Harika bir narenciye olan clementine’nin tadına baktıktan sonra ilk yaptığımız şey kabuklarından kurtulmak oluyor. Ancak bu kabukların günlük hayatınızı kolaylaştıracak çok sayıda kullanıma hizmet edebileceği ortaya çıktı. Onları bulalım.

İster yemek pişirmede, ister temizlikte veya güzellikte olsun,  clementine lezzeti,  istismar etmemek için utanç verici olacak, beklenmedik ve kullanışlı günlük kullanımlar sunar. İşte en pratiklerinden bazıları.

mandalina

Clementine lezzetini kullanmanın 8 yaratıcı yolu

  1. Şekerlenmiş kabuk yap

şekerlenmiş ağaç kabuğu

Clementine kabuğu rendesi ile tatlılar ve kokteyller için atıştırmalık veya sos olarak yenebilecek lezzetli ikramlar yapabilirsiniz  . Örneğin portakal, limon ve limon kabuğu rendesi ile hazırlayabileceğiniz şekerli narenciye kabuğundan oluşan bir succade yapabilirsiniz.

Şekerlenmiş clementine kabuğunuzu hazırlamak için, ilikleriyle birlikte 2 ila 3 clementinin derisini alarak başlayın, ardından ince şeritler halinde kesin. Bu arada 3 su bardağı su ve 3 su bardağı şekeri bir tencereye koyup kaynatın. Daha sonra clementine şeritlerini ekleyin ve kısık ateşte tekrar kaynatın, 45 dakika pişirin.  Kabuklar yumuşadıktan  sonra çıkarıp şekere batırın. Son olarak, 24 ila 48 saat boyunca bir parşömen kağıdı yatağında bırakın.

  1. Bir clementine esansiyel yağı hazırlayın

Clementine gibi turunçgiller, uçucu yağlar hazırlamak için çalışır. Bunları bu şekilde kullanmak için iliği ihmal etmeden kabuklarını çıkarın ve ardından birkaç saat kurumaya bırakın. Onları küçük parçalar halinde kesin ve ardından alkolle dolu bir kavanoza koyun.

Malzemeleri kapta 3 gün bekletin ve düzenli olarak karıştırdığınızdan emin olun. Ayrıca alkolün buharlaşması için kavanozu açık bırakın. Böylece bir difüzöre dökebileceğiniz  ve ortam havasını parfümlemek için farklı şekillerde kullanabileceğiniz, hatta  banyo suyuna ekleyebileceğiniz bir uçucu yağ olarak bir sıvı elde edersiniz. 

Yemeklerinizin tadını arttırmak için yemeklik yağ ile infüzyon olarak  clementine lezzetini de kullanabilirsiniz  . Bu nedenle, narenciye lezzetini el altında tutmanın ilgisi. Bunu yapmak için, bir cam kaba dökmek için üç yemek kaşığı lezzet ve bir yemeklik yağ karışımı yapın. Lezzetini süzmeden önce bardağı ara sıra sallamanın en iyisi olduğu 2 hafta geçmesine izin verin. Salatalar için veya zencefilli kurabiye ile tadını çıkarmak için mükemmel bir yağ elde edeceksiniz.

  1. Clementine Şekeri veya Tuzu Yapın

Hamur işleriniz için, en sevdiğiniz kekleri, kurabiyeleri veya kekleri hazırlamak için normal şekere iyi bir alternatif olabilir. Hazırlamak için,  bir bardak şekere eşdeğer bir kaşık clementine kabuğu rendesini karıştırın.  Her şeyi bir kaseye dökün, homojen bir bütün elde edilene ve kabuklardan yağ sızmaya başlayana kadar ellerinizle iyice karıştırın.

Tuza gelince, kabukları kurutun, ardından eşit miktarda tuzla karıştırın. Sebze yemekleriniz, makarnalarınız ve hatta çorbalarınız ve yahnileriniz için ilginç bir katkı maddesi elde edersiniz  .

  1. koku giderme

Clementine kabuğunu bir kap su içinde kaynatın, kabı göz önünde bulundurun, ardından çözeltiyi bir difüzöre dökün.   Tuz ve limon kadar etkili    bir oda spreyi elde edersiniz  .

  1. Likörlerin tadını geliştirin

mandalina kabukları

Çaylarınız ve kokteylleriniz için lezzet, hafif bir aroma ile içeceklerinizin tadını artıracak mükemmel bir katkı maddesidir. Bunu yapmak için mümkün olduğu kadar iliği çıkarın  ve  saklamadan önce kabukları kurutun . En sevdiğiniz kokteylleri zenginleştirmek için basit ve pratik bir numara.

  1. Doğal temizlik ürünlerinize koku katın

Beyaz sirke ile temizlemeye alıştıysanız ve hoş bir koku eklemek istiyorsanız,  limon kabuğu rendesini sirke ile karıştırın  ve bir hafta sonra eşit miktarda su ekleyin. Hem temizliğin hem de kokunun tadını çıkarmak için tek yapmanız gereken her şeyi bir sprey şişesine dökmek.

  1. Vücudu fırçalayın

Kozmetikte ünlü olan clementine kabuğunun içerdiği C vitamini cilde iyi gelir. Bu lezzetler etkili ovma yapmak için kullanılacaktır. Bunu yapmak için  , ev yapımı vücut ovma çözümünüzü oluşturmak için tuzu ve clementine lezzetini karıştırın.

  1. Ekşi biberle tatlandırın

Lezzetli hazırlıklar için baharat, gastronominin önemli bir unsurudur. Biber ile ince öğütülmüş clementine kabuğu rendesini karıştırıp  ardından biraz tuz ekleyerek kendi baharatınızı yapabilirsiniz  .

Clementine lezzetinin birden fazla hileye sahip olduğunu kanıtlayan pek çok numara. Şu andan itibaren, onları atmadan önce düşünmek zorundasın. Limon  kabukları için de öyle.

ev