Bu fidanlık yöntemiyle orkideyi gençleştirirsiniz ve yeniden hayata döner. Bitkinize uzun bir ömür kazandırmak için bu birkaç adımı izleyin.

Orkideyi gençleştirin

Orkide fazla bakıma ihtiyaç duymaz ve bu nedenle iç mekan için mükemmel bir bitkidir  . Yeni başlayanlar için mükemmel bir bitkidir, çünkü birazcık tüm yıl boyunca çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Aslında büyük bir yeşil başparmağa sahip olmanıza gerek yok çünkü çok azı bir orkideyi hayatta tutmak için yeterli olacaktır.

Kesinlikle  doğru yeri bulmalısınız. Aslında doğru büyümesi için bu çok önemli. Soğuk hava akımına maruz kalabileceğiniz için kapı ve pencerelerden uzak durun. Ayrıca radyatörlerden ve direkt güneş ışığından da uzak tutulmalıdır. Bu yüzden korunaklı, ancak dolaylı güneş ışığı alan bir yer bulun.

orkideyi gençleştir

Sulamayı unutmayın ama çok fazla değil. Toprak nemli olmalı ve suyla dolu olmamalıdır. Pek çok kişinin hafife aldığı bir diğer faktör ise gübredir; bu çok önemli ve farklı doğal yöntemler kullanabildiğiniz için pahalı olanları satın almanıza gerek kalmayacak. Ama şimdi bitkinizi nasıl gençleştireceğinizi göreceğiz.

Orkideyi bu şekilde gençleştirin

Söylediğimiz gibi orkidelerin bakımı kolay bitkilerdir ancak yine de yeterli ilginin gösterilmesi gerekmektedir. Aslında şimdi fidanlık yapanların orkidelerin genç kalmasına ve tamamen sağlıklı köklerle daha hızlı büyümelerine yardımcı olmak için kullandıkları bir yönteme bakacağız. Daha fazlasını öğrenmeye devam edin.

Orkide uzun süre dikildikten sonra yaşlanma süreci devreye girer ve uzun zaman alır.  Orkidelerin gençleştirilmesi yalnızca çok sayıda hava köküne veya topraktan gelişen köklere sahip olan ve bitkileri destekleme işlevi gören bitkilere yöneliktir .

orkidenizi gençleştirin

Öncelikle köklerin doğru şekilde büyümesini düşünmeliyiz, aksi takdirde bitkinin tüm sağlığını riske atmış oluruz. Hava kökleri olan veya bunların altında bulunan tüm yaprakların çıkarılması ve bitkinin yeni bir saksıya dikilmesi gerekir  . Bu adım bitkinin büyümesini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır ancak hepsi bu değildir.

Yaprakları çıkardıktan sonra orkideyi tabanından kesmeli  ve kesimin yapıldığı kökleri hidrojen peroksit ile dezenfekte etmelisiniz. Saksıda kalan kısmı sıcak ve aydınlık bir yere koyun, kısa sürede tekrar büyüyecektir. Ancak kökleri kesmek için nasıl ilerleyeceğimize bakalım.

Orkide nakli

Sığ bir plastik kap alın, kökleri içine yerleştirin ve biraz su dökün. Şimdi  biraz ağaç kabuğu alın ve onu biraz suyla birlikte bir kaseye koyun  . 30 dakika bu şekilde bekletin ve ardından orkideyi su dolu kaptan çıkarın. Yeni bir saksı alın, süzülmüş kabuğu dibe yerleştirin ve ardından bitkiyi kökleri içine gelecek şekilde yerleştirin.

Bu noktada her şeyin ağaç kabuğu ve yetiştirme ortamı ile kaplanması gerekir. Bu sayede  bitki çok kolay iyileşecek ve doğru şekilde büyüyecektir  . Bu şekilde bir bitkiyi kurtarmış olacaksınız ve iki tanesi mükemmel sağlıkta olacak. Tek yapmanız gereken bu yöntemi orkidenizde denemek.

ev