Ağartıcı, çamaşırların bakımı için, özellikle beyazlatmak ve dezenfekte etmek için kullanılabilir. Ancak vücut ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle kullanımı önerilmemektedir. Neyse ki, mükemmel bir temizleyici olmasının yanı sıra önemli bir beyazlatma etkisine sahip olan başka bir doğal ürünle değiştirmek mümkündür.

Çamaşırlarda da mucizevi özelliklere sahip olan ağartıcının birçok alternatifi bulunmaktadır. Diğerlerinin yanı sıra, özellikle bir doğal ürün. İkincisi, temizlik ve parlaklık getirerek beyaz giysiler üzerinde harikalar yaratacaktır. Ayrıca kumaşların kalitesini ve esnekliğini uzun vadede korumanıza yardımcı olacaktır.

Çamaşır makinesinde çamaşırları beyazlatan bu mucizevi madde nedir?

Çamaşırları beyazlatmak için çamaşır suyu kullanmak yasaklanması gereken bir uygulamadır. Sağlığa ve çevreye zararlı birçok kimyasal bileşen göz önüne alındığında, bu bileşen gibi benzer özelliklere sahip doğal ürünleri tercih etmeniz önerilir.

  • Limon, makine çamaşırlarını ağartmak için harika bir müttefik

çamaşır makinesi limon suyu

Limonun mutfakta olduğu kadar çamaşır makinenizde de yeri var. Gerçekten de, bu narenciye meyvesinde bulunan sitrik asit , beyaz keten üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahiptir.  Birçok özelliğinden yararlanmak için limon suyunu doğrudan çamaşır makinesinin tamburuna veya deterjan çekmecesine dökmek mümkündür. Ardından deterjanı ekleyin ve normal bir yıkama döngüsü çalıştırın. Çamaşırlarınız makineden çıktıktan sonra göz kamaştırıcı bir beyazlığa kavuşacak ve limonun hoş kokusuyla dolacaktır. Çamaşırlarınızı limon suyu veya limon parçaları ve sıcak su karışımına batırarak elde yıkarken bu malzemeyi kullanmak mümkündür. Su ile durulamadan önce birkaç saat bekletin.

Çamaşırları ağartıcı olmadan temizlemek ve beyazlatmak için diğer ipuçları

Beyaz çamaşırlar zamanla kolayca sararabilir. Neyse ki, tek bir damla çamaşır suyu dökmeden temizlemek ve beyazlatmak için çeşitli doğal ürünler var. İşte bazı örnekler.

  • Marsilya sabunu, beyaz çamaşırlar için mükemmel bir deterjan

çamaşır makinesi deterjanı

Marsilya sabunu    , çamaşırlar için uzun temizlik ve ağartma ürünleri listesinden biridir. Endüstriyel ürünlerin aksine, bu sabun kumaşların liflerine saygılıdır ve hiçbir katkı maddesi içermez. Her zamanki deterjanınız yerine kullanırsanız, çamaşırlarınızı aynı anda yıkayabilir, lekeleri çıkarabilir ve beyazlatabilirsiniz, hem de ekolojik bir şekilde.

  • Çamaşırlar üzerinde çift etkili sodyum perkarbonat

Beyaz çamaşırları beyazlatmanın yanı sıra  sodyum perkarbonarat, tüm inatçı izleri ortadan kaldırarak çamaşırların ayrılmasına yardımcı olur. Sodyum karbonat ve hidrojen peroksitten oluşur ve lekeleri çıkarmada çok etkili bir beyazlatıcı olduğunu iddia eder.Açık renkli çamaşırlarınızda güvenle kullanılabilir. Bunu yapmak için, döngünün sonunda yumuşatıcı bölmesine iki yemek kaşığı dökün. Sonuca şaşıracaksınız!

  • Süt, çamaşırları beyazlatmak için şüpheli bir ürün

Süt bir bardağa döküldü

Besleyici özellikleri ile bilinen  süt, yine de benzersiz bir beyazlatıcı ajandır. Ancak  çamaşırlarda etkili  bir şekilde kullanmanın bir tekniği var. Bir kapta aşağıdaki malzemeleri karıştırın:

  • 25cl su
  • 50cl süt
  • 6 buz küpü

Ardından, çamaşırları leğene batırın ve lekeleri elinizle nazikçe ovalamadan önce bir saat bekletin. Çamaşırları normal yıkama için makineye de yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, etkinliklerini garanti altına almak için kullanılan bileşenlerin miktarı temizlenecek çamaşırların miktarına göre ayarlanmalıdır.

Beyaz çamaşırların zamanla sararmasını önlemek için renkli çamaşırlarla karıştırılmaması ve aynı zamanda şüphesiz beyazlatma gücüne sahip olan güneşte kurutulması tavsiye edilir.

ev