Alüminyum folyo, evde birçok farklı şekilde kullanılabilen ucuz ve çok yönlü bir üründür. Bu yüzden birçok kişi bulaşık süngeri olarak kullanıyor.

folyo içinde bulaşık süngeri

Aşağıda alüminyum folyonun en yaygın kullanımlarından bazılarını bulacaksınız ve ayrıca bulaşık süngerini sarmak için ne kullanıldığını açıklayacaksınız.

Yiyecek saklama ve çok daha fazlası

– Yiyecek saklama –   Yiyecekleri saklamak için kullanılabilir. Bunu yapmak için artık yiyecekleri alüminyum folyoya sarın ve buzdolabına koyun. Bu, yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.

– Isı yalıtımı – Alüminyum folyo mükemmel bir ısı yalıtkanıdır ve genellikle ısıyı tencere veya tavaların içinde tutmak için kullanılır. Bu çözüm için, bir tabağı fırına koymadan önce alüminyum folyoya sarmak, eşit şekilde pişmesine yardımcı olabilir.

– Tavaların temizlenmesi –   Büyük tavalarınız varsa, kirin çoğunu çıkarmak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Sadece bir top oluşturun ve kiri çıkarmak için tavaya sürün.

folyo rulo

– Aydınlatma –  Güneş ışığını yansıtmak  için kullanılabilir Karanlık bir odanız varsa, bir pencerenin üzerine alüminyum folyo yerleştirmek, odaya giren ışık miktarını artırmaya yardımcı olabilir.

– Koku Giderme – İstenmeyen kokuları evden çıkarmak için de kullanılabilir. Dolaplarınıza, kilerinize veya buzdolabınıza alüminyum folyo parçaları yerleştirmek hoş olmayan kokuların giderilmesine yardımcı olabilir.

– Ütünün temizlenmesi – Ütüde kola artığı veya başka kirler varsa, bunları çıkarmak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Sadece ütüyü açın ve kiri çıkarmak için alüminyum folyonun üzerinden geçirin.

Demir ve folyo

– Tutkal kalıntılarını çıkarma – Tutkal kalıntılarını çıkarmak için de kullanılabilir. Yapıştırıcıyı çıkarmak için etkilenen bölgeyi alüminyum folyo ile hafifçe ovun.

– Tahliye suyunu yumuşatın – Folyo, su sertliğini gidermek  için uygundur . Seramiği bozan sarı haleler sorununu çözebilmek için. 

Aslında bunlar, evdeki pek çok farklı durumda kullanılabilen alüminyum folyonun kullanımlarından sadece birkaçıdır. Alüminyum folyo, evde her zaman el altında bulundurmaya değer, ucuz ve çok yönlü bir üründür.

Bulaşık süngerini alüminyum folyoya sarın

Spiral süngerler, çelik ve paslanmaz çelik yüzeyleri çizmeden temizlemek için harika bir seçenektir . Ancak uzun süreli kullanımda temizleme özelliklerini kaybedebilirler.

Çelik süngerler

Ancak etkililiklerini geri kazanmanın kolay bir yolu var: Spiral süngeri sıkıp kurutun, ardından alüminyum folyoya sarın ve dondurucuya koyun . Tekrar kullandığınızda, neredeyse yeni gibi göründüğünü göreceksiniz!

Folyo kağıt mangalın temizliğinde de kullanışlıdır . Barbekü ızgarasındaki kiri güvenli bir şekilde ve zararlı kimyasal kalıntılar bırakmadan çıkarmak için basit bir yöntem kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için biraz alüminyum folyo alın ve bir top haline getirmek için süngerin etrafına sarın.

Ardından, barbekü maşası kullanarak folyo bilyeyi ızgaranın üzerinde tutun ve kiri temizlemek için üzerine sürün. Bu şekilde, ızgara temiz ve zararlı ürün veya madde kalıntıları olmadan geri dönecektir.

ev