Her zaman güzel ve gür lalelere nasıl sahip olunur? İşte çiçekçinin hem vazoda hem de yerde güzel çiçekler için yaptığı numara.

Tüm bahar çiçekleri arasında laleler kesinlikle sadece renkleri için değil, her şeyden önce karakteristik şekli için çok değerlidir. Oysa hem suda hem de karada, bereketli ve iyi durumda olmak için özel bakıma ihtiyaç duyan çiçeklerdir . Öyleyse, çiçekçilerin onları güzel tutmak için nasıl bir hile yaptıklarına bir bakalım.

Laleler, bilinmesi gerekenler

Laleler tipik olarak ilk ısı ile açan bahar çiçekleridir . Soğanlı kökenli bitkiler, soğanlardan bir çiçeğin doğması için en az 4 haftaya ihtiyaç duyarlar. Mevsimsel olmalarına rağmen direkt güneş ışığı ve sıcağı sevmeyen, serin yerleri tercih eden çiçeklerdir.

Çok az insan, laleler kuruduktan sonra soğanlarının çıkarılıp kurutulabileceğini ve ertesi yıl dikilmek üzere serin ve kuru bir yerde saklanabileceğini bilir . Laleler diğer birçok bahar çiçeklerinden çok daha uzun süre açarlar ve kesme çiçek olup su dolu bir vazoya konduklarında veya dikilmiş çiçekler olduklarında tedavileri farklıdır.

saksı laleler

İlk durumda, saksıyı dikerken sapın bir inçlik kısmını çapraz olarak kesmeniz ve ayrıca suyla temas ettiğinde hızla çürüyen yaprakları ortadan kaldırmanız önerilir. Ancak çiçeklerin daha da uzun süre dayanmasını sağlayacak çok az kişinin bildiği bir numara vardır ve çiçekçiler bunu çok iyi bilir.

Güzel laleler için çiçekçi numarası

Çiçeğin dibini çaprazlamasına kesmedeki azami özen ve dikkatin yanı sıra vazolu lalelerimizin daha uzun süre dayanması için uygulanabilecek başka püf noktaları da vardır .

Her şeyden önce vazoyu her zaman soğuk suyla doldurmanız tavsiye edilir , çünkü sıcak su bakterilerin olası çoğalmasını destekleyebilir. Ve bakterilerden bahsetmişken, kesme çiçekler söz konusu olduğunda, vazodaki suya birkaç damla limon suyu eklemek iyi bir alışkanlıktır. Bu, çiçeklerin bozulmasını yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.
Peki ya yerdeki laleler?

Dikilen çiçekler için yeterli hidrasyon sağlanmasına özen gösterilmelidir . Lalelerin yerdeki bozulmalarının ana sebebi aslında susuzluk ve ardından gelen çok fazla ışıktır. Haftada bir düzenli olarak sulayarak toprağı nemli tutmak önemlidir. Aşırı sulama bitkinin çürümesine neden olur, bu nedenle her zaman toprak koşullarına dikkat edin.

lale tarlası

Bitkiyi bereketli tutmak için çiçeklerin ne zaman kesileceğini bilmek de çok önemlidir . Daha uzun süre dayanması için çiçekler henüz tam rengini almamışken ancak %75 civarında kesilmelidir.

Bu sayede su dolu bir vazoya konulabilir ve büyümeye devam edebilir ve bitki çiçeklenme için fazla enerji harcamadan yaşamını sürdürebilir. Çiçeklerin ne zaman kesildiği de çok önemlidir. Bitkiyi çok fazla strese sokmamak için sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde , en düşük sıcaklıklarda yapılması tavsiye edilir .