Ülkemizde en faydalı ve yaygın bitkilerden biri de hiç şüphesiz  defnedir  . Yüzyıllardır sadece yemek pişirmede değil, birçok başka amaçla da kullanılan fantastik bir bitkidir. Bu yazıda defnenin bazı kendine özgü özelliklerini ve buzdolabıyla bağlantılı özel bir kullanımını açıklayacağız   . Ayrıntılı olarak görelim!

Defne, muhteşem bir bitki!

Defne bitkisini muhteşem bir bitki olarak tanımlamak abartıdan başka bir şey değildir. Aslında özellikleri çoktur. Örneğin karın ağrısıyla mücadele eden infüzyonlar ve infüzyonlar yapabilirsiniz   ; Onu farklı kılan kokusu sayesinde ise  tüm evi parfümlemek  ve her türlü tarifi optimize etmek mümkün.

Açıkçası, birileri çok eski bir sembolizmin de bu bitkiyle bağlantılı olduğunu zaten biliyor: Antik çağların birçok bilge adamının ve hükümdarının taçlarının defne ile süslendiğini düşünün.

Neden buzdolabında kullanmalısınız?

Peki neden bu bitkiyi buzdolabında kullanmalısınız   ? Çok basit bir nedenden dolayı: defne bitkisi, cihazın tüm iç kısmını parfümleme yeteneğine sahiptir   . Bazen buzdolabının kapısını açtığınızda kötü kokular ya da çok güçlü kokular duyduğunuzu fark ettiniz mi?

Diğerlerine göre çok daha yoğun bir koku yayan bazı gıdalar vardır   ve bu, doğru muhafaza durumuyla bağlantılı olmayabilir. Mesela peyniri düşünelim. Sorunu çözmek için defne yaprağı kullanabilirsiniz.  Cihazın farklı raflarına birkaç yaprak serpip birkaç gün bekletmeniz yeterli olacaktır  .

Emici özelliği sayesinde kötü kokulara karşı da oldukça faydalı olan karbonatın etkisi ile de birleştirilebilir.

Deneyebileceğiniz diğer yöntemler

Bu bitkiyi kullanmanın başka alternatif yöntemleri de vardır. Örneğin evi ve yüzeyleri parfümlemek için faydalı bir çay hazırlayabilirsiniz   : Bu durumda bir miktar yaprağı bir tencerede kaynatıp evin her odasına sokmanız yeterli olacaktır.

Bu büyülü bitkinin yapraklarını doğrudan elektrikli süpürge torbasına koyup  , cihazı kullandıktan sonra tüm evi kokulandırmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz  ? Görmek inanmaktır!

Ayrıca defne yapraklarıyla dolu torbalar hazırlayıp çekmece  ve  dolaplara yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz   . Bu sayede istenmeyen böcekleri uzaklaştıracak ve tüm alanı parfümleyebileceksiniz: kıyafetleriniz, ne olursa olsun, maksimum derecede kokacak!

ev