Çatal bıçak takımınıza özen göstermeniz, zamanla kararmaması için önemlidir. Bu durumda, bu günlük nesneler, düzenli olarak yıkasanız bile hoş olmayan lekelere sahip olabilir. Uygun bakıma rağmen, çatal bıçak takımınızın kalitesi zamanla bozulabilir. Boş ver, onlara yeni bir yaşam süresi verebilecek bir numara var.

Bıçaklar, çatallar, kaşıklar… bu mutfak eşyaları zamanla donuk görünür  ve bu kısmen sert su birikmesinden kaynaklanır . Ancak bu harika yöntem ve bu üç bileşenle onları yeni gibi gösterebilirsiniz.

çatal bıçak takımı

Çatal bıçak takımınıza parlaklık nasıl geri getirilir?

Aşağıdaki yöntem hem taze lekelerde hem de zamanın etkilerinden kaynaklanan lekelerde işe yarar ve sadece basit bileşenler içerir. Çatal bıçak takımınızın parlamasını sağlamak için nasıl ilerleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • çatal bıçak takımını temizle

Çatal-bıçaklarınızın parlaması için, bir litre su dolu bir tencere hazırlayın, bu da pişirme kaplarını kaplayacak kadardır. Bir çay kaşığı kabartma tozu  ve bir çay kaşığı kaba tuzun yanı sıra  iki  ezilmiş çiğ yumurtanın kabuklarını ekleyin  . Ayrıca bunların, diğer birçok şaşırtıcı yetenek arasında beklenmedik temizleme özelliklerine sahip olduğunu unutmayın.

Ezilmiş yumurta kabukları

Çatalları, kaşıkları ve diğer çatal bıçakları ıslatın, ardından  suyu 15 dakika kaynatın . Yapmanız gereken tek şey, sonucu beğenmeden önce nesneleri bir sünger ve bulaşık deterjanı ile ovalamak. Su lekelerini gidermek için çatal bıçak takımını temiz, aşındırıcı olmayan bir bezle kurulayın.

Çatal bıçak takımlarından lekeleri çıkarmanın başka hangi doğal yolu?

Kabartma tozu ve tuzun aşındırıcı güçleri sayesinde etkili temizleyiciler olduğundan bahsetmiştik ancak parlak çatal bıçaklara sahip olmak için yararlanabileceğiniz daha birçok doğal ürün var.  Paslanmaz çelik üzerine basılmış lekelere karşı güçlü doğal temizleyiciler olan beyaz sirke, limon suyu, maden suyu  ve hatta zeytinyağını düşünüyoruz.

Örneğin çatal bıçak takımlarının parlatılmasında oldukça etkili olan beyaz sirkeyi mikrofiber bez ile dairesel hareketler yaparak kullanabilirsiniz. Köpüklü su kullanmak için paslanmaz çelik nesneleri durulayarak başlayın ve ardından köpüklü suya batırılmış mikrofiber bir bezle silerek başlayın. Zeytinyağı ve limon suyuna gelince, iki malzemeden biri emdirilmiş yumuşak, kuru bir bez kullanın ve lekeli alanları nazikçe ovalayın. Limon suyu, evdeki farklı yüzeyleri dezenfekte etmek için de mükemmeldir  .

Gümüş çatal bıçak takımı nasıl temizlenir?

Kararmış Gümüş Kaşık

Gümüş çatal bıçak takımları, klasik çatal bıçak takımlarına göre genellikle estetiği ile ön plana çıkmaktadır. Sık kullanılmazlarsa, çatal bıçak takımı hızla oksitlenebilir ve grimsi hatta siyah noktalar gösterebilir. Bu nedenle dikkatle tedavi edilmelidirler.

Bulaşık makineleri size zaman kazandırma avantajına sahip olsa da, gümüş yemek takımlarıyla desteklenmekten uzaktır. Bunun yerine hemen elde yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Bunu yapmak için, kullanımdan sonra yiyecek kalıntılarını çıkarın ve ardından ılık, sabunlu suyla durulayın. Diğer çözümlerde olduğu gibi,   aşındırıcı olmayan  bir mikrofiber bezle kurulayın . Ardından çatal bıçak takımınızı parlatmak için Meudon beyazını kullanın.  Bunu yapmak için, bu tozu biraz su ve birkaç damla ovma alkolü ile karıştırarak bir macun oluşturun. Macunu elle veya gazete kullanarak ovalayarak çatal bıçak takımına uygulayın ve ardından mikrofiber bir bezle silin.

Küçük leke izlerini gidermek için cila bezleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca çatal bıçaklarınızı daha uzun süre temiz tutmak için torbalarda saklayarak korumak daha iyi bir karardır.

Artık çatal bıçak takımınızı dakikalar içinde nasıl parlatacağınızı biliyorsunuz. Çatal bıçak takımınızın parlaklığını korumak için ona iyi bakmayı unutmayın.

ev