Çamaşır makinenize zarar vermemek ve ömrünü uzatmak için iki ayda bir yoğun bir temizlik yapmanız önerilir. 10 ipucu, çamaşırlarınız için bu temel cihazda sıkışmış tüm kalıntıları ve kiri temizlemenizi sağlayacak.

Çamaşır makinesi, iz veya kötü koku içermeyen temiz çamaşırlara sahip olmak için düzenli bakım gerektirir. Bu sebeple bu cihazı iyice temizleyerek bakımını yapmak gerekir.

Çamaşır makinesini derinlemesine temizlemenin püf noktaları nelerdir?

Bakımını bildiğiniz sürece çamaşır makinenizin ömrünü uzun süre uzatmanız mümkün. Bunun için haftada bir temizlenmeli ve iki ayda bir yoğun temizlik yapmalısınız. Bu 10 ipucu sayesinde kötü kokulardan, kireç kalıntılarından ve kirlerden kurtulacaksınız. Çamaşır makinenizi daha uzun süre saklayarak paradan tasarruf edersiniz.

Ev aletleri

  1. Çamaşır makinesi filtresini temizleyin

 Çamaşır makinenizi temizlemek ve kokusunu gidermek için, iki haftada bir filtreyi tıkayabilecek kalıntıları temizlemeniz önemlidir  . Bunu yapmak için, ev cihazınızın, izlemeniz gereken talimatları ve bu temizliği ne sıklıkta yapacağınızı söyleyen kullanım kılavuzuna bakın.

bulaşık deterjanı

  1. Çamaşır makinesinde küflenmeyi önlemek için kazanı havalandırın

Küfleri temizlemek için bir ürün kullanmak yerine,   bu mikroskobik mantarları yok etmek için basit bir hareket yeterlidir . Bunu yapmak için, her yıkamadan sonra çamaşır makinesinin tambur kapağını açık bırakmanız yeterlidir. Bu, makinenizin tamamen kurumasını sağlayacak ve böylece cihazın ek yerlerinde veya duvarlarında küf oluşumunu önleyecektir  .

  1. Çamaşır makinenizin contalarındaki kiri temizleyin

Contalardaki kiri temizlemek için, bu yüzeyi temizlemek için temizleyiciye batırılmış temiz, nemli bir bez kullanın. Ve iyi bir nedenle, hoş olmayan bir kokuya neden olabilecek sıvı deterjan artıkları biriktirebilir.

  1. Daha uzun çamaşır makinesi ömrü için aşırı yüklemeden kaçının

Sürgün edilmek alışkanlık haline gelen yaygın bir hatadır . Çamaşır makinesinde suyun geçişi için yer bırakılması, çamaşırların daha iyi yıkanması için önemlidir. Bu hareket aynı zamanda makinenizi mümkün olduğu kadar uzun süre elinizde tutmanıza da olanak tanır.

makinede yıkama

  1. Uzaktayken musluğu kapatın

Tatile çıkmadan önce    basit bir hareketle çamaşır makinenizin bakımını yapmanız da önemlidir  . Dışarı çıkmadan önce, sızıntıları önlemek için su musluğunu kapatın.

cihaz

  1. Çamaşır makinesinin dışını parlatmak önemlidir

Birçoğu çamaşır makinesi kapağının içini temizlerken, çoğu da dışını silmeyi ve yağdan arındırmayı unutur. Bu hareket önemliyse,  cihazın en görünür kısmı olduğu içindir . Bunu yapmak için yumuşak bir beze döktüğünüz beyaz sirke gibi ekolojik bir temizleyici kullanın. Lombarı bununla silin, hareket etmeye bırakın ve ardından kurutun.

  1. Çamaşır makinesinin deterjan deposunun temizlenmesi gerekiyor

Deterjan ve yumuşatıcı haznesinin de temizlenmesi önemlidir  . Sebep ? Kalıntı içermesine ek olarak küf geliştirebilir. Bu nedenle iki haftada bir bu bölgeyi silmek önemlidir.

  1. Çamaşır makinesi su giriş hortumunu temizleyin

Söz konusu boru artıklarla tıkanmış veya yanlış yerleştirilmiş olabilir, bu da malzemelerin uygun şekilde boşaltılmasına izin vermez. Temizlenmesi ve gerekirse yerinin gözden geçirilmesi önemlidir.

  1. Çamaşır makinesini boş çalıştırın

Bu aylık alışkanlık, çamaşır makinenizi mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak ve değiştirmek zorunda kalmamak için çok önemlidir. Daha kolay olamazdı. Kireçten arındırmak ve çamaşır makinesini tamamen temizlemek için boş bir yıkama döngüsü çalıştırmanız yeterlidir  .

çamaşır makinesi iç

  1. Sodyum bikarbonat veya beyaz sirke, çamaşır makinesindeki tüm kireçtaşı izlerini temizler

Aylık vakumlu çamaşırlarınız sırasında  tambura  bir bardak kabartma tozu    veya beyaz sirke ekleyin. Bu bileşenler, kireç kalıntılarını gidermek için müthiştir. Ev aletlerinizin bakımı için çok etkili bir jest .

Anlayacaksınız: tüm kirleri çıkarmak için doğru adımları biliyorsanız, çamaşır makinesini iyi temizlemek mümkündür. Bu cihazı ekolojik ürünlerle dezenfekte edebilirsiniz!

ev