Nem nedeniyle, çamaşırlar hızla kötü bir kokuya maruz kalabilir. Neyse ki, bu beklenmedik numara ile onu ortadan kaldırmak ve kıyafetlerinizi hassas bir şekilde kokulandırmak mümkündür. Kesin olan bir şey var: Bu tekniği günlük yaşamınızda hızla benimseyeceksiniz!

Güzel kokulu bir çarşafın kokusunu almak gibisi yoktur. Bir hile, kıyafetlerinizde kısa sürede hassas bir kokunun keyfini çıkarmanızı sağlar.

Güzel kokan çamaşırlar

Çamaşırlara nasıl parfüm konulur?

Güzel kokan çamaşırlara sahip olmak her zaman güzeldir.

Böyle olmasını istiyorsanız   sosyal medyada ortaya çıkan çok popüler bir hile var.

Çok basit, hızlı ve etkilidir. Çamaşır makinenizin ortasında bulunan ve genellikle mavi renkli olan yumuşatıcı bölmesine seçtiğiniz uçucu yağlardan 10 mililitre eklemeniz yeterlidir. Ardından her zamanki gibi bir yıkama döngüsü çalıştırın.

Sadece doğru kokuyu arayın: Limon, Ylang-Ylang, Nane veya Lavanta harika seçenekler.

Yumuşatıcı kullanmadan çamaşırlara koku vermek için diğer ipuçları

Yeniden kullanılabilir lavanta poşetleri

  • Yeniden kullanılabilir lavanta poşetleri

Bu kurutucu torbaların atılması kolaydır ve üç ila dört yıkama döngüsü için kullanılabilir.

  • Narenciye esansiyel yağları

Bir şişe çamaşır deterjanına bir bardak kabartma tozu, yarım bardak boraks ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Ardından seçtiğiniz birkaç damla narenciye esansiyel yağı ekleyin. Her şeyi birlikte karıştırın ve ev ürününüzü her zamanki gibi kullanın.

yün kurutma topları

  • Kokulu yün toplar

Çamaşırlarınıza yeni bir koku vermek için her döngüden önce  az miktarda vanilya esansiyel yağı veya beğendiğiniz başka bir koku eklemek zorunda kalabileceğiniz yün kurutma toplarını kullanın .

  • Nane Çamaşır Sabunu

Genellikle kokulu deterjanla birlikte gelen kimyasallar olmadan temiz, taze çamaşırlar için nane sabunu deneyin. Deterjan tipinde kullanım için herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olmak için daima çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunu kontrol edin.

  • Lavanta suyu (veya lavanta hidrosolü)

Sprey şişesi olan bir şişeye lavanta suyunu dökün ve çamaşırlarınızı çamaşır makinesine koymadan önce hızlıca püskürtün. Kokuyu uzun süre taze tutmak için yeterli miktarda koku kalacaktır. Lavanta sevmiyor musun?  En sevdiğiniz uçucu yağı deneyin . Gül veya portakal çiçeği suyu iyi seçenekler olabilir.

Lekesiz çamaşırlar için 3 ipucu daha

Temiz ve yeşil bir ev!

Siyah sabun lekesi çıkarıcı: Bir şişeye bir kapak dolusu sıvı siyah sabun, üç yemek kaşığı kabartma tozu dökün, ardından çalkalayın. Çok kirli veya lekeli bir giysiyi çamaşır makinesinden geçirmeden önce temizlemek için bu karışımı doğrudan izlerin üzerine sıkın ve makineye koymadan önce yirmi dakika bekletin.

Kül deterjanı: Dört bardak külü (tercihen kuru, işlenmemiş tahtadan ve sadece tozu tutmak için elenmiş) iki litre sıcak suya atın ve kaynatın. Isıdan çıkarın, örtün ve her şeyi bir kaba dökmeden önce yirmi dört saat bekletin, sadece sıvı kalacak şekilde ince bir bezle süzmeye özen gösterin. İsteğe bağlı olarak, tatlandırmak için en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Beyaz sirkeli yumuşatıcı: Bir yemek kaşığı karbonatı 250 ml suda seyreltin, ardından 150 ml beyaz sirke ekleyin (karışım çok köpürür). Gerekirse tatlandırmak için on beş damla uçucu yağ (lavanta, nane, gül, limon, çam vb.) ekleyin. Reaksiyondan kaynaklanan gazı boşaltmak için iki karıştırma arasında şişeyi açarak birkaç kez hafifçe sallayın. Bir yıkama döngüsüne başlarken, şişeyi sallayın ve bir hardal bardağı eşdeğerini makinenizin yumuşatıcı bölmesine dökün.

ev