Çamaşırları yumuşatmak ve parfümlemek için birçok ev geleneksel yumuşatıcı kullanır. Ancak genellikle kimyasallardan oluşur ve hatta alerjenler içerebilir. Üstelik yumuşatıcıdan gelen taze koku, koruyucu maddelerden ve sentetik kokulardan gelir. Sağlığınıza ve aynı zamanda çevreye dikkat etmek için kimyasal yumuşatıcıya bir alternatif keşfedin.

Yumuşatıcıdaki kimyasallar, solunum güçlüğü ve cilt tahrişi olarak kendini gösteren alerjilere neden olabilir. Buna ek olarak, kanalizasyona boşaltılan çamaşır suyu, kimyasal yumuşatıcı kullandığınızda fauna ve flora için tehlike oluşturabilir. Bu riskleri önlemek için doğal ürünlerle keten yumuşatmak mümkündür.

Çamaşırları yumuşatmak için kimyasal yumuşatıcıyı neyle değiştirebilirsiniz?

Yumuşak ve taze çamaşırlar

Giysileriniz çamaşır makinesinden pürüzlü çıkıyorsa bunun nedeni sudaki kireçtir. Yumuşak bir keten bulmak için, çamaşır makinenizdeki sert ve sert çamaşırlardan sorumlu olan kireç tortularını da ortadan kaldıracak doğal ürünler kullanabilirsiniz.

  • Çamaşırları yumuşatmak için beyaz sirke

Bu ekonomik ve ekolojik ürün  , çamaşırların yumuşatılmasında ve kaba giysilere neden olan kireç tortularının giderilmesinde  etkilidir .  Bunu yapmak için, her yıkamada yumuşatıcı bölmesine yarım fincan beyaz sirke dökün   Beyaz sirkenin giysilerde koku bırakmadığını unutmayın. Çamaşırlarınızı parfümlemek için beyaz sirkeyi birkaç damla lavanta esansiyel yağı gibi seçtiğiniz esansiyel yağ ile karıştırabilirsiniz.

  • Çamaşırları yumuşatmak için karbonat

Kabartma tozu, çamaşır makinesinde kirecin birikmesini önlemek    ve dolayısıyla yumuşak çamaşırlar elde etmek için çok amaçlı etkili bir üründür  . Bunu yapmak için, sadece bir bardak kabartma tozu ile kostik ekleyin. Elde yıkamak için, çamaşırları kabartma tozu ile karıştırılmış sıcak su içeren bir leğene batırabilir ve durulamadan önce hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Çamaşırları yumuşatmak için limon suyu

Kabartma tozu gibi limon suyu da   çamaşırları yumuşatmak için kirecin çözülmesine yardımcı olur, aynı zamanda çarşafları ve banyo havlularını da yumuşatır. Bunu yapmak için, bir yıkama döngüsüne başlamadan önce bir limonun suyunu yumuşatıcı bölmesine dökün.

  • Çamaşırları yumuşatmak için aloe vera

Aloe vera jeli, cilt ve saç üzerindeki faydalarının yanı sıra  çamaşırları yumuşatmak için de kullanılabilir. Bunun için bir leğende bir litre su ile bir yemek kaşığı aloe vera jeli karıştırın. Her şeyi seyreltmek için karıştırın ve çamaşırlarınızı leğene batırın. 2 saat bekletin ve sonra durulayın.

Temiz ve yumuşak çamaşırlar

  • Çamaşırları yumuşatmak için gliserin

Kozmetikte kullanılan gliserin, tekstillerin liflerini yumuşatmayı da mümkün kılıyor.   Doğal bir yumuşatıcı hazırlamak için mineral veya damıtılmış su dolu  bir şişede   5 yemek kaşığı gliserin ile seçtiğiniz yaklaşık 30 damla esansiyel yağı karıştırabilirsiniz. Yumuşatıcınızı kullanmadan önce şişeyi kapatın ve sallayın.

Bu doğal ürünler sayesinde kimyasal yumuşatıcı kullanmadan çamaşırlarınızı yumuşacık ve kabarık hale getirebileceksiniz. İkincisi ayrıca, çekmece duvarlarında kalın bir film birikmesine ve kanalların tıkanmasına neden olarak çamaşır makinesinin çekmecesini tıkar. Çamaşırlar bu nedenle kirlidir, ancak aynı zamanda yetersiz durulanır.

ev