Her zaman sağlıklı ve yemyeşil orkidelere sahip olmak ister misiniz? Tek yapmanız gereken bu yazıda size vereceğimiz tavsiyelere uymak.

Yemyeşil orkide arayışı içinde hareket edin

Orkideler çok yaygın bitkilerdir  Bu bitkinin bakımı aslında çok basit ve birçok kişi evinde en az bir tane bulundurmayı tercih ediyor. Aslında  evde ve güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmadan uzakta büyür  .

Evde orkide için ideal bir yer mevcut değildir ancak onu ısı kaynaklarından -özellikle radyatörlerden- uzak tutmak ve  oldukça aydınlık bir alana yerleştirmek çok önemlidir  . Bu nedenle, doğrudan güneş ışığı içeriye girmediği sürece, pencerelerin yakınında orkidenin kusursuz büyümesi için uygun bir alan olabilir.

 Orkidenin kusursuz bakımı için  ideal sıcaklık 18  ° ile 22° arasıdır  . Çok sıcak aylar dışında evimizin her zaman sahip olduğu sıcaklık olabilir. Bunaltıcı aylarda, ışık eksikliğinin asla yaşanmaması gerekse de, daha serin bir alan seçmek önemli olacaktır.

Güneşin bu bitkiyi doğrudan öpmemesi için orkidenin evin güneybatı veya güneydoğu köşesine yerleştirilmesi de tavsiye edilecektir   .

Orkidenizi yetiştirmek için en iyi yer ve sıcaklık hakkında bu önermeyi oluşturduktan sonra, onun her zaman bereketli ve sağlıklı olmasını sağlamak için bazı mükemmel püf noktalarına geçelim   . Burada bu konuda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Bu hareketleri yaparsanız orkideniz her zaman sağlıklı olacaktır.

Aşırı ısı, köklerin onarılamayacak kadar kurumasına neden olabilir  . Bu nedenle orkideyi güneş ışığı veya evdeki ısı pompası gibi aşırı ısı kaynaklarından uzak tutmak önemlidir.

Orkide

Orkideler gerçekten güzel çiçeklerdir, ancak  kusursuz çiçeklenmeye sahip olmak için  bazı ipuçlarını ve püf noktalarını dikkate almak çok önemli olacaktır. Orkideler dış mekanları sevmezler. Bu nedenle mükemmel iç mekan bitkileri olarak kabul edilirler   . Daha önce de belirttiğimiz gibi aşırı soğuk ortamlarda yaşamayı sevmezler. Aslında 15°’nin altında zaten acı çekmeye başlıyorlar.

Aynı şey çok yüksek sıcaklık durumunda da olur. Bu nedenle, yeterince ısıtıldığı sürece evimizin sıcaklığı, bir orkidenin en iyi şekilde bakımı için ideal ortamı temsil eder.

Bir orkidenin çiçeklenmesi sıcaklıklar arttığında meydana gelir. Bu nedenle, gösterge olarak  ilkbaharda çiçeklerin çıktığını görebiliyordunuz  . Ancak bereketli bir şekilde çiçek açması için bazı özel önlemlerin alınması önemli olacaktır. Bunlardan biri  bitkiye bol miktarda nem sağlamak olacaktır  . Ancak su durgunluğu yaşıyor. Bu nedenle toprağın iyi drenajlı olması ve  çam kabuğundan oluşması gerekir  .

Özellikle soğuk aylarda orkidenin fazla suya ihtiyacı olmaz. Bu nedenle 7-10 günde bir sulanması yeterli olacaktır. Ancak sıcak aylarda daha sık sulama yapılması gerekecektir. Ayrıca bu bitki diğerleri gibi sulanamaz. Aslında vazoyu bir lavaboya batırmanız ve çam kabuğunu birkaç dakika ıslak bırakmanız gerekecek   . Etkili bir şekilde suya batırılmalıdır.

Orkidenizin mükemmel çiçeklenmesini  sağlamak için diğer püf noktalarını  keşfedelim   . İşte bununla ilgili daha fazla ayrıntı.

Yemyeşil orkideler mi? Bu şekilde ilerlemelisiniz

Orkidenizi sürekli ve sık sık gübrelemek  kesinlikle mükemmel ve bereketli çiçeklenmeyi garantilemenin harika bir yolu olacaktır. Aslında yemyeşil orkidelere sahip olmak için potasyum, fosfor ve nitrojen gibi bazı özel besin elementlerinden faydalanmak gerekir.

yemyeşil orkideler

Çam kabuğu, daha önce de belirttiğimiz gibi, havanın köklere geçişini sağlamak için oldukça uygundur. O halde sıvı formülasyonlu bir  gübre  , özellikle bahar döneminde iyi sonuçları garanti edebilir.

Biraz zamanı olanlar ve kıskanılacak bir yeşil başparmağa sahip olanlar, orkidelerinin maksimum sağlığını garanti altına almak için belirli bir hareketi gerçekleştirebilecekler. Söylediğimiz gibi bunlar iç ortama mükemmel uyum sağlayan bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda  aynı gün içinde sıcaklık değişimini tercih edebilirler  .

Orkidenizi   güneş değmediği sürece evimizin birkaç farklı noktasına yerleştirmek, ona daha da güç ve canlılık kazandırmak için geçerli bir durum sayılabilir.

ev