Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi düzgün bir şekilde yıkamak ilk bakışta bariz görünebilir. Ancak her gece temiz kokan taze bir yatakta rahat bir şekilde uyumak ve uzanmak istiyorsa, çarşafların bakımı konusuna daha fazla bakmak gerekir. Ayrıca nevresimlerinizin bakımını en iyi şekilde yaparak ömrünü uzatırsınız ki bu da göz ardı edilemez. İşte bununla nasıl ilgileneceğiniz.

Herkes güzel çarşafların pahalı olduğunu bilir.  Son olarak, düzenli ve kusursuz temiz yatak takımlarıyla   süslenmiş güzel bir yatak odasına sahip olmak (veya sunmak!)   her zaman hoştur. Nevresimler arasında temizliğine en çok özen gösterilmesi gerekenin çarşaflar olduğunu unutmayın. Battaniyeler, yorganlar veya yatak örtüleri daha dayanıklıdır.

Çarşaflarınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz?

Nevresim değiştirmek

Çarşaflarınızın nispeten  sık temizlenmesi  her zaman iyi bir şeydir. Geceleri dışarı attığımız vücut sıvıları bakteri içerir, bunu unutmayalım. Bu mikroplar cilt tahrişine ve hatta kaşıntıya neden olabilir.

Kişisel durumunuza bağlı olarak önerdiğimiz sayfa değiştirme frekansları buradadır.

Her 2 haftada bir:

 • pijama giyiyorsun,
 • Yatmadan önce duş alırsınız.

Haftada bir kez:

 • Yatakta yemek yersiniz veya atıştırırsınız,
 • Evcil hayvanınızın yatağınızda uyumasına izin verdiniz,
 • Çok terliyorsunuz / çok sıcak.

Haftada iki kez:

 • Genellikle tıkalı bir burunla uyanırsınız: bu, toz akarları veya bakteriler nedeniyle nefes almada zorluk gösterebilir.

Her gün:

 • evde başka bir kişinin soğuk algınlığı veya grip türü bir virüs taşıması,
 • Akne veya ciddi cilt problemleriniz varsa (bu problemler sadece yüzde ise sadece yastık kılıfını değiştirmek yeterli olabilir),
 • aileden birinin yakın zamanda baş biti oldu,
 • Kısa bir süre önce evinizde tahtakuruları tespit edildi.

Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi nasıl düzgün bir şekilde yıkayabilirsiniz?

Yeni bir nevresim takımı satın aldığınızda, ilk kez kullanmadan önce daima çamaşır makinesine koyun. Hala üretim sürecinden kalan, cildinizle veya sevdiklerinizle temas etmemesi gereken kalıntılar olabilir .

Bakım etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun. Onları sıkı bir şekilde takip edin. Özel yıkama önlemleri gerektiren saten, bambu veya keten çarşaflara özellikle dikkat edin. Tüm parçaların mükemmel bir şekilde yıkanabilmesi için çamaşır makinenizin tamburunu aşırı doldurmayın.

Temiz çarşaflar

Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi daha genel olarak nasıl yıkayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Lekeleri normal nevresim programına başlamadan önce işlemden  geçirin: Nevresimlerinizde bulunan lekeler için normal leke çıkarıcı spreyinizi (veya daha doğal bir alternatifi) kullanın.

Seçilecek doğru deterjanı ve su sıcaklığını belirleyin  : Pamuklu çarşaflar, nispeten güçlü bir deterjanla sıcak suda yıkanmalıdır. Bu, toz akarlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırmayı ve içerdikleri bakterileri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırmak için tüm vücut sıvılarını tamamen temizlemeyi amaçlayacaktır. Mikrofiber veya pamuk-polyester karışımlarından yapılmış çarşaflar, normal bir deterjanla soğuk veya düşük sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Kurutma: Kurutma  makinenizi kullanmak zorunda kalırsanız, çarşaflarınızda çok fazla hoş olmayan kırışmayı önlemek için her zaman düşük sıcaklıkta kurutmayı tercih edin. Ek olarak, çok sıcak bir döngü, kumaşların zamanından önce yıpranmasına ve lastikli çarşafların lastiklerine zarar vermesine neden olacaktır ki bu açıkça istenmez.

İmkanınız varsa, tüm nevresimlerinizi havayla kurutmayı seçin. En iyi seçenek, tam güneşte çamaşır ipi olmak. Kurulumu her zaman kolay değil, size izin veriyoruz, ancak fırsat ortaya çıkar çıkmaz kaçırmayın! Güneş, ücretsiz olmasının yanı sıra mükemmel bir doğal dezenfektandır!

Güneşte kurutma çarşafları

Çarşaflarınızı kuruduktan sonra ütülemeyi planlıyorsanız, onları almak için tamamen kurumasını beklemeyin. O zaman onları idare etmek “daha zor” olurdu. Hala zar zor nemliyken onları ipten çıkardığınızdan emin olun.

Nevresimlerin ütülenmesi  : Pamuklu ve/veya polyester çarşaflar, kurutma makinesinden veya çamaşır askısından, tabiri caizse kırışıksız çıktıklarından, gerçekten ütüleme gerektirmez. Perkal çarşaflar kırışmaya meyilli olabilir ve onları ütülemek isteyebilirsiniz. Perkalin, pürüzsüz, yumuşak dokunuşu ve inanılmaz direnci nedeniyle yatak takımlarında çok popüler olan yüksek kaliteli bir pamuklu kumaş olduğunu unutmayın. Çarşaflarınızı daima düşük sıcaklıkta ve size söylediğimiz gibi hala biraz nemliyken ütüleyin.

Yatak çarşaflarının saklanması : Yatağınızı aynı gün yeni yıkanmış çarşaflarınızla yenilemezseniz, temiz nevresimlerinizi bir sonraki kullanıma kadar saklamanız gerekecektir. Düz levhaların katlanması son derece kolaydır, bu durum lastikli çarşaflar için geçerli değildir. İşte yöntemimiz: Bir dikdörtgen oluşturmak için yuvarlatılmış köşeleri birbirine yerleştirin, ardından mümkün olduğunca düzgün bir şekilde kareye katlayın. Ve işte! Akıllı bir saklama hilesi, setin tüm çarşaflarını setin bir yastık kılıfında saklamaktır. Bu sayede tüm unsurları bulmak için sıkıcı bir araştırma yapmanıza gerek kalmayacak. Çarşaflarınızı dolap veya sandık gibi temiz ve kuru bir yerde saklayın. Birkaç yıldır evlerimizi işgal eden plastik bidonlardan dikkatli bir şekilde kaçının:

Çarşaflardaki veya çarşaflardaki lekelerle başa çıkmak  : Lekeleri geleneksel yıkamadan önce işlemek hemen hemen hepsinden kurtulabilir. Ayrıca nevresimlerinizi çamaşır makinesine koymadan önce çarşaflarda leke olup olmadığını kontrol edin.

İşte çarşaflardaki bazı leke örnekleri ve onlardan kurtulmanın çözümü

 • Çarşaflardaki kan lekeleri

Taze kan veya kuru kan üzerinde sıcak su kullanmayınız. Kanlı bölgeleri soğuk suya batırın ve ardından lekeyi biraz hidrojen peroksit (genellikle “hidrojen peroksit” olarak da adlandırılır) ile silin. Ardından temiz suyla durulayın ve çarşafı çamaşır makinesine koyun.

Çarşaflarınızı makinede yıkayın

 • Çarşaflarda makyaj lekeleri

Su ve bulaşık deterjanı karışımıyla lekeyi silin. Leke kaybolana kadar nazikçe ovalayın, ardından kağıdı her zamanki gibi yıkayın.

 • Çarşaflarda kahve lekeleri

Bir litre su ile ½ çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi bir kapta karıştırın. Yaprağın lekeli kısmını bu karışıma koyun ve on beş dakika bekletin. Ardından, kağıdı her zamanki gibi yıkayın.

ev