Çekmece ve dolaplardaki nemi gidermek o kadar da zor değil ve doğal ürünleri kullanabilirsiniz. İhtiyacın olan şey bu.

Çekmecelerdeki neme elveda

Evdeki nem, birçok kişi için her gün mücadele etmek zorunda kaldıkları bir sorundur  . Özellikle evinizi yeterince havalandıramadığınız soğuk kış günlerinde. Ancak bu sadece yatak odaları ile ilgili değil, çünkü şifonyer veya dolap gibi kapalı çekmeceler de nemi emer.

Bu durumda dikkatli olmanız, kapıyı açmanız ve havalandırmanız gerekir, aksi takdirde nem birikmesi ve küf oluşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Az önce de söylediğimiz gibi,  küçük alanlarda neredeyse her zaman küflenme riski vardır ve bu yüzden bundan kaçınmaya çalışmalıyız  .

Elbette ilk adım sık sık yayınlamak ama bu yeterli değil  . Aslında nemli hava, yalnızca soluyabildiğiniz ancak giysinizin kumaşlarına nüfuz ederek istenmeyen kokular bırakan bir bakteri kaynağıdır.  Giysilerin uzun süre iç dolapta saklanması durumunda, nemi uzaklaştırmak ve kötü kokuları önlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır .

dolaptaki nem

Şimdi dolaptaki ve aynı zamanda çekmecelerdeki nemi kalıcı olarak ortadan kaldırmak için bazı yöntemler göreceğiz.  Çoğu durumda evinizin kilerinde bulabileceğiniz doğal ürünlerin kullanımını içeren tamamen doğal ilaçlardan bahsedeceğiz .

İşte dolaptaki nemin nasıl alınacağı: doğal yöntem.

Söylediğimiz gibi dolaptaki nem ciddi bir sorundur çünkü kötü koku bırakmasının yanı sıra çamaşırların içine de nüfuz eder. Ancak sadece en ciddi durumlarda, özellikle de dolabı aylarca açmadığınızda ve evin özellikle nemli olduğu durumlarda çürüyebilecekleri için değil.

Dolaptaki nemi ortadan kaldırmak için en etkili alternatiflerden biri de hiç şüphesiz karbonattır  . Aslında, ikincisi koku önleyici özelliklere sahiptir ve genellikle kötü kokuları absorbe etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda mobilya, tuvalet ve zeminleri temizlemek için suyla seyreltilerek de yaygın olarak kullanılır.

sodyum bikarbonat

Söylediğimiz gibi pek çok özelliği arasında kokuları ortadan kaldırması ve ardından nemi emmesi de yer alıyor  . Tamamen doğal bir çözüm ve aynı zamanda çok düşük bir maliyetle. Bunu takmak gerçekten çok basit. Öncelikle  dolabı boşaltın ve su ve karbonatla temizleyin  .

Kuruduktan sonra tüm kıyafetlerinizi tekrar içine koyabilirsiniz, ayrıca  dolabın içine kabartma tozu içeren küçük bir kase de yerleştirebilirsiniz  . Nem azalacak ve farkı mutlaka fark edeceksiniz. Ancak zaman zaman kasedeki karbonatı değiştirmeyi unutmamalısınız.

Dolaptaki neme karşı diğer doğal yöntemler

Kabartma tozu tek çözüm değildir. Aslında,  her zaman doğal olan ve aynı derecede etkili olan başkaları da vardır    . Aşağıda bunlardan bazılarını göreceğiz:

dolaptaki neme çare - talk pudrası
  • Bebek pudrası  : Neme karşı çok etkilidir ve harika aromasını yaymak için dolaba serpmeniz yeterlidir. Raflara serpebilir veya küçük kaselere koyabilirsiniz.
  • Mısır nişastası  – Bu, küçük alanlardaki nemin korunmasına yardımcı olur ve bunun için idealdir. Küçük bir kaseyi doldurun ve dolabın her rafına yerleştirin.
  • Pirinç  : Bu aynı zamanda nemi de korur. Bu durumda, pirinci kilere yaymanız tavsiye edilmez; bunun yerine, birkaç damla esansiyel yağ ile birlikte küçük bir kaseye veya organze torbaya koymanız yeterlidir. Bu sayede nemi emecek ve dolabınıza koku katacaksınız.
ev