Birçoğumuzun bilmeden yaptığı bazı yaygın hatalar, yalnızca yıkama kalitesini değil, aynı zamanda çamaşır makinemizin verimliliğini de etkileyebilir. İşte ev aletinizi kullanırken kaçınmanız gereken hatalar.

Birçok kişi , alışkanlıklarının çamaşır makinesinin çalışmasını tehlikeye atabileceğini  fark etmeden, çamaşırları tambura koyarak ve cihazı  çalıştırarak çamaşır makinesini kullanır  Bundan kaçınmak için, bu vazgeçilmez ev aletini kullanırken tüm hataları bilmeye değer.

çamaşır sorunu

İnsanların çamaşır makinesi kullanırken yaptığı en yaygın hatalar

Çamaşır makinesinin uygun olmayan şekilde taşınması ve kullanılması nedeniyle hasar meydana gelebilir. Bunun için, daha uzun süre dayanabilmesi için belirli hatalar yapmaktan kaçınmak önemlidir.

– Çamaşır makinesinin aşırı yüklenmesi 

Beklenenden daha fazla çamaşır koymak makineye zarar verebilir ve çamaşırlar yıkanmadan çıkacaktır. Bu nedenle   , cihazın doğru şekilde çalışmaya devam etmesini istiyorsanız, aşırı yüklemeden kaçınmanız veya tam tersine az miktarda  giysi giymeniz önerilir.

Bu tür rahatsızlıkları önlemek  için, izin verilen çamaşırların ağırlığını gösteren talimatlara bakın ve  çamaşır makinenizin üreticisinin talimatlarına uyun .

– Çamaşır makinesinde yumuşatıcı  kullanın

Deterjan kadar yumuşatıcıya da önem verme eğilimindeyiz. Hoş kokusu ve çamaşırları yumuşatması ve ütülemeyi kolaylaştırması nedeniyle pek çok kişi kullanmaktan vazgeçemez. Sadece ayakkabının sıkıştığı yerde  kumaşı sertleştirebilir ve kötüye kullanılırsa nem kokusu oluşturabilir. En iyisi,   çamaşırlarınızı parfümlemek için seçtiğiniz birkaç damla esansiyel yağı ekleyerek beyaz sirke ile değiştirmektir.

– Çamaşır makinesinin kapağını açmayın 

Her yıkamadan sonra kazanın daha iyi havalandırılması, küf ve kir oluşumunun önlenmesi için makinenin kapısının açık bırakılması tavsiye edilir.

– Çamaşır makinenizde fazla deterjan kullanmak 

Bulaşık sıvısı

Birçok insan, daha fazla deterjan ekleyerek verimliliğin orada olacağı izlenimine sahiptir  , ancak tam tersi  oluyor  Bu, çamaşırları tamamen durulamayan fazla köpüklere neden olur ve kumaşta ve cihazda daha fazla kir, bakteri ve toz tutan yapışkan bir kalıntı oluşturur. Dökülecek deterjan miktarını çamaşırların yüküne göre dozladığınızdan emin olun. Ayrıca daha fazla ayrıntı için ürününüzün talimatlarına bakın.

– Çamaşırları  makineye yerleştirmeden ayırmayınız  

Makaleleri konularına göre sıralamayı unutmayın. Bu, daha narin kumaşlara zarar vermemek için  kot pantolon ve kazak gibi öğeleri bluzlar gibi daha hafif öğelerden ayıracaktır  . Aynı şey, giysilerden ayrı olarak yıkanması gereken yatak takımları ve havlular gibi hacimli eşyalar için de geçerlidir. Bu şekilde akıl yürüterek, sadece kumaşlara zarar vermekten kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi kurutmayı da sağlarsınız. Ayrıca tiftikten kaçınmak istiyorsanız çok iyi bir girişimdir  .

– Makinede yıkamadan önce gömleklerinizi ilikleyin 

Gömleklerinizin düğmelerini ilikleyerek, makinede yıkama işlemi sırasında yırtılma riskini artırır ve düğme ipliklerinin esnemesini önlersiniz. Ayrıca yaka ve kolların düğmelerini açmayı unutmayın.

– Çamaşır makinesinin düzenli bakımını yapmamak 

Dayanıklılığını ve verimliliğini sağlamak istiyorsak, bir çamaşır makinesinin de kendi kapsamlı temizliğini yapma hakkı vardır  . Düzenli bakım yapılmadığında, olası bir arızaya neden olabilecek tüm unsurlar olan küf, kireç tortuları, deterjan kalıntıları ve çamaşırların kiri birikir.

Bunu göz önünde bulundurarak, 90°’de boş bir yıkama döngüsünü  etkinleştirerek ve ardından   deterjan yerine sirke  dökerek   cihazın temizliğini gerçekleştirin  . Aynı zamanda kapıyı ve zamanla eser miktarda nem biriktirebilen ve dolayısıyla mide bulandırıcı kokulara neden olan kauçuk contayı silmeyi unutmayın.

Bu hatalar dikkate alındığında, makineniz artık düzgün çalışmaya ve daha uzun süre dayanmaya hazır olacaktır.

ev