Sürekli düzensizlik içindeki bir evin, sakinlerinin ruh halini etkilediği iyi bilinmektedir. Kendinizi böyle bir durumda bulduğunuzda, harekete geçme zamanı. İşte temiz ve düzenli bir ev için bazı ipuçları ve iç mekanınızın kontrolünü yeniden kazanın.

Yorgunluk, günlük stres, biriken toz ve dağınık evler, sağlığımızı etkileyen faktörlerdir. Feng Shui kurallarına göre, dağınık ve kirli bir oda, bireyin gelişimini veya refahını desteklemez. Bu farkındalıktan sonra içinizdeki düzeni nasıl geri getirebileceğinizi düşünüyorsunuz? Eski kalıplarınıza geri dönmekten kaçınarak düzenli ve temiz bir ev için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

aile deposu

Düzenli bir ev için bazı fikirler

Başlamak kesinlikle zor. Ancak görevinize başladığınızda, tam bir memnuniyet hissedeceksiniz. İşte bu büyük temizliğin motivasyonunu bulmak için bazı ipuçları:

 • Özenle korunan ve dekore edilen evlerin dekorasyon dergilerinden ve fotoğraflarından ilham alın.
 • Bir zamanlar iç mekanınızın nasıl görünebileceğini ve eşyalarınızın zevkinize göre düzenlenebileceğini hayal edin.
 • İyi organize ve hazırlıklı olun. Tamamlandığında bu eylemlerin her birini işaretleyerek yapılacaklar listesi yapmayı düşünün.
 • Müzikle çalışın. Arka planda çalan müzikle, bazı yorucu görevler daha keyifli görünüyor ve   beklenenden daha az zaman alıyor .
 • Evinize ferahlık katacak biblolar, mumlar veya çiçekler gibi iç mekanlarınıza bazı detaylar ekleyin.

Evinizi sonsuza kadar nasıl temiz ve düzenli tutabilirsiniz?

İç mekanınızı toparlamak için    dağınıklıktan başlamalısınız  . Size gerekli görünen bazı nesnelerin o kadar da önemli olmadığını ve yokluğunun başlı başına bir tatmin olabileceğini göreceksiniz. Sırala.

Bunu yapmak için, benimsemeniz gereken 3 alışkanlık:

 1. Kanepelerinizde montlarınıza yer yok. Gardırobunuza kolay erişim için kıyafetlerinizi dolaplarınızda saklayın. Asılmış veya katlanmış olsunlar, her şeyden önce bir sandalye veya masa üzerinde değil, dolabınızda düzgün bir şekilde saklanmalıdırlar.
 1. Koridorlarda eşya bırakmaktan kaçının, bu  evdeki dolaşımı engelleyebilir   ve temizliği zorlaştırabilir.
 1. Her nesneye belirli bir yer tahsis edin. Ütü yaptıktan sonra, iç mekanınızın Feng shui’sini bozmalarını önlemek için ütüyü ve tahtasını kaldırın. Çocuk odasında oyuncakları saklayın. Sepet, saklama kutusu ve kavanoz kullanmak dosyalamanızı kolaylaştıracaktır.
depolamak

Ev temizliğine nasıl başlanır?

Sıralama önemli bir adımdır, ancak hepsi bu kadar değildir. Şimdi evi temizlemeye başlama zamanı. Hangi görev veya oda ile başlamalı?

Başarılı temizlik için bu sırayı takip edin.

 1. Zaman kazanmak için, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi olan bağımsız cihazları piyasaya sürerek başlayın. Ev bakımı bir organizasyon meselesidir. Bunu en az çabayla başarmak için zamanınızı ve kaynaklarınızı optimize etmeniz gerekecek.
 2. Çöp kutularınızı boşaltın ve kötü kokulardan kurtulun.
 3. Tozları geleneksel bir süpürge veya kuru bir mikrofiber süpürgeyle yukarıdan aşağıya doğru alarak duvarların üstesinden gelin.
 4. Şimdi pencerelere! Çerçevelerle başlayın, ardından fayansları temizleyin.
 5. Mobilyalara, dolaplara, yüzeylere ve her türlü nesneye tüylü bir silgi veya tercihen nemli bir mikrofiber bezle gidin ve onları tozlayın ve onlara yeni bir görünüm kazandırın.
 6. Mutfakta, aletlerinizi temizleyin ve yağdan arındırın. Kimyasallardan kaçının ve beyaz sirke, kabartma tozu ve hatta siyah sabun gibi doğal ürünleri tercih edin.
 7. Banyoda, dezenfekte etmek, kireçtaşı izlerini gidermek ve parlatmak için farklı bir bez kullanarak her tür yüzeyi (kase, lavabo, musluk ve küvet vb.) ovmak ve ovalamak gerekecektir.
 8. Son olarak, temizlik seansı sırasında toz ve kirin biriktiği zemine dikkat edilmesi gerekecektir. Tüm bunlardan kurtulmak ve bitirmek için bir süpürge veya elektrikli süpürgeye ihtiyacınız var, doğal ürünlerle güzel bir zemin temizleme seansı.

Unutmayın ki eviniz düzenli, kıyafetleriniz düzenli ve yüzeyleriniz temiz ise temizlik çok daha kolay olacak ve hafta sonunuz derinlemesine temizliğe ayrılmak zorunda kalmayacak.

ev