Üretken ve sağlıklı bir fide elde etmek için bazı küçük kuralları izleyerek maydanozun nasıl düzgün bir şekilde yetiştirileceğini öğrenelim.

Maydanoz yetiştiriciliği

Maydanoz, mutfakta en çok sömürülen kokulardan biridir, özellikle Akdeniz mutfağına ait birçok yemeği süsleyebilen çok yönlü bir sebzedir. Buna ek olarak, bakmak için güzel bir bitkidir, bu da çevrede lezzetli bir koku verir, mutfakta veya balkonda tutmak için mükemmeldir. Bununla birlikte, fesleğen veya biberiye gibi diğer aromatik bitkilerde olduğu gibi, uzun süre sağlıklı tutmak kolay değildir.

Çoğu zaman, aslında, bu kurumaya veya yaprak üretmemeye meyillidir. Bloke olmuş bir büyümeye sahiptir, xiulian uygulamasında bir şeylerin açıkça yanlış olduğuna dair bir işarettir. Peki, bu nasıl düzeltilebilir? Her şeyden önce, herkesin bilmediği bir uyarı: maydanoz  hafif toksisite seviyelerine sahiptir, bu nedenle miktarları asla abartmamalısınız, aksi takdirde mide kramplarına ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, sınırlı dozlarda  tüketildiğinde, birçok faydası vardır.

Maydanozu düzgün bir şekilde yetiştirmek ve üretken ve sağlıklı hale getirmek için nasıl

Önlemler sağlıklı maydanoz

Maydanozu iyi yetiştirmek için uyulması gereken ilk kural iksiridir. Bu bitkinin parlaklığa, aynı zamanda gölgeye ihtiyacı var. Aromatik bir bitki olan maydanozun doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyduğuna inanmak yaygın bir hatadır. İdeal olan, bunun yerine, kısmi gölgeli bir yere yerleştirmektir, aksi takdirde kurur. Sabahın erken saatlerinde güneşlenmeli ve günün geri kalanında gölgede kalmalıdır.

Bu şekilde yaprakları iyi geliştirebilecektir. Balkon veya bahçe tam güneş altındaysa, çözüm onu daha uzun boylu bitkilerin yanında büyütmektir, böylece bunlar gölge görevi görebilir ve günün ortasında güneş ışınlarından koruyabilir. Bu bitki suyu sever, her gün ıslatmanız gerekir, toprağı her zaman nemli bırakır ve uzun süreli kuruluktan kaçınırsınız.

Maydanoz yemyeşil ipuçları

Sabahın erken saatlerinde veya akşamları, gün batımından sonra, yaprakları ıslatmadan sulanır. Toprağa gelince, maydanozun çok sayıda besine, dolayısıyla azot, fosfor ve potasyuma ihtiyacı vardır. Evrensel toprakta gübreyi veya granül veya organik gübreleri karıştırmak daha iyidir. Bahçede, doğrudan kompost ve taze gübre ile gübreleyebilirsiniz. Birçoğu yaprakların toplanmasında da hata yapar.

Maydanozun yaprakları üstten toplanmaz, sonra sapı boş bırakır, çünkü bunu yaparken kalan, kuruyan ve ölen sap. Maydanoz toplarken, yeni sürgünleri uyarmak için tüm sapı toplamalı, tabandan 3 cm ayırmalısınız. Ek olarak, küçük ve gençlerin büyümesine izin vererek en gelişmiş sapları toplamak her zaman daha iyidir. Burada yaprakların doğru korunması.