Limon, yağ giderme ve temizleme özellikleri nedeniyle en ünlü doğal ürünlerden biridir. Tıpkı karbonat ve sirke gibi hijyen ve temizlik için idealdir.

Bulaşık makinesi

Limon tüm yüzeyleri temizlemek, bulaşıklardaki kiri çıkarmak , yağdan arındırmak ve yağ izlerini yok etmek için kullanılabilir . Sonuç, beklentilerin ötesinde muhteşem olacak.

Bulaşık makinesi, bulaşıkların her zaman temiz ve hoş kokulu olmasını sağlamak için doğru şekilde nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesi özellikle son yıllarda İtalyan evlerinin bir parçası haline geldi. Bugün neredeyse vazgeçilmez bir ev aleti olarak kabul ediliyor çünkü artık kimsenin bulaşık yıkamaya ne zamanı ne de arzusu var.

Bulaşık makinesi bu işi halledecektir ancak bakımı yapılmadan satın alınıp lavabonun altına yerleştirilip daha sonra istediğiniz zaman kullanılamaz . Bunu yapanlar var ama ne kadar ciddi bir hata yaptıklarının farkında değiller.

Gümüş eşyalar

Bulaşık makinenizi her gün nemli bir bezle ve ardından ayda bir limonla temizlemeli , dezenfekte etmeli ve tencere ve çatal-bıçaktaki yağ, yağ ve kirin içeride birikmesini önlemelisiniz. Bütün bunlar uzun vadede kötü kokulara ve aynı zamanda arızalara neden olur.

Limon kullanarak bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesinde iyi temizlenmeyen bulaşıklar, çatal-bıçaklar, tencere ve tavalar güzel kokmak yerine pis kokuya neden olur . Ancak endişelenmeyin, çünkü bu durumda soda, sirke ve limondan oluşan bikarbonat her derde deva olarak imdadımıza yetişiyor. Bu doğal ürünler, her türlü ev aletini her koşulda iyice yıkamanıza ve sterilize etmenize olanak tanır .

Bulaşık makinesini iyice yıkamak ve göz açıp kapayıncaya kadar taze kokmasını sağlamak için, sepete , cam bölmeye yarım limon koyun ve yaklaşık 37 derece sıcaklıkta boş yıkama programını etkinleştirin . Yıkama sonunda bulaşık makineniz mis kokulu ve temiz olacaktır.

Limon

 Limon kullanmanın alternatif bir yöntemi de var Limonlar sıkılır, suyu  buz kalıplarına dökülerek dondurucuya konur. İsterseniz, kokusu nedeniyle birkaç damla esansiyel yağ ve limonun arındırıcı etkisini artıran bir miktar sirke de ekleyebilirsiniz . 

Küpler sertleştikten sonra her yıkamadan sonra bulaşık makinesine yerleştirilebilir. Bu sayede bulaşıklar temiz kokacak ve bulaşık makinesi bulaşıkları yıkarken kendi kendini temizleyecektir.

Diğer alternatif yöntemler

Alternatif olarak limon yerine kiri ve yağı gideren sirkeyi kullanabilirsiniz. Ayrıca bu durumda limonda olduğu gibi, yüksek sıcaklıkta, doğrudan bulaşık makinesine dökülen bir bardak sirke ile boş yıkama döngüsü etkinleştirilir.

Bulaşık makinesini, her türlü cihazın yağını ve kokusunu gideren bikarbonatlı soda ile temizlemeyi deneyebilirsiniz . Ayda bir kez boş bir yıkama döngüsü çalıştırmanız yeterlidir.

Cihazınızın bakımını nasıl yaparsınız ve uzun ömürlü olmasını nasıl sağlarsınız?

Son olarak , yıkama sırasında yemek artıkları nedeniyle tıkanabilen bulaşık makinesi filtresini de temizlemeyi unutmayın . Daha sonra filtreleri söküp, muhtemelen sert kıllı bir fırça kullanarak temizleyin ve daha sonra abartmadan sıcak su ve bir miktar deterjan ekleyerek durulayın.

Bulaşık makinesinin olağan bakımı açısından , bulaşıkları yerleştirmeden önce bulaşıklardaki tüm yiyecek artıklarının temizlenmesi önemlidir. Daha sonra size uygun deterjanı seçin , kireç çözücü, parlak, deterjan önerilir. Yıkama döngüsü başlar ve asla kesintiye uğratılmamalıdır.

Bulaşık makinesini yükleyin

İşiniz bittiğinde bulaşıkları çıkarın ve ısının dışarı çıkmasını ve bölmelerin kurumasını sağlamak için kapıyı açık bırakın. Ayda bir kez bulaşık sepetinin de tıpkı filtreler ve fıskiyeler gibi özenle temizlenmesi gerektiğini unutmamalıyız. Bu noktalarda kireç oluşumu meydana gelir ve bu durum makinenin arızalanmasına sebep olur .

Son olarak yine su, limon ve sirkeden oluşan bir solüsyon kullanarak kapının kenarlarını, muhtemelen eski bir diş fırçası ve nemli bir bez kullanarak temizleyin. Diş fırçası ile ortak bir bezle ulaşılması zor olan yerlerdeki kir artıkları yok edilir . Tüm yüzeyi bezle temizleyin.

ev