Makine yıkama günlük bir iştir. Giysilerimizin mükemmel şekilde dezenfekte, temiz ve taze olması için gerekli bir ritüel. Doğal olarak, optimum yıkama için her zaman bize kusursuz çamaşır vaat eden yüksek performanslı bir çamaşır deterjanı ekliyoruz. Genellikle çoğumuz çamaşır tozu kullanırız. Küvete dökün, kapatın ve yıkama döngüsünü başlatın. Ancak, çeşitli ev işleri söz konusu olduğunda, giderek daha fazla insan doğal, ekonomik ve çevre dostu malzemeler lehine kimyasallardan uzaklaşıyor. Ve bir kez olsun geleneksel deterjanınızı hafif ve hipoalerjenik sabunla değiştirdiyseniz?

Anneannelerimizin zamanında, günümüzün tüm modern çözümlerinin henüz olmadığı zamanlarda, çamaşır sabunu, çamaşırlarınızı parlatacak mükemmel bir silahtı. Ama sadece değil: boş zamanlarında tüm evi temizlemek ve hatta ciltlerine bakmak için kullandılar. Bu saf ve ucuz amiral gemisi ürünü, ister rendelenmiş, ister kıyılmış veya sıvı olsun, kiri takip eden ve en zorlu lekeleri çıkaran güçlü bir leke çıkarıcıdır.

Temiz ve mis kokulu giysilere sahip olmak için doğal sabun nasıl kullanılır!

Deterjanı değiştirin

çamaşır deterjanı

Deterjan – ​Kaynak: spm

Çamaşır sepetinde kirli çamaşır var mı? Biraz sabun yapacak. Büyükannelerimiz için hayatı kolaylaştıran kişi! Etkili yıkama için çamaşır sabunu kullanmak en iyisidir   . Böylece, herhangi bir deterjanın yerini alabilir: bu ev sabunu, kumaşlardaki tüm kirleri çıkaracak, aynı zamanda beyazlatma etkisi sunacak ve hoş olmayan kokuları uzaklaştıracaktır.

Sabunu rende üzerine ince bir şekilde rendeleyin. Cipsleri doğrudan tambura dökün. Ancak dikkatli olun, bazı yan etkiler olabilir: sabun parçaları giysilere yapışabilir, kötü kokuları tetikleyebilir ve optimum yıkamayı desteklemeyebilir. En iyisi yine de bu rahatsızlıkları önlemek için özel bir çözüm hazırlamaktır.

sabun gevreği

Sabun gevreği – Kaynak: spm

İhtiyacın olacak :

  • Seçtiğiniz aroma ile 5 damla esans yağı
  • 150 ml sıcak su
  • 2 yemek kaşığı sabun talaşı

Bir kilo çamaşır için iki yemek kaşığı talaş alın   ve üzerine 150 ml sıcak su dökün. Sabun eriyene kadar iyice karıştırın. Ardından, seçtiğiniz biraz esansiyel yağı ekleyin. Farklı yağların tonlama, yatıştırıcı ve antibakteriyel gibi değişen etkileri olabilir. Ardından sıvı ürünü kıyafetlerinize ekleyin.

Bu size bir yıkama jeli verecektir. Bu eski ve popüler tarifin birçok avantajı var:

  • Toz deterjandan daha uygun ve ucuzdur.
  • Evrensel, çamaşır sabunu, en kalıcı lekeleri bile yok etmesiyle ünlüdür.
  • Kumaşların özelliklerine zarar vermez.
  • Hipoalerjeniktir, bebeklerin hassas cildi için bile uygundur.

Tek dezavantajı: Fazla sabunu çıkarmak için çamaşır makinesini ayda bir kez çamaşırsız, en yüksek sıcaklıkta çalıştırma ihtiyacı.

Bir başka ipucu: Cildiniz çok hassassa ilaçlı sabunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca evlerde çeşitli malzeme ve yüzeylerin temizliğinde de kullanılır. Ancak normal çamaşır sabunu kadar iyi performans göstermez.

NOT  : Boyası giysilere bulaşabilecek renkli sabun yerine nötr sabunu tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Çamaşırlarınızı düzgün bir şekilde temizlemek için sabun hem makinede hem de manuel yıkamada güvenle kullanılabilir.

El yıkama

el yıkama kıyafetleri

Elde yıkanan giysiler – Kaynak: spm

Elde yıkamak için, sadece biraz sabunu eritin veya ılık suyla dolu bir kaseye birkaç pul ekleyin. Sabunun tamamını rendelemek istemiyorsanız, her zaman zaten pul halinde olan pratik formatı seçebilirsiniz (5 litre suda yaklaşık bir buçuk yemek kaşığı pişirme sayın).

Daha sonra   , sabunu önceden suda tam olarak çözmeye dikkat ederek giysileri daldırın. Deterjanın kumaşın liflerine mümkün olduğunca iyi nüfuz etmesini sağlamak için bunları ellerinizle hareket ettirdiğinizden emin olun.

Daha sonra yarım saat kadar suda bekletin ve ardından bol su ile durulayın. Yeni yıkanmış giysileri, özellikle narin olanları aşırı sıkmamaya çalışın. Son olarak, çamaşırlarınızı kurutmak için gölgeye asın, bu onların renginin solmasını veya kumaşa zarar vermesini önleyecektir.

Çamaşır makinesinde yıkama

Ancak çamaşırları çamaşır makinesinde yıkamak için sabun talaşı kullanabilirsiniz: Yaklaşık 3 buçuk yemek kaşığı kadar bir miktar öneriyoruz.

Sabun gevreği tüm hassas kumaşlar, hatta ince yünlü ve ipek giysiler için uygundur. Ayrıca hassas temizleme özelliği sayesinde çocuk ve yaşlı kıyafetleri için de uygundur.

ev