Çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra çamaşırlar bazen kötü kokabilir. Hayal kırıklığı, özellikle görünüşte temiz giysiler hala kötü bir koku yayıyorsa büyüktür. Ardından çamaşırlarınızın tazeliğini bozan bu rahatsızlığın nedenini merak ediyorsunuz. Belirli yıkama kurallarına uyarsanız bu sıkıntının önlenebileceğini bilin.

Bakteriler, çamaşırlardan kokuların yayılmasının ana nedenleridir. Kumaşların liflerine yerleşirler, onlara yapışırlar ve bazen yıkamaya direnebilirler.   Bunu düzeltmek için, her zaman temiz ve taze kokulu çamaşırlara sahip  olmanızı sağlayacak çözümler burada  .

çamaşır yıkama makinesi

Kokulu çamaşırlar: Hangi çareler?

  1. Yeni yıkanmış çamaşırları asla makinede bırakmayın

Kötü kokulu çamaşırların bir numaralı nedeni, yıkandıktan sonra çamaşırların makinede çok uzun süre kalmasıdır. Çamaşır makinesi yıkama döngüsünü tamamladıktan sonra, çamaşırları otomatik olarak makineden çıkarmalı ve çamaşır kurutma makinesinde veya güneşte ve açık havada kurutmalıdır. Aksi takdirde, çamaşırlar kötü bir küf kokusuna ve kötü bir kokuya sahip olacaktır. Gerçekten de  ıslak çamaşırlar mikrop ve bakteriler için gerçek bir üreme alanıdır.

çamaşırları kurutmak

  1. Çamaşırları iyi kurutun

Kış mevsiminde kıyafetlerin tamamen kuruması için zaman olmadığı görülür. Onları kurutucudan çıkarmak için acele edersiniz veya kötü hava bile her zaman dışarıda kurumaya izin vermez. Sonuç: Sonunda yarı kuru bir çamaşır elde edersiniz. Saklamak için katlarsanız, bir koku gelebilir. Hava, çamaşırlarınızı dışarıda kurutmak için yeterince iyi değilse ve kurutma makineniz yoksa, kurutma rafına koyun ve tamamen kuruması için bir radyatörün yanına koyun.

kokulu çamaşır

  1. Yıkama sırasında koku

Çamaşır yıkama sırasında kullanılan yumuşatıcılar, çamaşırların yumuşatılmasını ve parfümlenmesini sağlar. Ancak kıyafetlerimizi enfes bir kokuyla mumyalaması gereken bu ürünler, özellikle çamaşırlar kurutmadan uzun süre makinede kalırsa tam tersi etki yapabilir. Çözüm ? Sadece mutfağınızdan gelen malzemelerle doğal bir koku kullanın. Bunu yapmak için deterjan çekmecesine  iki yemek kaşığı sıvı Marsilya sabunu, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve seçtiğiniz on damla esansiyel yağı dökün  . Okaliptüs, nane, lavanta veya limon esansiyel yağını tercih edebilirsiniz.

  1. Uzun, sıcak bir yıkama kullanın

40°’nin altındaki sıcaklıklarda kısa yıkamalar bakterileri yok etmez. Bunu yaparken, ikincisi kumaşlara ve drenaj borularına yapışarak  çamaşırlarda ve hatta çamaşır makinesinde kötü kokulara   neden olur . Bu nedenle çamaşırların 40 ile 60° arasında değişen bir sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir.

çamaşır makinesi temizliği

  1. Çamaşır makinesini dezenfekte edin

Bakterilerden kaynağında kurtulmak önemlidir. Ve makineniz düşündüğünüz kadar temiz değilse, çamaşır kokusu geri dönecektir. Çamaşır makinenizin en iyi şekilde çalışması için mutlaka temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Makinenin hiçbir bileşeninden kaçınılmamalıdır. Çamaşırların sağlıklı, temiz ve kokulu olması için tambur, conta, deterjan çekmecesi, filtre ve lomboz periyodik olarak temizlenmelidir.

Ayrıca tamburu temizlemek için bir yemek kaşığı sıvı Marsilya sabunu, bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı limon suyu dökün. 90°’de boş bir yıkama döngüsü başlatın.

Deterjan ve yumuşatıcı bölmesi de temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir. Bunu yapmak için, çıkarmalı ve sıcak su dolu bir leğene koymalısınız. Bulaşık deterjanına batırılmış temiz bir diş fırçası kullanarak, ulaşılması en zor olan köşeleri ovalayın ve gerisini sabunlu suya batırılmış bir süngerle ovalayın. Beyaz sirke ile nemlendirilmiş bir bezle temizliği bitirin.

Tamburun contaları da  çok miktarda küf içerdiklerinden temizlenmelidir . Bunu yapmak için,  bir süngeri beyaz sirkeye batırın ve    tüm kiri çıkarmak için eklemleri temizleyin. Ardından fazla nemi gidermek için kuru bir mikrofiber bezle silin. Limon suyuna veya beyaz sirkeye batırılmış bir bezle makinenin kapağını içten ve dıştan temizlemeyi unutmayın.

Anlayacaksın, en sevdiğin pantolonun ya da bluzunun tadını kötü kokular yaymadan çıkarmak istiyorsan ne yapman gerektiğini biliyorsun!

ev