Çatal bıçak takımımızda oluşan sinir bozucu lekeleri ve izleri ortadan kaldırmanın bir yolu var. İşte bunu nasıl yapacağınız.

çatal bıçak takımı üzerindeki lekeler

Hem yemeklerimizi ve çorbalarımızı hazırlamak hem de yemeğimizi ağzımıza götürmek için sıklıkla kullandığımız mutfak gereçlerimiz arasında farklı malzemelerden yapılabilen çatal bıçak takımları da bulunmaktadır.

Çoğunlukla kullandığımız çatal bıçak takımları paslanmaz çelikten üretilse de, tüketicinin zevkine göre farklı desenlerde, en ucuzundan en pahalısına kadar farklı malzemelerden yapılmış çatal bıçak takımları da bulunmaktadır.

Çatal bıçak takımı: lekeleri ve çizgileri nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır

Ayrıca çatal bıçak takımı aynı zamanda bir kartvizittir. Görgü kurallarına göre, tüketeceğiniz yemeğe göre pek çok çatal bıçak çeşidi vardır ve bunların konumlandırılmasında da sofrayı kurarken uyulması gereken doğru bir pozisyon vardır.

Çatal bıçak takımı: lekeleri ve çizgileri nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır

Masamıza misafirlerimiz geldiğinde iyi bir izlenim bırakmak için elimizden gelen her şeyi yaparız ve misafirlerimizi etkilemek için en iyi tabak takımlarımızı kullanırız ancak bazen çatal bıçak takımlarımızda inatçı lekelerle karşı karşıya kalırız.

Bunlar, yaptığımız tüketimlerden veya temizliği çok inatçı olan bazı malzemelerle temas ettiğimizden veya suda bu lekelerin oluşmasına neden olan kireç taşının bulunmasından dolayı oluşur.

Çatal bıçak takımı: lekeleri ve çizgileri nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır

Çatal bıçak takımlarımızı bulaşık makinesine koysak bile bazen istediğimiz gibi temizleyemediğimiz için başka yöntemlere başvuruyoruz ve en etkili yöntemlerden biri de büyükannelerimizden kalma geleneksel yöntem.

Bunu gerçekleştirmek için sıcak suya ve sirkeye ihtiyacımız var. Devam etmeden önce, bir ölçü sirkeyi sekiz ölçü sıcak suyla karıştırmanız ve çatal bıçak takımımızı yaklaşık 10 dakika suda bırakmanız gerekir.

Daha sonra bulaşıklarımızı mikrofiber bir bezle kurulayın ; bu özellik, yumuşak dokusu nedeniyle lekeleri yok eder ve çatal bıçakların çizilmesini önler.

Diğer yöntemler

Çatal bıçaklardaki iz ve lekelerin göz açıp kapayıncaya kadar çıkmasını sağlayacak bir diğer çözüm ise 300 ml suya en az iki yemek kaşığı sodyum bikarbonat eklemektir .

Önceki çözümde olduğu gibi bu şekilde de çatal bıçaklar çözelti içinde dinlendikten sonra mutlaka mikrofiber bir bezle kurutulmalıdır.

Ayrıca çatal-bıçak takımlarımızda birbirine temastan veya yemek ya da tavaya sürtünmeden dolayı oluşan çizikler bu küçük oyukların oluşmasına neden olmuşsa başka bir malzeme kullanılması gerekir.

Bu durumda, mikrofiber bezin üzerine biraz zeytinyağı sürün ve ardından bunu çatal bıçak takımına sürün ve çiziğin yumuşatıcı etkisi, aletin yeniden yeni gibi olmasını sağlayacaktır.

Çatal bıçak takımı: lekeleri ve çizgileri nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır

Her şeyi fırçaladıktan sonra çatal bıçak takımını su ve sirke karışımına batırın ve bu durumda birkaç dakika dinlenmeye bırakın ve ardından akan su altında durulayın.

Çatal bıçak takımının asla ıslak bırakılmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var ancak her yıkamadan sonra dikkatlice kurutulması gerekiyor. Bunun nedeni suda kireç kalıntılarının oluşması ve dolayısıyla çatal bıçak takımlarımıza zarar vermesidir.

Üstelik bez kullanmadan kurumaya bırakmak zaman zaman emilen damlalardan dolayı izler oluşmasına neden olacak ve zamanla yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle bile izlerin çıkarılması zorlaşacaktır.

Bu nedenle, evde misafirimiz olsa bile her zaman kullanılabilir olmalarını sağlamak için çatal bıçak takımlarımıza ve tabak takımlarımıza özen göstermek her zaman daha iyidir .

ev