Dünya çapında sudan sonra en çok tüketilen içecek elbette çaydır! Ve onu sevmek için pek çok neden var ama aynı zamanda sizi büyük bir sorundan da kurtaracak.

buzdolabında çay poşeti

Bir fincan sıcak çay bağışıklığınızı güçlendirebilir, uykuya dalmanıza veya uyanmanıza yardımcı olabilir… Liste gerçekten sonsuzdur. Peki çay içtikten sonra arta kalan poşet çaylarla neler yapabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Yiyecekleri buzdolabında yanlış saklama alışkanlığımız olabilir. Plastik kaplar, poşetler, peynirler, sosisler küflenen ve kokulu beyaz bir tabakayla kaplanan eşyalardır. Yani yiyecekleri bu şekilde buzdolabında uzun süre saklarsanız hoş olmayan bir koku ortaya çıkacaktır. Peki çay poşeti bu sorunu çözmemize nasıl yardımcı oluyor?

Kullanılmış çay poşetini ne yapmalı?

Bitkilerin doğal özellikleri sayesinde çay poşetleri bardağın içinde olduğu kadar dışında da etkilidir. Bu yüzden onları atmayın çünkü onları yeniden kullanmanın birçok yolu var!

Hoş olmayan buzdolabı kokuları mutfakta büyük bir sorundur. Peki bu durumla nasıl başa çıkılır? Belki kokuyu gidermek için kabartma tozu kullanmaya alışkınsınızdır, ancak çayın da aynı işi yapabileceğini biliyor muydunuz? Kullanılmış bir çay poşetini buzdolabına koyarsanız, bitki yaprakları kokuları emecek ve taze bir aroma bırakacaktır. Bunun nedeni, çayın potansiyel olarak patojenik bakteri ve mikroplarla basit ve ekolojik bir şekilde savaşan antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

çay poşetleri

Yapmanız gerekenler: Kullanılmış bir çay poşetini alın ve tamamen kurumasını bekleyin. Daha sonra buzdolabınızın merkezi bir yerinde bir tabağa veya bir bardağa koyun. Ayrıca asabilirsiniz. Buzdolabınızın çok büyük olması veya çok güçlü bir kokuya sahip olması durumunda birkaç çay poşeti kullanabilirsiniz. Maksimum koku kontrolü için poşetleri birkaç günde bir değiştirin.

Bu alışılmadık numarayı her gün kullanırsanız buzdolabınız her zaman güzel kokacaktır!

Buzdolabı neden kötü kokuyor?

Ne yazık ki yiyecekleri buzdolabında yanlış saklama alışkanlığımız var ve bu da kötü kokuya neden olabiliyor. Çünkü buzdolabının içindeki yiyecekler nemle birlikte küf ve bakteriler için mükemmel bir ortam oluşturur. Panik yapma! Kötü kokunun kaynağını bulun ve atın. Bir dahaki sefere yiyeceklerinizi buzdolabına koymadan önce hava geçirmez bir kutuya veya kaba koymayı unutmayın.

Diğer bir neden ise soğan ve sarımsak gibi güçlü doğal kokusu olan yiyeceklerin varlığı olabilir. Bu durumda atılmamalı, sadece kokuyu nötralize etmelidirler.

Kullanılmış çay poşetleri nasıl kullanılır? Denenecek diğer fikirler

Artık çay poşetlerinin kötü kokuları maskeleme yeteneğine sahip olduğunu bildiğinize göre, yaratıcı olabilir ve bunu evinizin farklı yerlerinde deneyebilirsiniz.

Buzdolabındaki kötü kokular

Size bazı fikirler veriyoruz: Kullanılmış bir çay poşetini kedinizin çöp kutusuna koyun, hamster kafesine asın ya da çöp kutusunun altına koyabilirsiniz. Kullanılmış çay poşetlerini aynı şekilde elbise çekmecelerinde veya kötü kokulu ayakkabıları tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

Çay poşetlerinin kullanmadan önce daima tamamen kuru olması gerektiğini unutmayın.

ev