giysilerinize zarar verme riski vardır. Çamaşır makinenizi nasıl kullanacağınızı öğrenin veya şüpheniz varsa kullanım kılavuzuna bakın. Çamaşırları ayırma, açık havada kurutma gibi basit hareketler elektrik faturanızın miktarını azaltacaktır. Diğer çevreye duyarlı hareketler, makinenizi yoğun olmayan saatlerde kullanmak veya enerji yoğun olmayan bir makineyi seçmek gibi faturanızı düşürmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, sadece ikincisinin enerji etiketine bakın.

Çamaşır makinesi, sana iyi dileklerde bulunan bir arkadaş

Bir yardımcı odasında çamaşır makinesi

Yüzyıllar boyunca haneler, sosyal statülerini ortaya koymalarına izin veren cihazlarla donatıldı. Her zaman  temiz görünmek için kıyafetlerimizi mümkün olduğunca uzun süre dayanacak şekilde nasıl temizleyeceğimizi öğrenmemiz gerekiyordu.

19. yüzyılın başında ortaya çıkan ilk çamaşır makineleri, tüm çamaşırların aynı anda yıkanması nedeniyle insanlara önemli ölçüde zaman kazandırdı. Tek dezavantajı, mekanizmayı manuel olarak çalıştırma ihtiyacıydı. Bir asır sonra elektrikli çamaşır makineleri sahneye çıktı ve bireylerin aynı anda diğer ev işlerini yapmalarına izin verdi.

Günümüzde çamaşır makineleri hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Küçülmenin takipçisi olan haneler dışında modern bir hanenin onunla donatılmaması neredeyse imkansızdır.

Çamaşır makinenizi akıllıca kullanmak size enerji, zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Banyo yapmak yerine duş almak, el ve bulaşıkları yıkamak için soğuk suyu tercih etmek veya su kaybını önlemek için dondurucunuzu düzenli olarak buzunu çözmek gibi diğer refleksler bu konuda size yardımcı olabilir.

ev