Kötü kokular nasıl giderilir ve buzdolabı rafları nasıl parlak hale getirilir? İnanmayacaksınız ama mutfağınızda her zaman bulundurduğunuz ve bu nedenle kolaylıkla bulabileceğiniz bazı doğal ürünler yeterlidir. Bikarbonat soda, sirke ve limondan bahsediyoruz, buzdolabını dezenfekte etmek ve parfümlemek için bunları nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim.

Buzdolabını temizle

Buzdolabını temizlemek, özellikle depoda çok fazla yiyecek varken ve rafların tamamı doluyken, mutfakta ihmal edilemeyecek faaliyetlerden biridir. Çeşitli yiyeceklerden yayılan kokular ve dikkat edilmesine rağmen kaçınılmaz olarak içeride biriken kirler, derinlemesine temizliği acil hale getiriyor.

Buzdolabının temizlenmesi aynı zamanda bozulan ve atılması gereken ürünleri ortadan kaldırmak için de gereklidir. Buzdolabınızı sert kimyasallar ve deterjanlar kullanmadan, normalde mutfakta bulundurduğunuz ürünlerle doğal olarak nasıl temizleyeceğinizi burada bulabilirsiniz .

Buzdolabını temizlemeye başlamadan önce yapmanız gerekenler

Buzdolabını temizlemeye başlamadan önce işin daha kolay ve hızlı yapılabilmesi için tamamen boşaltılması ve iç aksesuarların çıkarılması gerekmektedir  . Ayrıca temizlik sırasında damlayabilecek suları toplamak için buzdolabının tabanına bir bez koymanız da tavsiye edilir.

Bu cihazın içinde her santimetre karede binlerce bakteri yuvalanabildiğini , bunların bir kısmının zararsız olduğunu, bir kısmının ise gıdalara bulaşması halinde sağlığınıza zarar verebileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle buzdolabını en az ayda bir kez aşağıdaki ürünleri kullanarak dezenfekte etmek gerekir .

Buzdolabı raflarını sterilize etmek için bikarbonat soda

Bikarbonat, buzdolabını dezenfekte etmek ve sterilize etmek için kesinlikle en etkili doğal ürünlerden biridir .  Cihazın hem iç hem de dış duvarlarına bir bez parçasıyla uygulanabilecek bir solüsyon oluşturmak için suyla karıştırmanız yeterlidir .

Kullanılacak doğru doz yarım litre ılık suya bir kaşık dolusu bikarbonattır . Daha inatçı lekeleri yok etmek için bunun yerine kremsi bir karışım hazırlayabilir, diş fırçasına uygulayarak etkilenen bölgeleri daha güçlü bir şekilde ovalayabilirsiniz. Bikarbonat bir bezle hızlı bir şekilde temizlenebilir ve alanların mükemmel şekilde dezenfekte edilmesini sağlar.

Yağdan arındırma ve parlatma için sirke

Kabartma tozu gibi sirke de mükemmel bir dezenfektan ve yağ çözücüdür . Ayrıca mükemmel bir ciladır ve uygulama yapılan bölgeleri parlak ve parlak bırakır.

İdeal sirke kırmızı şarap sirkesidir ancak onun yokluğunda beyaz sirke de iyidir. Saf olarak veya ılık suyla seyreltilerek kullanılabilir ve yumuşak bir bezle duvar ve rafların üzerine silinebilir.

buzdolabı rafları

Bakterileri ortadan kaldırmak için mükemmel olan bu ürün, parmak izlerini gidermek ve çelik buzdolaplarını bile anında parlatmak için idealdir.

Buzdolabı raflarındaki kötü kokuları gidermek için limon

Balık, et, peynir ve diğer çürümüş olabilecek yiyecekler gibi buzdolabında saklanan yiyeceklerden dolayı sıklıkla buzdolabından kötü kokular gelir. Bu durumlarda limon bu sorunu çözmek için mükemmel bir müttefiktir.

Buzdolabını temizlemeyi bitirdikten sonra su ve limon suyundan oluşan bir solüsyon hazırlayın , bunu bir sprey kabına koyun ve cihazın içine püskürtün. Hoş koku buzdolabının her tarafına yayılacağı gibi, yeni hoş olmayan kokuların oluşmasını da önleme konusunda harikadır .

Önleyici tedbir olarak buzdolabının bir köşesine haftada bir değiştirmek üzere limon dilimleri koyabilirsiniz. Belirtilen ürünlere ek olarak, buzdolabını sterilize etmek için kullanılabilecek diğer doğal çözümler arasında soyulmuş patatesler ve kahve telveleri yer alır ve bunların da birkaç gün çekmecede veya rafta bırakılması gerekir. Ayrıca kötü kokuların yayılmasını önlemek için gıdaların daima  ağzı kapalı ambalajlarda kapatılması tavsiye edilir  .

ev