Her ayın sonunda aynı gözlemi yapıyorsunuz: elektrik faturalarınız yükselmeye devam ediyor. Elektrikli ev aletleri ve/veya ev aletlerinin kullanımı aydan aya farklılık gösterdiği için anlamakta zorlandığınız bir durum. Bu durumda, biraz para biriktirmenizi sağlayacak birkaç refleks benimsemek iyi olacaktır. Hangi ? Sizi bu makale aracılığıyla keşfetmeye davet ediyoruz.

Elektrikli aletleriniz olmadan yapmak zorunda kalmadan paradan tasarruf edin. İmkansız mı dedin? Bununla birlikte, özellikle enerji yoğun olduğu düşünülen ve elektrikte çok doymak bilmez olabilen, enerji yoğun bir cihaz vardır.

Su ısıtıcısı, enerji faturalarınızı patlatan bu cihaz

Son derece enerji yoğun olarak kabul edilen bir cihaz varsa, o da su ısıtıcısıdır. Gerçekten de sıkı tutunun, ikincisi ENGIE’ye göre yılda ortalama 800 kWh elektrik tüketiyor.

Bu cihazın tüketimini azaltmak ve biraz tasarruf etmek için belediyelere göre değişen yoğun olmayan saatlerde kullanımını programlayabilirsiniz. Ayrıca, tasarruf adına, hızlı duşları banyolara tercih etmekten çekinmeyin.

Elektrik faturalarınızın hızla yükselmesini önlemek için yapılması gerekenler

Aylık olarak size gönderilen elektrik faturaları, tüketiminizin aylara göre gelişimini gösterir. Ancak, ikincisini okuduktan sonra, evinizde en fazla enerjiyi hangi elektrikli cihazların veya ev aletlerinin tükettiğini hala bilmiyorsunuz. Gerçekten para biriktirmek ve her ay hızla artmaya devam eden bu tüketimi azaltmak istediğiniz için kafanızı karıştıran bir durum. Çeşitli ev aletlerinin enerji verimliliği artmaya devam etse bile  ürettikleri elektrik tüketimi artmaya devam ediyor. Mevcut eğilimin tasarruf elde etmek için daha fazla olduğunu bildiğinizde oldukça paradoks.

Yine de tüketiciler olarak bu artışların etkilerini, herhangi bir aşırı elektrik tüketimini önlemek ve bunun sonuca yansımasını önlemek için faydasız gibi görünen ancak sonunda faydalı olduğu ortaya çıkan birkaç önlemi alarak azaltabiliriz. enerji faturalarında.

Çok yüksek bir elektrik faturası

  • Kullanılmayan ev aletlerinin fişini çekin

Bunun için kullanmadığınız cihazların fişini çekmekten çekinmeyiniz. Size pek olası görünmeyebilir, ancak bunlar  bekleme modundayken bile sürekli olarak güç tüketir . Tabii ki mesele, dondurucunuzun, çamaşır makinenizin veya bulaşık makinenizin fişini prizden çekmek değil, gizlice kullandığınız kahve makinesi, saç kurutma makinesi, elektrikli tıraş makinesi, elektrikli diş fırçası ve hatta çubuk için bunu göz önünde bulundurmanızdır. elektrikli süpürge. Ayrıca isteğe bağlı  olarak anahtarlı çoklu prizlere de dönebilirsiniz . Bu sayede cihazlarınızın sönmesi eş zamanlı olarak gerçekleşecektir.

  • Cihazlarınızın bakımını yapmayı unutmayın

Cihazlarınızın bakımını yapmak yalnızca kullanım ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda bir miktar enerji tasarrufu da sağlar. Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak  kirli, ölçeği büyütülmüş veya harap bir cihaz aşırı tüketime yol açar . Bu nedenle, cihazlarınızın bakım yöntemlerini öğrenmek için çeşitli kullanım kılavuzlarına başvurmaktan çekinmeyin. Böyle bir durumda  buzdolabının bakımı  çok önemli olacaktır. Bu nedenle, gereğinden fazla tüketmesini önlemek için zaman zaman buzunu çözmeyi unutmayın. Farklı bakterilerden kurtulmasına da yardımcı olduğunu söylemeye gerek yok. Yine de diğer cihazları ihmal etmeyin. Su ısıtıcınızın, kahve makinenizin ve hatta çamaşır makinenizin kirecini düzenli olarak temizlemekten çekinmeyin.

  • Ev aletlerinizi en iyi şekilde kullanın ve seçin

Basit günlük hareketler enerji israfını önleyebilir. Bunun için cihazlarınızı optimum şekilde kullanmayı unutmayın. Bu amaçla, bir yıkama döngüsüne başlamadan önce çamaşır makinenizin veya bulaşık makinenizin maksimum dolu olduğundan emin olun. Fırın söz konusu olduğunda, aynı anda farklı yemekler pişirmenize izin veren konveksiyon modellerini seçin   . Ayrıca, sabah kahveniz için bir su ısıtıcısında su ısıtmak istediğinizde, büyük miktarlarda ısıtmaktan kaçının, bu gereksiz elektrik tüketimini içerir. Son olarak, buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun kapılarının açılma sayısını ve süresini mümkün olduğunca sınırlayın. Bu onları daha fazla enerji üretmeye zorlayacak ve dolayısıyla elektrik tüketimini artıracaktır.

Buzdolabı kapıları açılır

Bu refleksleri ve hareketleri günlük olarak benimseyerek enerji israfını sınırlayabilecek ve böylece enerji faturalarınızdan tasarruf edebileceksiniz.

ev