Bu yüzden balkona patates koymalısınız. Birkaç hafta içinde hiç beklemediğiniz güzel bir bitkiye sahip olacaksınız, bunu yapmak gerçekten çok basit.

balkondaki patatesler

Patates, mutfakta çeşitli tariflerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan bir sebzedir . Ancak sadece mutfak alanında değil, farklı şekilde de kullanılabilir. Aslında patates, giysilerdeki lekeleri çıkarmak için geçerli bir çare olabilir ve yaygın olarak kullanılan yağ çözücüye bir alternatiftir.

Aslında soyulmuş ve haşlanmış patates lekeli bir giysinin üzerinden geçirilirse leke tamamen yok olacaktır. Ancak birçoğu, mutfakta veya ev işlerinde uygulamasını bulamayan çok özel bir nedenle balkona patates koymaya başlıyor, o zaman nerede? Bahçecilikte.

patates

Az önce de söylediğimiz gibi, patates neredeyse her gün kullanılıyor ama belki de balkona koymanın bu yöntemini bilmiyordunuz . Bunu yaparsanız güzel bir bitki elde edeceksiniz ama nasıl yapacağınızı ve neye ihtiyacınız olacağını bir sonraki paragrafta birlikte görelim. Tüm detaylar aşağıda.

Balkonda patates: güzel bir bitki doğuyor

Bir patatesle güzel bir bitki doğurabilirsiniz dedik ve bu doğru. Aslında patates kullanımı ile çok kısa sürede gidip yeni gül fidanları doğurabilirsiniz. Ancak nasıl yapılacağına ve bu yöntemi uygulayabilmek için ne yapılması gerektiğine bakalım.

İlk önce bir patatese ihtiyacınız olacak. O zaman bir kurşun kalem, makas, gül çelikleri, hormonal bir köklendirme bileşiği, bir saksı ve toprağa ihtiyacınız var. İlk önce gül bitkinizden bir kesim almanız veya almanız gerekecek . Bunun olgun olması ve geçmişte çiçek açmış olması önemlidir. Bu yaklaşık 15 veya 20 santimetre uzunluğunda olmalıdır.

gül

Kesimleri aldıktan sonra, bir köklendirme hormonu bileşiği ile nemlendirilmeleri gerekecektir . Bu genellikle kesimlerin çoğalmasını kolaylaştıran kimyasallardan yapılır. Ancak doğal da olabilir ve örneğin büyümeyi destekleyen ve onu mantarlardan koruyan aloe vera kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bal ve tarçın da etkilidir.

Bu noktada patatesi alıp bir kalem yardımıyla dar ve derin bir delik açabilirsiniz . Gül sapını patatesin içine yerleştirin ve elde ettiğiniz vazoyu ve toprağı alın. Birçok kişi patatesi ekmeden bitkinin büyümesine izin verir ama onu dikmek çok daha etkilidir.

patates yöntemiyle yeni gül fidanları

Bunu yapmak için, biraz topraklı bir tencere alın ve patatesi kesik kısmı ortada olacak şekilde koyun . Patatesin üst uçları yerden dışarı çıkacak şekilde tamamen kaplanmamasına özen gösterilmelidir. Bu noktada, sağlıklı ve bereketli büyümesini sağlamak için bitkiye bakmanız gerekecek.

Bitkinin büyümesine yardımcı olmak için saksıyı sıcak ve aydınlık bir yere koyun. Yaklaşık 20°C alacak ve ışınların yönlendirilmesi gerekmeyecek. Aslında bunu yapmak için en iyi zaman baharın gelişiyle birlikte Mart ayıdır. Birkaç hafta içinde bitkiyi besleyecek olan patates sayesinde kökler gelişecektir . Siz de deneyin!

ev