Çorap yıkamak çok basit gibi görünse de bazı durumlarda çamaşır makinesinde yıkandıktan sonra bile hala kokuyor. Sonunda ciltle ve dolayısıyla ayakların terlemesiyle doğrudan ve sürekli temas halinde olduklarını bildiğinizde çok da şaşırtıcı değil. Bazen evin zeminini bile onlarla birlikte çiğniyoruz, bu da onları daha fazla kire maruz bırakıyor. Öyleyse bu numara ile ondan yayılan kokuları etkili bir şekilde nasıl ortadan kaldıracağımızı görelim.

Bütün gün ayakkabılarımızın içinde kalan çoraplar  kiri ve kötü kokuları emer . Ayrıca makinede yıkandıktan sonra kokular kalmadıysa, kumaşlarının doğasından da kaynaklanabilir. Durum ne olursa olsun ve ilgili faktörler ne olursa olsun, aynı zamanda güzel bir kokunun tadını çıkarmanızı sağlayacak basit bir çözüm sayesinde artık bu sorunla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Kötü çorap kokuları için basit ve etkili bir çözüm

Çamaşır makinesinde yeni yıkanmış inatçı kokulu çoraplarınız için umutsuzluğa kapılırken, sizi beladan kurtaracak bir çare öneriyoruz. Sadece etkili değil, aynı zamanda  hoş kokulu çoraplar elde etmenizi sağlayacak bir yöntem.

Söz konusu teknik, çoraplarınızı bol miktarda sıcak suyla doldurduğunuz büyük bir kaba yerleştirip eşyalarınızın iyice ıslanmasıdır.  Ardından ½ bardak beyaz sirkeyi lavabonuza dökün  ve eşyalarınızı 1 saat dinlendirin.

Daha sonra çoraplarınızı kaptan çıkarın, sirkeli suyu boşaltın ve tekrar sıcak suyla doldurun, bu sefer  2 yemek kaşığı karbonatı eriteceksiniz . Eşyaları geri koyun, iyice karıştırın ve birkaç damla esans yağı ekleyin.

soda çorapları

Uçucu yağlarda elbette geniş bir seçeneğiniz var. Örneğin lavanta, çay ağacı, okaliptüs ve hatta nane düşünüyoruz. Son adımda, havzayı boşaltmadan önce çorapların 30 ila 40 dakika ıslanmasına izin vereceksiniz. Uçucu yağı 2 yemek kaşığı oranında limon suyuyla da değiştirebilirsiniz  .

Bu yöntem işe yarıyorsa, bir yandan   beyaz sirkenin en iyi doğal dezenfektanlar arasında kalmasındandır . Öte yandan, sodyum bikarbonat, itibarını çalmayan eşsiz bir yeşil deodoranttır. Böylece iki ürün birbirini mükemmel şekilde tamamlar ve bize çamaşır suyunun her zaman çözüm olmadığını hatırlatır.

Kokan çorapları yıkamak için alternatif yöntem: Kaynar su + limon

Suyun yüksek sıcaklığı  ve limon suyunun beyazlatma kapasitesi  özellikle uygulaması oldukça hızlı olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir yöntemdir. Su ve limon suyunu kaynatın, ocağı kapattıktan sonra çorapları karışıma batırın ve 30 dakika etki etmesi için bırakın. Bundan sonra, tek yapmanız gereken normal yıkamayı yapmaktır.

Eşyalarınız çok kirliyse,  ılık su ve limon suyu karışımını bulaşık deterjanı ile doğrudan uygulayabilirsiniz. Daha sonra yıkamadan önce gece boyunca oturmasına izin vereceksiniz.

Kirli ve hasarlı çorapları beyazlatmak   için size uygun ekolojik temizlik yöntemlerine başvurmaktan çekinmeyin  .

Çorap yıkamak için bazı faydalı ipuçları

Çorapların etkili bir şekilde yıkanması, aşağıdakileri benimsemek için belirli refleksleri de içerir:

Çoraplarını çevir

Çoraplarınızın elastikiyetini ve genel şeklini kaybetmesini istemiyorsanız  , çamaşır makinesine koymadan önce ters çevirin , bir çamaşır torbasına koyun. Bu basit işlem onların giysilere karışmasını ve esnemesini engellemek için yeterlidir.

Çoraplarınızı asın ve kurumasını bekleyin

Yıkandıktan ve durulandıktan sonra,  çoraplarınızı kurutma rafına tek tek sabitleyin ve  ardından güneşe maruz bırakın. UV ışınları kokuları serbest bırakacaktır.

çorap kurutma

Bir kurutucu kullanmak istiyorsanız, çoraplarınızın  nem  ve deterjan veya kabartma tozu topakları içermediğinden emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, özellikle bir kurutucuda çekme eğilimi gösteren ipek ve yün çoraplar için havayla kurutmanın her zaman en iyisi olduğunu unutmayın. Gerçekten de, malzemeleri yüksek sıcaklıkları desteklemez.

Görüldüğü gibi bazı problemler kimyasal kullanmadan kolayca çözülebilir.  Ayakkabıların kokusunu gidermenizi sağlayan teknik için de aynı şey  .

ev