Press ESC to close

Çay poşetleri neden ekilmelidir? Bu tecrübeli bahçıvanların hilesidir, komşularınız sırrınızı öğrenmek isteyeceklerdir.

Çayı sever misin ve her gün içer misin? Sıcak içecek demlendikten sonra çantayı özellikle bahçenizde geri dönüştürebileceğinizi bilin. Kesin olan bir şey var ki, çöpe gitmesinin hiçbir yolu yok! Çay poşetlerini bahçenizin bakımında yeniden kullanmak için sıra dışı ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Hadi gidelim !

Çay bahçeye iyi gelir mi?

Cevap evet! Kahve telvesi gibi, çay da bahçeniz için harikadır . Nasıl ? Çay poşetleri toprağa besin katar ve bitki büyümesini teşvik eder. Bize hangisini söylersin? Gübreleyici bir gübre olarak kabul edilen üç bileşen olan azot, fosfor ve potasyumdan bahsediyoruz. Ayrıca çay yaprakları, bitkilerin, özellikle orkideler gibi çiçekli bitkilerin büyümesini iyileştiren karbonhidratlar içerir. Basit ve her şeyden önce ekonomik, neredeyse ücretsiz!

 Tüm bu faydaları göz önünde bulundurduğunuzda poşet çaylarınızı çöpe atmak gerçekten büyük bir ayıptır. Onları yeniden kullanın ve bahçenizin tadını çıkarın! Başa çıkmamız gerekecek!

Bir komposta çay poşeti ekleyin

Neden çay poşetlerini bahçeye gömelim?

Bahçenizin ötesinde, çay poşetlerinize ikinci bir hayat vermek, gezegenin sağlığına fayda sağlayan çevre dostu bir harekettir. İşte bahçenizde kullanılmış çay poşetleri kullanmanın tüm faydaları. Sizin için stok alıyoruz!

Çay yaprakları bitkileriniz için doğal bir gübredir.

Çay yaprakları yavaşça parçalandığından, çiçeklerinizin büyümesine yardımcı olmak için bu besinleri toprağa bırakırlar. Tanik asit içeren bu doğal gübre, bahçenizdeki kiri temizleyen gerçek süpürücüler olan solucanları besler. Ek olarak, torbayı oluşturan lifler de toprağınız için besin sağlayacaktır. Ne olumlu!

Çay poşetlerini gömmek israfı azaltır

Çay poşetlerini yeniden kullanma tekniği, atıkları azaltmanın yenilikçi ve çevre dostu bir yoludur. Poşet çaylarınızı ister komposta koyun, ister bahçenize gömün, her iki şekilde de çöp kutunuzdaki atıkları azaltır! Değil mi ?

Zararlıları kovmak için harika bir numara

Bir başka erdem, çay poşetleri doğal kovuculardır. Bahçenizdeki zararlıları uzaklaştırırlar. Nasıl ? Çay poşetlerinin eşsiz kokusu haşereleri, böcekleri ve kedileri uzaklaştırır. Sonuç olarak gelip çiçeklerinizi ve bitkilerinizi yemezler. Harika, değil mi?

Nemi korumak için çay poşetlerini gömün

Çay poşetlerini bahçenize çiçeklerin ve bitkilerin köklerine gömmek, toprakta su ve nemin tutulmasına yardımcı olur, bu da bitkilerinize büyük fayda sağlar. Anahtar: sağlıklı büyüme.

Kompost için çay poşetlerinin kullanımı

Çay yapraklarındaki asit, komposta çay poşetleri ekleyerek kompostlaştırma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Böylece bu kompostu hızlı bir şekilde yeniden kullanabilirsiniz! Bu uygun!

Diğer Kullanım: çay poşetleri tohum yetiştirir

İnanmakta zorlanacaksınız! Çay, tohumları çimlendirmek için bir substrat görevi görebilir. Küçük tohumlarınızı koyacağınız çay poşetlerinden oluşan çimlendiricide tohumlarınızı hazırlayabilirsiniz. Tohumu suyla beslemek için nemlendirin, ardından poşeti toprağa nakledin. Geleneksel yöntemlerle ekilen tohumlara kıyasla hızlı ve daha elverişli bir büyüme için tohumlar ilk büyüme sırasında çayın içerdiği tüm besinlerden yararlanabilecektir.

 İpuçları: Kullanılmış çay poşetleri ile ne yapılmalı?

Kullanılmış çay poşetlerinizin kolunda birden fazla numara var. Size daha fazla güvenmek için, çay poşetlerinizi günlük olarak nasıl yeniden kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Hadi birlikte öğrenelim!

  • Kötü kokuları nötralize edin
  • Bulaşıkların hazırlanması için pişirme suyunun parfümlenmesi
  • Evde nemi emer
  • Parfüm kıyafetleri ve iç çamaşırları
  • Kuru saçları canlandırın ve saç derisini besleyin
  • gözlerini dinlendir
  • El kokusuna kesin çözüm

Size hatırlatmaya gerek yok, poşet çaylar bahçeniz için pek çok fayda sağlar. Artık onları çöp kutusuna atmak yok. Tavsiyemizi uygulayın, israftan kaçının!