Çok kirli bulaşık süngerlerinden bakterileri nasıl tamamen çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır. Bir malzemeye ve bir cihaza ihtiyacınız var.

Eski süngerler nasıl temizlenir

Bulaşık süngerini sürekli çöpe atmamak için kesin çözüm . Bu sayede tamamen dezenfekte etmiş olursunuz ve tekrar kullanabilirsiniz.

Bulaşık süngerleri, bakteriler için bir kap

Evlerimizde banyo veya mutfak gibi belirli alanları, tam olarak en fazla kir veya bakterinin birikebileceği yerleri temizlemeye odaklanırız . Bununla birlikte, yemekten sonra bulaşıkları, bardakları ve çatal-bıçakları yıkadığımız sünger gibi, temizlemek için kullandığımız ve yüksek oranda mikrop içeren bazı gereçler vardır.

Yukarıdakileri gösteren birkaç çalışma var, ancak bunları nasıl temiz tutabiliriz? Yoksa bakterilerin mutfağımızda yoğunlaşmasını önlemek için arada sırada değiştirmemiz mi gerekiyor ?

bulaşık süngeri

2019’da New York Teknoloji Enstitüsü Bakteriyofajları’ndaki araştırmacıların mutfak süngerleri üzerinde yaptığı bir araştırma, süngerlerin antibiyotiklere dirençli olan virüslerden bile etkilendiğini gösterdi. Alman Çevre Sağlığı Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir başka araştırma , mutfak süngerlerinin Escherichia coli gibi 12,9 milyara kadar bakteri biriktirebileceğini doğruladı. Yani sünger, örneğin banyodan daha fazla mikrop toplar.

Ancak genel olarak mutfak süngerlerinizi haftada en az bir kez değiştirmeniz öneriliyorsa , bu süre zarfında süngerleri yıkayıp dezenfekte ederek hayata döndürmenin de mümkün olduğunu bilmelisiniz.

Bu içerikle onları nasıl dezenfekte edebilirim?

Bulaşık süngerlerini dezenfekte etmenin birkaç yolu vardır : bulaşık makinesine, çamaşır makinesine ve hatta çamaşır suyuna koyun, ancak ikincisi süngerleri daha hızlı bozabilir. Tabii ki, mikrodalga gibi eşit veya daha etkili ev yapımı yöntemler de var.

Bu numara, mutfak süngerinin yüzeyinde biriken yemek kalıntılarını kolayca temizlemek ve ardından mikrodalgaya koyup yaklaşık üç dakika döndürmekten ibarettir . Sürenin sonunda sünger sıcak olacağından ve kendinizi yakabileceğinizden dikkatli olmalısınız, bu nedenle soğuyana kadar tekrar almak için biraz beklemekte fayda var.

bulaşık süngerleri

Ancak mikrodalgaya koymadan önce, daha önce biraz sirke döktüğünüz mikrodalgaya dayanıklı bir kaseye batırmanızı tavsiye ederiz . Aslında bu bileşen, süngerinizdeki bakterileri öldürecek olan harika dezenfektan özelliklerine sahiptir.

Ayrıca buharlaşması sayesinde aynı anda iki şeyi birden temizleyerek mikrodalgayı da temizlemiş olursunuz. Haftada bir süngerinizi değiştirmenize gerek yok demiyoruz. Ama sadece günde sadece üç dakika içinde milyonlarca bakteriyi öldürebilir, böylece ailenizi güvende tutabilirsiniz.

Süngerdeki virüsleri öldürmek için bu işlemi günde bir kez tekrarlamanızı öneririz . Basit bir işlem olduğunu ve zamanınızı boşa harcamayacağını hatırlatırız. Mikrodalga her şeyi kendi başına halledeceğinden, siz başkalarıyla ilgilenirken.

Sadece soğumasını beklemeniz, çıkarmanız ve durulamanız gerekecek.

ev