Poşet çayların ve bitki çaylarının doğru bir şekilde bertaraf edilmesi için nereye atılması gerektiğini birlikte öğrenelim. Bunu yapmamak çok maliyetli olabilir.

Ayrı atık toplama artık günlük hayatımızda konsolide bir işlem ve hepimizin sorumluluğunda . Atıkları doğru bir şekilde ayırmak , malzemeleri geri dönüştürmenize ve yeniden kullanmanıza olanak tanıyarak , tüketimimizin çevre üzerindeki etkisini azaltmanıza olanak tanır . Yine de, tüm atık kategorilerini nereye atacağınızı bulmak her zaman o kadar kolay değildir . Örneğin kullanılmış çay ve bitki çayları nereye gitmeli ? Bunları nasıl doğru bir şekilde imha edebiliriz ? Görürüz. 

Öncül

Kullanılmış çay poşetlerini ve bitki çaylarını nereye atmanın daha doğru olduğunu açıklamadan önce bir ayrım yapmak gerekir . Aslında, çay poşetlerinin farklı bir şekilde atılması gereken farklı maddeler içerdiğini aklımızda tutmalıyız . Aslında poşetlerin çoğu , kolaylıkla geri dönüştürülebilen kağıttan yapılmıştır .

Bununla birlikte, diğer birçok poşet çayın içlerinde çayın dışarı sızmasını önlemek için bir plastik tabakası vardır . Ancak bu plastik katman, onları biyolojik olarak parçalanamaz hale getirir . Bu nedenle çay ve bitki çaylarının atılacağı çöp kutusu , kullandığımız  poşetin cinsine göre değişir .

çay poşetleri nereye atılır

Bu gerekli ayrımı yaptıktan sonra , atılacak saşe tamamen kağıtsa uygun çöp kutusuna atabiliriz diyebiliriz . Öte yandan, söz konusu poşet bir plastik tabakası içeriyorsa daha dikkatli olmalıyız.

poşet çay nereye atılır

Yapılacak ilk şey, ikamet ettiğiniz belediyenin plastik için özel bir ayrı toplama sistemine sahip olup olmadığını kontrol etmektir . Böyleyse, bir plastik tabakası içeren poşetler plastik çöp kutusuna atılabilir . Eğer belediyemizde plastik toplama sistemi kurulmamışsa bu poşetleri ayrıştırılmamış çöp bidonlarına atarak çöpe atmalıyız .

Ancak kendi açımızdan tamamen biyolojik olarak parçalanabilen veya kompostlanabilir çay poşetleri ve bitki çaylarını tercih ederek ekolojik ve bilinçli seçimler yapabiliriz . Kullanıldıktan sonra , bu poşetler evinizdeki kompost kutusuna yerleştirilebilir . Biyobozunur poşetler çevre dostudur çünkü toprakta doğal olarak ayrışabilirler , bitkiler için yararlı besinler üretirler ve tüketimimizin neden olduğu çevresel etkiyi azaltırlar .

Özetle biyolojik olarak parçalanabilen çay poşetleri organik atıklara , kağıt poşetler kağıda plastik poşetler ise plastik veya farklılaşmamış atıklara atılmalıdır diyebiliriz . Genellikle poşete yapıştırılan kağıt etiket, poşetlerin bulunduğu  kutunun yanı sıra kağıt ve kartonla birlikte atılmalıdır .

Neden önemli: Ağır para cezaları

Poşet çayları doğru  çöpe atmak çevre sağlığının yanı sıra sizi ağır para cezalarından da kurtarır Aslında, ayrı atık toplamada hata yapan herkes , ihlalin ciddiyetine bağlı olarak 25 ila 620 avro arasında değişen bir para cezası alabilir .

poşet çay nereye atılır

Spesifik bir örnek vermek gerekirse , ayrı atık toplama işlemini yanlış yapanlara ve konteynerleri yanlış kullananlara 155 avroya kadar para cezası öngörülüyor . 

Çay poşetleri ve bitki çaylarına alternatifler

Tüm şüpheleri ortadan kaldırmak için geleneksel çay poşetlerine alternatif olan ve çöp sorununu tamamen ortadan kaldıran alternatifleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz . Örneğin, poşet çay kullanımını gerektirmeyen gevşek veya yaprak çay kullanabiliriz . Çayımızı hazırlamak için yaprakları veya karışımı paslanmaz çelik veya kumaş demlik içine yerleştirebiliriz . Bu sayede hem atık üretmemiş olacağız hem de poşet maliyetinden  tasarruf etmiş olacağız .

ev