Herkes gibi sen de sobanın daima lekesiz olmasını seviyorsun. Sadece burada, akşam yemeğinden sonra veya Pazar günü öğleden sonra başında, ocağınızı dikkatlice cilalamaktan başka bir şeye can atıyorsunuz. Ve oldukça meşru! Kir, yavaş ama emin adımlarla yerleşmeye başlar. Kısa sürede, sobanızı görmek acı veriyor ve sizden vücudunuzu ve bağırarak biraz temizlemenizi rica ediyor! Bununla birlikte, sadece baktığınız zaman cesaretiniz kırılıyor. Ama nasıl olur da ocağımdaki tüm o yapış yapış pislikleri çıkarıp tekrar temiz ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirim?

Endişelenmeyin, sizinle ocaklarınızdaki  yağ kalıntıları, yanmış yiyecekler ve sıçrayanlar ile başa çıkmak için en iyi ipuçlarını paylaşacağız  . Mutfak eldivenlerinizi giyin ve bizi takip edin!

Ocağım neden bu kadar çabuk kirleniyor?

Gerçek bir “cordon bleu” denebilecek biri değilseniz bile, günde birkaç saat mutfakta vakit geçiriyorsanız, ocağınızı çok kullandığınız açık. Mümkün olduğunca temiz pişirmek için gerekli tüm önlemleri alsanız bile, kaçınılmaz olarak yavaş yavaş kirlenecektir. Mücadele etmeyin: Gaz ocağınızı bozmadan yemek pişirmek kesinlikle imkansız! Makarna için bir tencere suyu kaynatmak bile küçük tuzlu su damlacıklarının ızgaranıza sıçramasına neden olur. Onları hemen silmek imkansız – ve tehlikeli -. Ve zamanla, kururlar ve ocağınızda çirkin beyaz izler bırakırlar.

Ocak düğmeleri de korunmuyor. Yemek pişirdiğiniz için az çok temiz ellerle, farkında bile olmadan onları tutarsınız: yağ artıkları üzerlerinde birikir. Zamanla meydana gelen ölümcül toz birikintilerinden bahsetmiyorum bile. Bu kir, göze hoş görünmemesine ek olarak, alevle teması halinde tehlikeli olabilir: Ocağınızı temizlerken dikkatli ve genel olarak oldukça titiz olmanız tavsiye edilir. Birinci kareye dönelim: Gerçekten de çok kirlenmiş olan gaz ocağınızı temizlemeniz gerekecek.

Çok kirli bir ocağı temizleme yöntemleri

İlk olarak, kalburunuzu her kullandıktan sonra sobanızı biraz temizlemek için bir veya iki dakika ayırın. İşinizi kolaylaştırmak için her zaman bir bez ve doğru ürünü elinizin altında bulundurun. Bu nedenle, küçük lekeleri her gün birkaç saniye içinde temizlemek, büyük, derinden kaplanmış lekeleri ayda bir kez temizlemek zorunda kalmaktan her zaman daha kolay olacaktır!

Bu kadar pisliğe gelmeden ve tüm iyi niyetinize rağmen günlük olarak gaz sobanızı temiz tutamıyorsanız, yine de  her temizlik arasında bir haftadan fazla beklememenizi tavsiye ederiz .

kirli soba

Çok kirli bir gazlı ocağın temizlenmesi

Sobanızı çok az veya tam tersine çok daha düzenli kullanıyorsanız bu ritmi kendi yaşam tarzınıza uyarlamanız gerekir.

  • Soba ızgaralarını ve brülör kapaklarını çıkarın.
  • Aşındırıcı olmayan bir sünger alın (kaplamalarına zarar vermemek için) ve dikkatlice yıkayın. Gerekirse durulayın ve yıkamayı tekrarlayın. Görsel görünümleri ve aynı zamanda dokunuşları temizlik durumları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Izgaralar ve brülörler ciddi şekilde tıkanmışsa, aşağıdaki ürünlere ihtiyacınız olacaktır:

  • Bir hacim beyaz sirke,
  • İki cilt kabartma tozu,

Izgaralarınızı ve brülörlerinizi bir leğene   koyun   ve üzerlerine kabartma tozu serpin. Bir sprey şişesine beyaz sirkeyi dökün, ardından sobanın elemanlarını püskürtün. Kiri çözecek bir kimyasal reaksiyon meydana gelecektir . Birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından aşındırıcı olmayan bir süngerle ovalayın ve temiz su ile durulayın. Ardından ızgaralarınızı ve brülörlerinizi iyice kurulayın.

Şimdi gaz sobanızın brülör kafalarına geçin. Önce, kalıntıların çoğunu çıkarmak için iyice sıkılmış nemli bir bezle kabaca silin. Ateşleme portunu tıkayabilecek küçük kirleri çıkarmak için dikkatlice bir ataş veya çengelli iğne kullanın.

Gaz sobanızın ocağı ile bitirin. En büyük lekeleri çıkarmak için nemli bir bezle silin. Ardından yüzeyi sünger ve sabunlu su ile temizleyin. Katılaşmış ve/veya kabuklu yağlar olması durumunda, yukarıda belirtilen bileşenleri kullanın. On beş dakika bekletin ve aşındırıcı olmayan bir süngerle durulayın. Her şeyi temiz bir bezle tekrar kurulayın ve tüm elemanları değiştirin.

Temiz seramik ocak

Seramik ocağı temizleyin

Seramik ocak  şık, sade ve zariftir; ilgilenmesi gerektiğini söylemeye gerek yok.

  • Yağ veya yiyecek kalıntılarını kuru bir bezle temizleyin.
  • Küçük bir kaba sıcak su ve sabun doldurun ve iyice köpürtün. Bu karışıma bir havlu (veya iki bulaşık havlusu) batırın. İyice sıkın.
  • Şimdi havluyu ocağınızın düz yüzeyine yerleştirin. Yaklaşık çeyrek saat bekletin. Havlunun sağladığı ısı, ocağınızın çok etkili bir şekilde temizlenmesi için lekeleri yumuşatacaktır!
  • Havluyu alın ve tabağı ovalayın. Ardından başka bir bezle silin. Sonra yüzeyi iyice kurulayın, bu kadar, bitti! Ocağınız tertemiz!

Seramik ocak nasıl temizlenir

Seramik ocak temizliği için alternatif yöntem

Başka türlü temizlemek için , benzersiz bir leke çıkarıcı ve dezenfektan olan beyaz sirkeden daha iyi bir şey yoktur.  Tek yapmanız gereken nemli bir süngeri bu ürüne batırmak ve seramik ocağı ovalamak. Bin ışıkla parlayacak.

Ocaklarınızda birikmiş inatçı lekeler varsa, artık onları nasıl temizleyeceğinizi ve temizliklerini ve parlaklıklarını nasıl geri kazanacağınızı biliyorsunuz.

ev