Ülkemizde en faydalı ve yaygın bitkiler arasında mutlaka defneyi buluruz . Yüzyıllardır sadece mutfakta değil, daha birçok amaç için kullanılan fantastik bir bitkidir. Bu yazıda defnenin kendine has özelliklerinden bazılarını ve buzdolabıyla ilgili özel bir kullanımını açıklayacağız . Ayrıntılı olarak görelim!

Defne, muhteşem bir bitki!

Defne bitkisini muhteşem bir bitki olarak tanımlamak hiç de riskli değil. Aslında, özellikleri çoktur. Örneğin karın ağrısıyla savaşan infüzyonlar ve bitki çayları yapılabilir; onu farklı kılan kokusu sayesinde tüm evi kokulandırmak ve her türden tarifi optimize etmek mümkün.

Açıkçası, birisi zaten çok eski bir sembolojinin de bu bitkiyle bağlantılı olduğunu bilecektir: sadece çeşitli bilge adamların ve eski hükümdarların taçlarının defne ile süslendiğini düşünün.

Neden buzdolabında kullanalım?

Peki bu bitkiyi neden buzdolabında kullanmalısınız ? Çok basit bir nedenden dolayı: defne bitkisi, cihazın içinin tamamını kokulandırma yeteneğine sahiptir . Bazen buzdolabının kapısını açtığınızda kötü kokular ya da her halükarda çok güçlü kokular fark ettiğinizi fark ettiniz mi?

Bazı yiyecekler vardır ki, diğerlerine göre çok yoğun bir koku yayarlar ve bunların doğru muhafaza durumlarıyla bağlantılı olması gerekmez. Mesela peyniri düşünelim. Sorunu çözmek için defne yaprağı kullanabilirsiniz. Aletlerin çeşitli raflarına birkaç yaprak yaymamız ve birkaç gün bırakmamız yeterli .

Emici özelliği sayesinde kötü kokulara karşı da çok faydalı olan sodyum bikarbonat etkisiyle de kombine edilebilir.

Deneyebileceğiniz diğer yöntemler

Bu bitkiyi kullanmanın başka bir dizi alternatif yöntemi de vardır. Örneğin, evi ve yüzeyleri güzelleştirmek için faydalı bir infüzyon yapılabilir : bu durumda, birkaç yaprağı bir tencerede kaynatmak ve ardından evin her odasına aynı ile girmek yeterli olacaktır.

Peki, bu büyülü bitkinin yapraklarını doğrudan elektrikli süpürge torbasına kırıp , cihaz kullanıldıktan sonra tüm evi kokulandırmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz ? Görmek inanmaktır!

Ayrıca defne yaprağından çantalar yapıp çekmece ve dolaplara koymayı da düşünebilirsiniz . Bu şekilde, istenmeyen böcekleri uzaklaştıracak ve tüm alanı parfümleyebileceksiniz: Giysileriniz ne olursa olsun, böylece sonuna kadar parfümlenecek!

ev