Meyve, sağlıklı ve dengeli beslenme için vazgeçilmez bir besindir, bu nedenle çiftçilerin hilesi sayesinde çileği 2 yıl bile taze tutmaya değer.

Bir kavanozda taze çilek

Meyve, lezzetli olmasının yanı sıra vücudu zinde ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan besinler, vitaminler ve antioksidanlarla doludur.

Meyveleri saklama yöntemleri

Elmalar, portakallar, muzlar, çilekler, kiviler, şeftaliler, ananaslar, kavunlar ve çok daha fazlası gibi her biri kendine özgü beslenme profiline sahip pek çok meyve çeşidi vardır .

çeşitli meyve türleri

Meyveler , vücudun kollajen üretmesine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini açısından zengindir . Ayrıca meyve, göz sağlığı için önemli olan A vitamini ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini içerir.

Meyveler ayrıca sindirime yardımcı olan ve sindirim sistemini sağlıklı tutan önemli bir lif kaynağıdır .

Birçok uzman günde en az 5 porsiyon meyve yemeyi öneriyor. Bir porsiyon meyve, yaklaşık 80 gram taze meyve veya 150 ml şekersiz meyve suyuna karşılık gelir. Ancak tüm meyve çeşitleri kalori ve şeker açısından eşit yaratılmamıştır . Örneğin, muz ve üzüm şeker bakımından nispeten yüksekken, elma ve armut lif bakımından daha yüksek ve kalori bakımından daha düşüktür.

Meyvenin faydalarından tam olarak yararlanmak için onu doğru şekilde saklamak önemlidir. Taze meyve oda sıcaklığında kısa bir süre saklanabilir, ancak daha uzun süreli saklama için buzdolabında saklanması en iyisidir.

Soğutulmuş veya dondurulmuş meyve

Elma, portakal ve armutlar buzdolabında birkaç hafta , muz ve üzümler ise oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Dondurulmuş çilek

Alternatif olarak kuru meyve kullanmayı seçerseniz, eklenen şeker miktarına ve toplam kaloriye dikkat etmelisiniz. Kuruyemişlerin kalorisi yüksektir ve genellikle ilave şeker içerir, bu nedenle onları ölçülü olarak tüketmek en iyisidir.

Besin değerlerini koruyan ve ömrünü uzatan meyveleri muhafaza etme yöntemleri de vardır. Örneğin, meyve ileride kullanılmak üzere dondurulabilir. Dondurulmuş meyve, smoothie’ler, smoothie’ler ve dondurmalar hazırlamak için olduğu kadar tatlıları pişirmek için de idealdir .

Kurutulmuş meyve

Kuru erik, incir ve kayısı gibi kuruyemişler güneşte veya düşük sıcaklıktaki fırında kurutularak daha uzun süre saklanabilir.

Ayrıca meyvenin lezzetini ve besin özelliklerini koruyan saklama yöntemleri de vardır. Meyve, daha önce de söylediğimiz gibi, konsantre ve çok lezzetli bir versiyon elde etmek için güneşte veya  düşük sıcaklıkta bir fırında doğal olarak kurutulabilir.

2 yıl taze çilek nasıl saklanır?

2 kg çileği su dolu kaselere koyup 5-10 dakika beklettikten sonra çilekleri temizleyip saplarından arındırıyoruz. Böylece kavanozlar yıkandıktan sonra çileklerle doldurulur ve ardından  her kavanoza iki yemek kaşığı şeker dökülür.

2 kg çileği su dolu kaselere koyup 5-10 dakika beklettikten sonra çilekleri temizleyip saplarından ayırıyoruz. Böylece kavanozlar yıkandıktan sonra çileklerle doldurulur, ardından her kavanoza iki yemek kaşığı şeker dökülür.

Bir kavanozda taze çilek

Daha sonra kavanozlara kaynar su doldurulur ve kapakları kapatılır ve yarısına kadar su dolu bir tencerede kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başladığında kavanozlar yaklaşık 15 dakika ateşte bırakılır.

Süre dolduktan sonra kavanozlar tencereden alınır ve kapakları sıkıca kapatılarak üzeri bir bezle kapatılmış bir yüzeye ters olarak yerleştirilir. Ertesi gün tüm kavanozların hava almadığını kontrol edin ve serin, ışık almayan bir yerde ters çevirerek saklayın . Bu sayede 2 yıla kadar bozulmadan kalırlar.

ev