Pencereleri temizlemenin en keyifli ev işi olduğunu söyleyemeyiz ama yine de temiz pencerelere hayran olduğumuzda memnuniyet duygusu canlanıyor. Ancak, şu veya bu nedenle, çizgiler ve çiziklerden kurtulamazlar. Neyse ki, onlardan kaçınmanın birden fazla yolu var.

Çizgiler, temizleme tekniği veya temizlik deterjanı gibi çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hangi ürünleri tercih etmeniz gerektiğini ve bunun yanı sıra  çiziksiz, parlak, temiz pencerelere sahip olmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi gösteriyoruz.

Pencere temizliği – Kaynak: Pella Branch

Çiziksiz pencerelere sahip olmak için nelerden kaçınılmalıdır?

Camları çiziklerden kaçınarak temizlemek her zaman kolay değilse, bunu çok fazla çaba harcamadan elde etmek için doğru önlemlerle birlikte iyi temizleme yöntemleri yeterlidir. Bu önlemlerden biri de  belirli ürünlerden vazgeçmektir.

Amonyak içeren cam temizleyicileri kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın. İkincisi, etkinliğine rağmen, zamanla toz ve nemi yakalayacak ince bir tabaka bırakabilir. Bu nedenle,  alkole batırılmış temiz bir bez kullanmak  ve pencere camını ovalamak en iyisidir.

Ev alkol temizliği

Ayrıca cam üzerine basılmış izleri kazımak için bıçak gibi radikal yöntemler kullanmaktan kaçınmanız da önemlidir. Sadece pencereyi  havalandırıyorlar ve zamanla çatlama olasılığını artırıyorlar.

Çözeltiyi cam yüzeye  uygularken  , havsız dokulu yumuşak bir mendil seçin ve çizgilerin ve diğer çiziklerin oluşmasını önlemek için dairesel hareketlerle ovalayın. Silme yerine mikrofiber bez de tercih edebilirsiniz. Ardından temizlik ürününüzü tamamen çıkarmak için temiz su ile durulayın ve ardından kazıyın. Ardından temiz bir bez  veya gazete kullanarak kurulayın.

Temiz ve kusursuz pencerelere sahip olmak için kullanılacak iki ürün

– Beyaz sirke: Pencereleri temizlemek için kanıtlanmış bir ürün

Cam yüzeyleri çizme riski olmadan parlatmanın en iyi yollarından biri damıtılmış beyaz sirke bazlı çok etkili bir çözüm kullanmaktır. Ve haklı olarak,  bu ev ürünleri yıldızı  , pencerelerde oluşması muhtemel çizgi izlerini doğrudan etkileyen bir asitten oluşur.

Beyaz sirke

Bir sprey şişesinde yarım bardak beyaz sirkeyi 1 litre suda seyreltin ancak kullanmadan önce temiz bir mikrofiber bez alın ve tozu silin. Daha sonra solüsyonu uygulama yapılacak yüzeye püskürtün ve ardından pencerenin kirli alanlarını temizlemek için bir bez kullanın. Gerekirse, daha fazla solüsyon püskürtün ve tekrarlayın ve   cama zarar vermemek için camı kuru bir bezle silmek için uzun süre beklemeyin .

Büyük cam yüzeylerle ilgili olarak, bu sefer bir kovaya ihtiyacınız olması dışında aynı prensip geçerli olacaktır. Bir ölçü beyaz sirkeyi on ölçü suda seyreltin , iyice karıştırın ve solüsyona bir sünger batırın. Süngeri pencerenin üzerinde yukarıdan aşağıya doğru çalıştırın ve bitirmek için bir silecek kullanın. Damlamaları önlemek için kenarlarını silmek de en iyisidir.

Bölmelerle işiniz bittiğinde ve sonuçtan memnun kaldığınızda, diğer pencere öğelerine geçin. Çerçevelerin ve çıkıntıların kirden korunmadığı göz önüne alındığında önemli bir adım  .

Ek olarak, kirli çerçeveler sonunda pencerenin genel görünümünü değiştirebileceğinden,  bu durumdan kaçınmak için cam yüzeylerinizin düzenli bakımını  yapmak en iyisidir.

– Temiz camlar için bulaşık deterjanı

Bir başka basit ve ekonomik alternatif, camları temizlemek için sıvı bulaşık deterjanı veya sabun bazlı başka bir solüsyon kullanmaktır. Camlarınızı pırıl pırıl temizleyen güçlü bir temizleyici için az miktarda bulaşık deterjanını sıcak suyla karıştırın. Temizleme prensibi önceki yöntemle aynıdır.

Bu nedenle kusursuz pencereler elde etmek için temizlik alışkanlıklarını değiştirmek yeterlidir. Ayrıca  bilmekten faydalanacağınız birkaç pencere temizleme tarifi de var.

ev