Çiçeklerin suyunu değiştirmek: onların (çok) daha uzun süre dayanmasını sağlayacak beklenmedik numara

Mağazadan çıkar çıkmaz çok güzel görünüyorlar, ancak çoğu buket vazoda birkaç gün kaldıktan sonra hüzünlü görünüyor. Bazı ipuçlarını takip ederseniz kesme çiçeklerinizin tadını daha uzun süre çıkarabileceksiniz.

Güllerin başları aşağı eğiliyorsa veya laleler dışarı doğru eğiliyorsa bu kuraklığa bir tepki olabilir. Birçok kesme çiçek buna duyarlıdır. Bunları satın aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tekrar sulamak iyi bir fikirdir. Yalnızca yeni arayüzler suyu iyi bir şekilde emebilir. Bu nedenle çiçekler vazoya girmeden hemen önce sapları biraz kısaltın. Keskin bir bıçak kullanarak sert sapları güllere benzer bir açıyla kesin. Gerbera gibi yumuşak, düz sapları kesin.

Çiçek suyunu düzenli olarak değiştirin.

Zararlı bakteriler sıcak odalarda hızla çoğalır. Suyu sık sık değiştirmek bunu önlemenize yardımcı olabilir. Suyu değiştirirken sapları tekrar kısaltın ve vazoyu iyice temizleyin. Su temiz olmalı ve çok soğuk olmamalı, ideal olarak ılık olmalıdır. Lale ve nergis gibi erken çiçek açan bitkiler de biraz daha soğuk suya tolerans gösterebilir.

Vazoyu ağzına kadar suyla doldurmayın, genellikle üçte biri yeterlidir. Sadece güller çok suyu sever; Lale ve gerberalar için birkaç santimetre yeterlidir.

Bu, çiçeklerin uzun süre taze kalması anlamına gelir.

  • Vazoyu çok küçük seçmeyin. Saplar sıkılırsa artık suyu ememezler.
  • Suda asılı kalan yapraklar hızla çürür. Bu nedenle alt yaprakları tüm saplardan çıkarın.
  • Ilık su kullanın ve vazoyu aşırı doldurmayın.
  • Çürüyen bakteriler her çiçeğin hızla ölmesine neden olur. Bu nedenle vazoların sadece yıkanması değil, içlerinin de iyice temizlenmesi gerekir. Suyu en az üç günde bir değiştirin.
  • Bakır para, sirke, limon suyu veya şeker gibi ev ilaçlarının etkisi sınırlıdır. Çiçekçilerin küçük torbalarda toz halinde veya sıvı halde sunduğu özel besin solüsyonları faydalıdır.
  • Bazı çiçekler pek iyi anlaşamaz. Nergis ve sümbül diğer bitkilerin solmasına neden olan mukus salgılar. Başlangıçta onları bir süre sadece suyun içinde bırakırsanız mukus eriyecektir.
  • Çiçekler taze gibi. Buket güneş gören odada bırakılmamalıdır. Lale gibi bahar çiçekleri donmadığı sürece gece boyunca bırakılırsa daha uzun süre dayanır.
  • Yumuşak güller gece boyunca tamamen banyo suyuna batırılabilir. Ertesi sabah sırılsıklam oldular.