Meyve ve sebzeler sağlığımız için çok önemlidir. Fransa’daki Ulusal Sağlık Beslenme Programı, günde beş meyve veya sebze yemeyi önerir. Günde yaklaşık 80 ila 100 gramlık beş porsiyon meyve veya sebze.

Tabii ki, meyve ve sebzelerinizi tüketmeden önce, mevcut tüm bakterileri yok etmek için onları iyice yıkamanız önemlidir. Meyvenizi organik bir mağazadan satın alsanız veya evde yetiştirseniz bile sağlığınıza zararlı mikroplar içerebilir. Çileklerin tüm lezzetlerini tüketmek ve takdir etmek için, bu kırmızı meyveyi nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Çileklerinizi yemeden önce neden suyla yıkamamalısınız?

Çilekler

Bazı insanlar çileği yemek için suyla yıkamanın yeterli olduğunu düşünüyor, ancak bu yeterli değil. Taze meyve ve sebzeler  doğal olarak gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilecek mikroorganizmalar içermezler, ancak yetiştirilmeleri sırasında toprakta, suda veya vahşi veya evcil oldukları hayvanlarda bulunan bakterilerle temas edebilirler.  Bu meyve ve sebzeler, nakliyeleri sırasında ve hatta pazar tezgahlarına yerleştirilmesi sırasında da  kontamine  olabilir Çilek sever,  kesinlikle mantıktan fazlasını tüketeceksiniz, bu yüzden  yemeden önce iyice yıkamanız   önemli olacaktır .Özellikle çileklerinizi suyla yıkayarak onları tıkama ve lezzetlerini değiştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Sonuç olarak, daha az lezzetli ve lezzetli olacaklar.

–         Çileklerinizi suyla yıkamak tüketmek için yeterli değil

Çilekleri suyla yıkamak

Çilekleri    suyla yıkamak, orada bulunan tüm bakteri ve pestisitleri yok etmenize yardımcı olmaz. Onları sadece suyla yıkayarak, hala meyvede bulunan bakteri ve mikroplardan gıda kaynaklı hastalık geliştirebilirsiniz. Çilekleri suyla yıkamak basit bir çözümdür, ancak organik olmayan meyvelerden pestisitleri çıkarmaz. Satın aldığınız çileği huzur içinde tüketmek için , bu meyvenin üzerinde olabilecek mikropları gidermek için  güçlü bir temizleyici ile yıkamanız   gerekecektir .

Çilekleri yemek için düzgün bir şekilde nasıl yıkayabilirim?

Çileklerinizi düzgün bir şekilde yıkamak ve böcek ilacı kullanmadan tüketmek için bu yöntemleri keşfedin.

–         Çilekleri sirke ile temizleyin

Çilek ve elma sirkesi

Suyun çilekleri temizlemek   için basit bir çözüm olduğunu artık biliyorsunuz   ama en etkilisi değil. Çileklerinizdeki pestisitleri, bakterileri ve kiri temizlemek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bir kaseye, üç bardak soğuk su ve bir bardak elma sirkesi veya beyaz sirke eşdeğeri dökün. Daha sonra  elde edilen solüsyona çileklerinizi yaklaşık yirmi dakika  daldırın. Bitirmek için çileklerinizi asitli olmamaları için suyunu süzmeyi unutmadan soğuk suyla yıkayın.

–         Çilekleri kabartma tozu ile temizleyin

Çileklerinizi temizlemek için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Çileklerinizi bir su ve kabartma tozu çözeltisine batırın. Bunu yapmak için, bir yemek kaşığı karbonatı dört bardak su ile karıştırın ve  çilekleri içinde beş  dakika  bekletin . Son olarak, onları soğuk suyla durulayın. Kabartma tozu, çileklerinizdeki kiri ve pestisitleri temizleyecektir.

–         Çilekleri kırmızı şarapta yıkayın

Çileklerinizi  iki bardak su ile  seyreltilmiş kırmızı şarapta  on dakika kadar bekletebilirsiniz . Ardından, tüm pestisit izlerini gidermek için bunları tek tek durulayın.

–         Çilekleri tuzlu suyla yıkayın

Çilekleri su ve  birkaç yemek kaşığı tuz karışımında  birkaç dakika bekletin  . Ardından tuz ve kir kalıntılarını gidermek için soğuk suyla durulayın.

Çileklerinizi yıkarken onlara hassas davranın çünkü çok hassas meyvelerdir. Her zaman daha lezzetli olacaklar ve zevkle ve arzuyla tadını çıkarabilirsiniz.

ev