Çamaşırlar için deterjan çarşafları, klasik sıvı veya tablet deterjanlara göre ekolojik ve sıfır atıklı bir alternatif ama gerçekten etkili mi? Hadi bulalım. 

Levha deterjan

Giderek daha popüler hale gelen bir trend de deterjan çarşaflarıdır . Yaygın deterjanlara pratik bir ekolojik alternatif olarak doğan bu yeni tip deterjanın birçok faydası var gibi görünüyor . Peki ya etkililik ? Tüketici kuruluşu Altroconsumo , bu yeni deterjanların işe yarayıp yaramadığını anlamak için testler yaptı . Bakalım ne bulmuş. 

Sıfır etkili deterjan

Tabaka deterjan, klasik sıvı deterjanın yanı sıra tablet deterjana da ekolojik ve sıfır atık bir alternatif olarak doğdu . Hangi özelliklere sahiptir? Her şeyden önce, zaten dozlanmıştır : bu şekilde aşırı dozda deterjan israfı riski yoktur . Ayrıca bu deterjanlar, geri dönüştürülebilir olmalarını sağlayan karton ambalajlarda yer almaktadır . Ayrıca, hafif ve küçüktürler: yürüyerek alışveriş için de idealdirler .

Nasıl çalışırlar ? Renk yakalayıcı kağıtlara gelince, deterjan yaprakları çamaşır makinesinin içine , tambura veya deterjan çekmecesine yerleştirilmelidir . Bu çarşaflar %100 doğaldır ve biyolojik olarak parçalanabilir , bu nedenle nötr bir kokuları vardır, bu da özellikle kokulu çamaşırları tercih edenleri tam olarak tatmin etmeyebilir . 

İncelenen 3 ürün

Altroconsumo organizasyonu , farklı leke türleri üzerinde 3 farklı marka deterjan kağıdını test etti . Test, Mart ve Mayıs 2022 arasında şu sabun tabakası markaları üzerinde gerçekleştirildi : Natulim, Truearth ve Wave .

tabaka deterjanlar

Muayene , her şeyden önce, bu ürünlerin , yıkandığında çözülen ve deterjan maddeleri salan preslenmiş deterjanlardan başka bir şey olmadığını ortaya koydu . Test edilen üç ürünün de reklamı çevre dostu olarak yapılıyor ve gerçekten de öyleler. Analiz aslında ürünlerin çok az , ortalama olarak yaklaşık bir düzine deterjan maddesi içerdiğini göstermiştir . Genellikle bir sıvı deterjanın 50’ye kadar bileşen içerebileceğini düşünürsek büyük bir fark vardır .

Test edilen 3 ürün arasında , tamamen kokusuz bir ürün var, bu da suni kokularla çamaşır yıkamak istemeyenler için mükemmel bir nokta . Bununla birlikte, bu deterjan yapraklarını ortak bir süpermarkette bulmak zor olabilir , genellikle bunları çevrimiçi bulmak daha kolaydır . 

test

Altroconsumo’nun araştırmayı yürüttüğü üç deterjan yaprağı, 4 farklı kategori bazında test edildi . Her şeyden önce, kuruluş 15 tür yaygın leke üzerinde yıkamanın etkinliğini değerlendirdi: yağ , bitkisel kir ve enzimatik kir . Bu kategori en önemlisiydi, aslında toplam yargının %80’ini temsil ediyordu .

İkinci oy kategorisi, kumaşları griye götürüp götürmediğini doğrulamak için bu deterjanların ürettiği beyazlık derecesiyle ilgilidir . 22 farklı renkte arka arkaya 20 yıkama yapılarak renklerin uygunluğu değerlendirilmiştir .

tabaka deterjanlar

Ve son olarak, jüri söz konusu deterjanların çevresel etkilerine ilişkin oy kullandı. Bunu yapmak için kuruluş, ürünlerin kimyasal bileşimini değerlendirdi, biyolojik olarak parçalanabilirliklerini ve denizler ve okyanuslar için herhangi bir toksik elementin varlığını doğruladı. Ek olarak, ambalajın bileşimi de dikkate alınmıştır . Bu kategori, nihai kararın % 20’sini oluşturuyordu . 

Sonuçlar

Peki tabaka deterjanlar gerçekten etkili mi ? Cevap evet, en azından öyleler . Görünüşe göre bu ürünler kabul edilebilir bir şekilde lekeleri çıkarıyor, ancak daha inatçı kirlerle , özellikle yağlı kirlerle karşılaştıklarında bazı eksiklikleri var .

Ayrıca grileşme eğilimi gösteren giysilerin beyazını da çok iyi korumazlar . Renkliler için ise deterjanlı kağıtlar kesinlikle onaylanmıştır : renkler etkili bir şekilde  korunur .

Bu nedenle analiz, ayrı puanlarla da olsa 3 ürünün de tanıtımıyla sonuçlandı : her biri 60 puan . Vurgulanan eksiklikler arasında lekeler ve beyaz giysilerle ilgili olanların yanı sıra fiyatını da buluyoruz . Aslında, bir tabaka deterjanla yapılan her yıkamanın maliyeti 0,33 ila 0,56 Euro’dur , sıvı deterjanla yapılan 0,18 Euro’luk yıkamaya kıyasla .

Bir diğer hassas nokta da etiketler hakkında detaylı bilgi eksikliği . Altroconsumo’ya göre bu deterjanların etiketleri yıkama sayısı ve uyarılar konusunda yeterli bilgi vermiyor . Sonuç olarak, kesinlikle iyileştirmeler yapılacak, ancak deterjanlı kağıtlar hala geçerli bir yeşil ve çevre dostu alternatifi temsil ediyor . 

ev