Çamaşır makinesinin contasındaki küf ve kötü kokunun nasıl giderileceğini keşfedin

Evlerde en çok kullanılan beyaz eşyaların başında çamaşır makinesi gelmektedir. Yıkama sırasında çamaşır makinenizden kötü kokular gelebilir ve bunun en yaygın nedenlerinden biri contaların kirli ve küflü olmasıdır.

Çamaşır makinenizin contasındaki küf ve kokuyu giderin

Peki çamaşır makinesinin bu temel kısmını nasıl temizlersiniz? Aşağıda çamaşır makinesi contalarını temizlemek için tüm yararlı ipuçları bulunmaktadır.

Çamaşır makinenizin contasındaki küf ve kokuyu giderin

Çamaşır makinenizin contasını temizlemek için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Yumuşak bir toz bezini elma sirkesi ile nemlendirin ve contanın tüm yüzeyine sürün.

Birleşim yerlerinde bulunan küf izlerini ve kötü kokuları kısa sürede ortadan kaldırabileceksiniz.

İnatçı kirler eklemlerden nasıl çıkarılır

Çamaşır makinenizin contasında daha kalıcı kir varsa, bunu aşağıdakilere dayalı bir macunla tedavi etmek mümkündür:

  • Beyaz şarap sirkesi
  • Sodyum bikarbonat
  • Limon suyu.

Üç malzemeyi elde etmek istediğiniz sonuca göre dozajlayarak dökün ve karışımı eski bir diş fırçasıyla derzin tüm iç yüzeyine yayın. Akan su altında yıkayın ve temiz bir bezle kurulayın.

Beyaz şarap sirkesi, çamaşır makinesindeki hoş olmayan kokuları gidermek için mükemmeldir, ancak aynı zamanda çamaşır yumuşatıcısı olarak da kullanılabilir.

Kötü kokuları gidermek ve zararlı bakterilerin oluşumunu önlemek için de karbonat kullanılabilir. Limon suyu ise hoş bir koku yayar ve lekeleri çıkarabilen mükemmel bir üründür.

Çamaşır makinenizin tamburunu nasıl daha iyi temizlersiniz?

Çamaşır makinenizin contalarını temizlerken cihazın tamburunu dezenfekte etmeyi deneyebilirsiniz. Dikkat: Doğal ilaçların etkinliğini arttırmak için vakumlu yıkama yapılması tavsiye edilir.

Tuz

Yemeklere lezzet katan, aynı zamanda suyun sertliğini azaltan mükemmel bir doğal içerik tuzdur. Bir kilo kaba mutfak tuzunu çamaşır makinesinin tamburuna dökün ve yüksek sıcaklıkta yıkamaya başlayın.

Sitrik asit

Çamaşır makinesinin tamburunu dezenfekte edebilen bir diğer doğal ilaç ise sitrik asittir. Bir kaba 1 litre hafif ılık demineralize su koyun ve içine 150 gram sitrik asit ekleyin. Karışımı karıştırın ve doğrudan çamaşır makinesinin tamburuna aktarın.

Diğer faydalı ipuçları

Çamaşır makinesinin farklı bileşenlerini temizlemeden önce, cihazın fişini prizden çektiğinizi daima unutmayın.

Her yıkamanın sonunda conta yüzeyinin kuru bir bezle kurulanması tavsiye edilir.

Herkese mutlu temizlik!

ev