İşte Cycas’ın sarı yapraklarına nasıl bakabileceğiniz. Bu inanılmaz çözümü yalnızca çocuk yetiştiricileri biliyordu.

Cycas’ın sarı yapraklarının nasıl iyileştirileceği hakkında her şeyi açıklıyoruz . Bu çok basit numaralar, onları eskisi gibi yeşil ve bereketli hale getirmek için yeterli olacaktır.

Cycas, harika bir bitki

Cycas , görünüşte bir palmiye ağacına benzeyen çok özel bir bitkidir. Gerçekte, bunların kozalaklı ağaçlara benzeyen çok eski bitkiler olduğunu bilmelisiniz.

Bu bitki , gövdenin tepesinden başlayan “pinnate” adı verilen bazı yapraklarla karakterize edilir . Bu yapraklar 20 metreyi bile ölçebiliyor!

Bu bitkinin sarı yaprakları

Aslında bu bitki iki tür yapraktan oluşur: yeşil olanlar ve yeşil olmayanlar. Onları yetiştirenlerin en büyük hedeflerinden biri yapraklarını yeşil tutmaktır: bazen bu gerçekten zorlayıcıdır, ancak bunu nasıl yapacağınızı aşağıda açıklayacağız.

Bu bitkilerin içlerinde, özellikle köklere yakın kısımlarında siyanobakterilerce zengin “mercan genişlemeleri” vardır. Bu bitkiler rüzgar ve böcekler sayesinde gerçekleşen tozlaşma ile ürerler. Bununla birlikte, yapay üreme söz konusu olduğunda, genellikle erkek strobilium çıkarılır ve daha sonra dişi çiçek üzerinde sallanır: yalnızca çiçekler kapandığında döllenme gerçekleşir.

Bir Cycas bitkisi yetiştirmeye karar verdiyseniz, ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve yaprakların sararmasından korkuyorsanız , burada size sorunu önlemenize yardımcı olacak çok faydalı bazı tavsiyeler sunuyoruz.

Öte yandan, zaten bir Cycas bitkisi yetiştiriyorsanız ve yapraklarının yavaş yavaş yeşile döndüğünü fark ederseniz endişelenmeyin, çünkü bu çare ile sorunu çözeceksiniz.

Sarı yaprakları nasıl tedavi edilir

Çoğu zaman sikadın yaprakları yeşilden sarıya dönebilir. Bunun olmasının nedenleri vardır ve bunlar genellikle magnezyum eksikliğine kadar izlenir. Yaprakların sararma olgusu kloroz olarak bilinir.

Bu bitkinin bazı kısımlarında sarılık olduğunu fark ettiğimizde , bu rengin tüm bitkiye hakim olmasını ve yayılmasını önlemek için mutlaka harekete geçmeliyiz.

sağlıklı sikad

Şimdiye kadar sarılık yayıldıysa veya yayılmaya devam ediyorsa, odaklanmanız gereken tek şey şüphesiz bitkinin üzerinde büyüdüğü toprağın yeniden dengelenmesidir . Özellikle, ona doğru besinleri sağlamalısınız. Spesifik bir tavsiye, kendinize bu bitki için mikro elementler sağlayabilen özel bir gübre almanızdır.

Yapraklarının sararıp kurumasını, o çok sevdiğimiz parlak yeşil renginin zayıflamasını ve kaybolmasını ancak bu şekilde engelleyebileceğiz .

Üstelik bunu herkes bilmese de bu bitkiyi çok sık sulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız çünkü fazla nitrojen ciddi zararlara neden olabilir. Cycas’ı yalnızca toprağının tamamen kuruduğunu fark ettiğinizde sulamayı unutmayın .