Maya ve limon suyu, doğrudan fırına konmak üzere bir araya gelen iki özel malzeme: neden herkes bunu yapıyor?

Fırında maya ve limon

Fırın , evde en çok kullanılan aletlerden biridir ; çeşitli yemeklerin hazırlanmasında veya bir gün önceden hazırlanan yemeklerin ısıtılıp tüketilmesinde faydalıdır. Genel olarak konuşursak, faturanızı daha az tüketmek ve sağlığınızı korumak için gereken hijyeni sağlayabilmek için fırınınızın her zaman temiz olması iyidir. Fırına koymak için maya ve limon suyu gibi az bilinen bazı özel yöntemler de vardır : Bu ne için? İşte tüm avantajlar.

Fırında kabuklanma, ana sebepler nelerdir?

Fırın günde birkaç kez kullanılır ve tam da bu nedenle kolayca kabuklanır. Sadece yanmış yağın veya peynirin sızdırması ve klasik sosun görülmesi zor alanlarda bile genişlemesi yeterlidir.

Hazırlıklar çok sayıda ve farklıdır; kirin belirtileriyle mücadele etmek çoğu zaman zorlaşır. Her durumda, yüzeylerin zarar görmesini ve kirlenmesini önlemek için pişirmeden önce tüm yüzeye pişirme kağıdı veya folyo koymak daha iyi olacaktır .

kaplamalı fırın

Hepsi bu kadar değil, aslında birincil hedefe ulaşmak için büyükannenin yöntemlerini kullanmak iyi olurdu : hijyen, temizlik ve parfüm. Anneannelerin her zaman yaptığı gibi ana malzemeler limon ve mayadır.

Fırında limon ve maya: avantajları nelerdir?

Belirtildiği gibi çoğu evde insanlar fırını belirli hazırlıklar için kullanmayı sever. Karmaşık, hızlı pişirme veya bazı özel hazırlıkları gerçekleştirmenize olanak tanıyan son teknoloji ürünü bir cihaz.

Temizleme zamanı geldiğinde her şey karmaşıklaşır çünkü çoğu zaman kabuklanır ve yağ artık kaybolmaz. Kirletici maddeler ve kimyasal maddeler açısından zengin olduklarından piyasadaki bazı ürünleri kullanmamak daha iyidir .

Büyükanne hilesi günümüzde temizlik uzmanları tarafından da kullanılmaktadır ve geliştirilmesi kolay olacaktır. Gerekli malzemeler şunlardır:

  • Sıkılmış limon
  • Tatlılar için maya
  • Sızma zeytinyağı – 1 yemek kaşığı
  • Beyaz şarap sirkesi – 1 yemek kaşığı
limon ve sirke

Küçük bir kase alın ve tüm malzemeleri çok yumuşak bir köpük oluşana kadar karıştırın. Şimdi sıra fırının her tarafına geçecek şekilde bir sünger almaya geldi.

Minimum seviyede açın ve maddenin etkili olmasını bekleyin, ardından 5 dakika sonra kapatın. Her şeyi durulayın ve temiz, nemli bir bezle silin. Fırın neredeyse yeni gibi temizlenecek ve sterilize edilecektir.

fırını temizle

Yağ ve yanmış yiyeceklerin her izi hiçbir çaba harcamadan yok olacaktır. Üstelik çeşitli malzemeler sayesinde çok hoş kokulu olacak. Bu çözüm aynı zamanda kabuk kaplı ocakların birkaç saniye içinde yeniden parlamasını sağlamak için de kullanılabilir.

Doğal ve ekonomik içerikli , temizlik profesyonellerine güvenerek haftada bir kez kullanılabilecek bir çözümdür .

ev