Bol parlak yapraklı, dinç bir orkide istiyorsanız, onu bu şekilde sulamanız gerekir. Bitkinizi kurtarabilen, çok iyi bildiğiniz bir bileşen var.

Bitkinizin artık güzel ve sağlıklı olmadığını fark ettiniz mi ? Yapraklar sararmaya mı başladı? Sorun değil! Bu tarifle, bol parlak yaprakları olan güçlü bir orkideniz olacak . İşte ihtiyacın olan şey.

orkide bakımı nasıl yapılır

Farklı sıcaklıklara ve farklı ortamlara dayanıklı ve güçlü bitkiler olarak kabul edilebilseler de orkide bakımı göründüğü kadar basit değildir.

orkide çeşitleri

Birçok kişi tarafından satın alınan ve özellikle yeşil parmak konusunda uzman olmayanlara hediye edilen bu bitki türü, her ortama, hatta bir apartman dairesine kolayca uyum sağlaması ve her şeyden önce diğer daha talepkar bitkilerle aynı özeni gerektirmez.

Yine de, muhteşem yeşil mücevherinize ne kadar dikkat ederseniz edin, bir şeyler ters gidebilir. Örneğin, son zamanlarda orkide yapraklarınızın eskisi kadar güzel ve sağlıklı olmadığını fark ettiniz mi? Bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyor musunuz? Cevap basit: ona doğru davranmıyorsunuz .

Orkide bakımı kolay bir bitki olmasına rağmen yine de dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Örneğin bahar gelince sulama rutininizi değiştirmeye başlamalısınız . Bu bitki hiçbir zaman çok fazla suya ihtiyaç duymaz , ancak sıcaklıklar yükselirse muhtemelen haftada 1 yerine 3 kez sulamanız gerekecektir. Ayrıca güneşe de dikkat edin.

Güzel günlerin gelmesi ve güneşin evlerimizi aydınlatmaya hazır hale gelmesiyle birlikte, bitkinizi güneş ışınlarının zarar vermediği bir yere taşımazsanız aslında zarar verebilirsiniz . İlkbahar ve yaz aylarında orkidenizi yerleştirmek için güneş ışığı almayan, aydınlık yerleri tercih edin.

Son zamanlarda bitkinizin eskisi kadar güzel ve sağlıklı olmadığını fark ettiyseniz okumaya devam edin. Bugün , bol parlak yaprakları olan dinç bir orkideye nasıl sahip olacağımızı açıklayacağız . Bu tarifi hazırlamanız yeterli.

Bol yapraklı güçlü orkide – sadece bu malzemeye ihtiyacınız var

Orkideniz hastalanmaya mı başladı? Yapraklar artık eskisi kadar sağlıklı ve dinç değil ama sararmaya mı başlıyorlar? Endişelenmeyin, sorununuzun çözümü bizde .

Bu katkımızda , güzel bitkinizi kurtarmanıza yardımcı olacağız . Bol yapraklı, dinç bir orkideye sahip olmak için tek bir malzemeye ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz ? Bu tarifi denerseniz bitkinize yeni bir hayat vermiş olursunuz.

Bildiğiniz gibi, tüm bitkiler hayatta kalabilmek için bazen doğal olarak alamadıkları besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bazı durumlarda gübreye başvurmak gerekir .

Piyasada çok var ama her zaman doğal değil. Kendi ellerinizle ve çok ucuza yeşil gübre yapabileceğinizi biliyor musunuz? Sihri yapmak için ihtiyacınız olan tek şey bir malzeme: sarımsak .

Sarımsak, çok sayıda parlak yapraklı güçlü bir orkideye sahip olmak için

Peki evet, bunu hiç bekliyor muydunuz? Sadece mutfakta kullandığınız sarımsak bitkinizi canlandırmak için son derece faydalı olacaktır . Bu tarifi hazırlamak gerçekten çok basit ve sadece kısa bir zamanınızı alacak.

Yapmanız gereken ilk şey, sarımsağı 1 litre suyla kapladıktan sonra doğrayıp hava geçirmez bir kaba koymanız gereken bir diş sarımsak almak .

Sarımsağın 24 saat ıslanmasına izin verin , ardından solüsyonu bir püskürtücüye süzün ve bitkinizin yapraklarını ve toprağını ıslatmaya başlayın. Gözlerinize inanamayacaksınız: birkaç gün içinde bol parlak yaprakları olan güçlü bir orkideniz olacak . Sarımsak aslında en hasta bitkiyi bile iyileştirebilen doğal bir gübredir .

Bizim için son derece sağlıklı olduğu doğruysa -kokusu ve tadı oldukça keskin olmasına rağmen- bitkiler için de gerçek bir derde devadır . Potasyum, iyot ve fosfor açısından zengin olan sarımsak, orkidenizin kısa sürede sağlığına ve gücüne kavuşmasına yardımcı olur. Ancak hepsi bu kadar değil: aynı zamanda tehlikeli böcekleri ve parazitleri bitkiden uzak tutabiliyor. Sarımsak kabuğunun – sadece posasının değil – bile işe yarayabileceğini biliyor muydunuz ?

Kabukları ince bir toz haline getirin ve ardından saksı toprağına serpin . Ardından su ile abartmadan bitkinizi sulamaya devam edin. Bu %100 doğal teknikle muhteşem orkidenize yeniden hayat vereceksiniz.