Çocuklarınızın sağlığını korurken onları memnun edecek sağlıklı ve lezzetli tatlılar mı hayal ediyorsunuz? Doğru adrestesiniz. Renkli, tatlı veya keskin tatlılar, çocukların ve hatta bazen yetişkinlerin favorisidir. Bugünden itibaren, çocuğunuz her şeker istediğinde kafanıza yerleşen ünlü ikilemden kurtulacaksınız: “Onu memnun etmek mi yoksa onun iyiliği için reddetmek mi?” “. İşte şeker veya kimyasal madde içermeyen sağlıklı ev yapımı ikramlar için 3 tarif.

Şeker paketlerindeki içerik listesine baktığınızda, sonsuz bir kimyasal dizisi var: boyalar, koruyucular, gıda katkı maddeleri, aşırı şeker içeriğinden bahsetmiyorum bile! Boşlukları, fazla kiloyu, diyabet riskini ve hatta hiperaktiviteyi teşvik eden sağlığa zararlı  pek çok unsur  . Oysa doğal malzemelerle sağlıklı şekerler yapmak oldukça mümkün. Size nasıl olduğunu gösteriyoruz.

Yumuşak küçük ayıların tarifi: çocukluğun yıldız şekeri

Herkes ünlü küçük renkli ve jöle ayıları sever.  Yapay renkleri ve tatları gerçek meyvelerle , şekeri bal ile ve kimyasal jelleştirici maddeleri agar-agar ile değiştirerek doğal ürünlerle nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır  . Bu tarif için ayrıca özel bir şeker silikon kalıbına ihtiyacınız olacak.

1- 80 gr dilediğiniz meyve suyunu (çilek, portakal, limon, mango, elma vb.), 2 yemek kaşığı bal veya düşük kalorili agav şurubu ve bir poşet Agar-Agar’ı bir tencereye dökün.

2-Orta ateşte 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alın.

3- Daha önceden fırın tepsisine veya tepsiye koyduğunuz silikon kalıbınızın hücrelerine harcı dökün. Ayıların güzel bir şekle sahip olması için ağzına kadar iyice doldurun.

4- Küçük ayıların alıp afiyetle yemesi için en az 2 saat buzdolabına koyun!

Farklı renklerde şekerler elde etmek için birkaç meyve suyu kullanın. Ve çeşitli tatlar için, farklı asit seviyelerine sahip belirgin tatlara sahip meyveleri seçin. Açıkçası bu tarifi ayılar dışında bir şekil için de kullanabilirsiniz, her türden çok eğlenceli kalıplar var.

Silikon Şeker Kalıpları

Meyveli jöle şeker tarifi

Meyve ezmesi de klasik bir şekerlemedir, bin yıllık bir büyükanneden gelen bir reçetedir. Nasıl hazırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1- Dilediğiniz meyveleri alın. Yıkayın, soyun ve küçük küpler halinde kesin. 300 gr meyve etine ihtiyacınız var.

2- Bir tencereye doğranmış meyveleri koyun, 150 gr taze portakal suyu ve 3 poşet Agar-Agar ekleyin. Sürekli karıştırarak 5 dakika kaynatın ve ocaktan alın.

3- Hazırladığınız karışımı bir piston ile karıştırarak buz kalıbına dökün. Küçük meyve püresi küplerinin katılaşması için buzdolabında 2 saat bekletin.

Lezzet ve renk cümbüşü için yine farklı meyvelerle tarifi yapmaktan çekinmeyin.

Ev yapımı meyve jöleleri

Dondurulmuş şeker tarifi: meyve lolipopları

Son olarak, herkesin zevki için aşırıya kaçmadan yapılacak, meyveli lolipoplar için lezzetli bir tarif. Bunu yapmak için ya bir dondurma kalıbına ya da bir buz kalıbına ve tahta dondurma çubuklarına ihtiyacınız var.

1- Herhangi bir meyve seçin ve küçük küpler halinde kesin. Kalıbınızın dibine birkaç parça yerleştirin. Arzularınıza göre birkaç meyveyi karıştırabilirsiniz.

2- Kalıbın geri kalanını dilediğiniz meyve suyu ile doldurun.

3- Dondurma kalıbınız varsa, içine çubuk takılı olan kapağı kapatın ve çubukların donması için birkaç saat dondurucuda bekletin.

4- Buz kalıbı kullanıyorsanız, buzların donmaya başlaması için 1 saat buzlukta bekletin, ardından çıkarın ve her küpün ortasına birer çubuk dondurma yapıştırın. Dondurucuya 2 saat geri koyun. Kendine iyi bak!

Olağanüstü tatlar ve görseller elde etmek için farklı meyveleri karıştırarak bu dondurmayı sonsuz sayıda çeşitlendirebilirsiniz.

meyveli dondurma

Artık kendinizi tedavi etmemek için bahaneniz kalmadı. Ve çocuklarınız sadece bu lezzetli  sağlıklı tarifleri tatmaktan  değil, özellikle onları hazırlamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklar. Perspektif içinde güzel yemek pişirme atölyeleri!

ev