Press ESC to close

Çamaşır makinesinin bozulmasını önlemek için nasıl iyice temizlenir? 4 pratik ipucu

Çamaşır makinesinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bu, ömrünü ve aynı zamanda yıkama verimliliğini artırır. Nitekim tıkanmış bir çamaşır makinesi, çamaşırlarda leke, tiftik ve kötü kokulara neden olur. Bu ipucu ile çamaşır makinesini nasıl iyice temizleyeceğinizi öğrenin.

Tıkanmış ve büyütülmüş bir çamaşır makinesi yalnızca çamaşırları kirletmekle kalmaz, aynı zamanda aşırı elektrik tüketimine de yol açar. Bu nedenle, bu ev aletinin düzenli olarak bakımının önemi.

Çamaşır makinesi nasıl iyice temizlenir?

Kir ve kireç, çamaşır makinesinin tamburunda ve contalarında kolayca birikir. Bu ev ekipmanında biriken kiri yalnızca kapsamlı temizlik etkili bir şekilde temizleyebilir.

  • Çamaşır makinesini iyice temizlemek için soda kristalleri ve beyaz sirke

Soda kristalleri ev ve çamaşır bakımında çok popülerdir.  Kirli ve yağlı yüzeylerin yağdan arındırılmasını, temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini sağlarlar  . Soda kristalleri aynı zamanda ev aletlerinin ve  aynı zamanda musluk  ve duş perdelerinin kirecini çözmek için etkili bir kireç önleyici maddedir  .  Ayrıca çamaşırları dezenfekte etmeyi ve doğal olarak beyazlatmayı mümkün kılarlar. Soda kristalleri kabartma tozundan daha aşındırıcıdır, bu nedenle dikkatli kullanılması önemlidir.

soda külü

Soda kristalleri – Kaynak: spm

Çamaşır makinenizi iyice temizlemek için tambura bir avuç soda kristali koyun ve 90°C’de kısa bir döngü çalıştırın. Bu, çamaşır makinenizi dezenfekte etmenize ve kireci temizlemenize olanak tanır  .  Çamaşır makineniz çok kirliyse veya bölgenizdeki su çok sert yani çok sert ise tamburunuza 1 litre beyaz sirke döküp 5 yemek kaşığı soda kristali ekleyebilirsiniz. Beyaz sirke, yüzeyleri yağdan arındırması ve kiri temizlemesiyle tanınan doğal bir temizleyicidir. Aynı zamanda doğal bir kireç sökücüdür,  sert suyun neden olduğu kireç tortularını gidermede etkilidir. 

Deterjan ve yumuşatıcı çekmecelerini temizlemek için beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için önce onları çıkarın ve beyaz sirke ile dolu bir leğene batırın. Birkaç dakika bekletin ve beyaz sirkeye batırılmış eski bir diş fırçasıyla yanları ve köşeleri ovalayın. Bidonları temiz suyla durulayın ve kuru bir bezle dikkatlice silin ve kurumasını sağlayın,  böylece küf oluşumunu önleyin.

çamaşır beyaz sirke

Çamaşır makinesindeki kireci temizlemek için beyaz sirke – Kaynak: spm

Eklemleri temizlemek için mikrofiber bir süngeri beyaz sirkeye batırıp  derzlerin içine geçirebilirsiniz.  İnatçı kir ve lekeler için yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla ovalayarak gevşetin. Derzleri iyi kurutmayı unutmayın çünkü  nem küf ve kötü koku oluşumuna neden olur. Bu nedenle her yıkamadan sonra   kapağın birkaç dakika açık tutulması tavsiye edilir  . Bu, tamburu havalandırır ve nemi emer.

çamaşır makinesi temizliği

Çamaşır makinesini temizleyin – Kaynak: spm

Çamaşır makinesini derinlemesine temizlemek için başka ipuçları nelerdir?

Soda kristalleri ve beyaz sirkenin yanı sıra tuz, sitrik asit ve hatta kaynar su gibi diğer doğal ürünleri de kullanabilirsiniz.

  • Çamaşır makinesindeki tıkanıklığı açmak için tuz

Beyaz sirke ve bir avuç tuz ile tamburun içine soğuk su dökün ve boş bir döngü çalıştırın. Bu hile  , kiri ve kötü kokuları ortadan kaldırır.

  • Çamaşır makinesindeki kireci temizlemek için sitrik asit

 Bu biyolojik olarak parçalanabilen doğal ürün, çamaşır makinesindeki kireç kalıntılarını temizlemede ve çözmede etkilidir  . Bunu yapmak için, tambura 8 yemek kaşığı sitrik asit dökün ve 90°C’de bir döngü çalıştırın.

  • Çamaşır makinesini dezenfekte etmek için kaynar su

Kötü kokulara neden olan mikropları ve mikropları yok etmek için deterjan çekmecesine 5 litre kaynar su dökün ve çamaşır makinenizi boş çalıştırın.

Bu doğal ve kolay ulaşılabilen ürünler, çamaşırlarınızı lekeleyen ve kötü kokulara neden olan kir ve kireç birikintilerini önlemek için çamaşır makinenizi derinlemesine temizlemenizi sağlayacaktır  .

ev