Az bakım gerektiren çim alternatifleri mi arıyorsunuz? Çekici bir bahçe için yosunu, yer örtüsünü ve daha fazlasını keşfedin.

Bakımlı bir çim her bahçenin kalbidir. Bu yeşil vaha genellikle dikkatinizi çeken ilk şey olur. Elbette bu sadece çimlerin gerçekten yeşil olması durumunda geçerlidir. Aslında ısı, güneş ışığı ve sulama eksikliği, yüzeyi hızla insanları veya hayvanları oynamaya davet etmeyen, çirkin bir karmaşaya dönüştürebilir. Bununla birlikte, geleneksel çimlerin eksik olmadığı, az bakım gerektiren alternatifler de vardır.

Çim tek seçenek değil: her zaman yeşil kalan alternatifler

Çimleri iki haftada bir sulamak, köklendirmek ve ideal olarak biçmek: Bir bahçe tutkunu olarak çimlerin her zaman yapacak çok işi vardır. Neyse ki, biraz çeşitlilik arayanlar veya çim bakımı konusunda bunalmış hisseden kişiler için cazip çözümler var. Bahçedeki çimlere ek olarak aşağıdaki seçenekler de popülerdir:

  • Yosun: Yosun, çimlerin mükemmel bir alternatifidir çünkü tüm yıl boyunca yeşildir, dayanıklıdır ve bakımı son derece kolaydır. Ancak olumsuz tarafı bazı bölgelerin kök eksikliği nedeniyle kırılabilmesidir. Şiddetli yağmur yağdığında da çok kaygan hale gelebilir. Yosun, normalde çimlerin yetişmeyeceği gölgeli alanlar için mükemmeldir.
  • Zemin örtüsü: Zakkum, zakkum veya köpük çiçeği gibi dayanıklı bitkilerin kışa kadar büyüyebilmeleri için tercihen yaz sonunda dikilmesi gerekir.
  • Çiçekler ve bitkiler: Bir çim alanı oluşturduktan sonra üzerine çiçek ve şifalı bitkiler ekemezsiniz. Öncelikle yüzeyi kaldırmanız gerekiyor ve son olarak boş alanlara yeni bitkiler ekebilirsiniz.

Bahçede çok yıllık bitkiler, ağaçlar ve heykellerin bulunduğu bir yazlık bahçesi de dikkat çekebilir.