Zeminlerinizdeki kiri ve bakterileri hızla yok etmek için ihtiyacınız olan tek şey ev yapımı bir temizleyici. Bu yazıda, fayans derzlerinden kiri çıkarmada aynı derecede etkili olan kolay bir tarif gösteriyoruz.

Mutfağınızın erişebileceği yaygın ev ürünlerini kullanarak birçok zemin temizleyici hazırlayabilirsiniz. Bu makale , hemen hemen her tür zeminde çalışan çevre dostu ve ekonomik bir temizleyici tarifi ortaya koymaktadır  .

paspas

Lekesiz, iz bırakmayan bir zemin için ev yapımı deterjan

Ekolojik bileşenlerin akıllı bir karışımı sayesinde, bu ev yapımı deterjan sadece doğal olmakla kalmaz, aynı zamanda zeminlerinize de zarar vermez.

İşte malzemeler:

  • 150 ml beyaz sirke
  • 70°’de 60 ml ev alkolü
  • 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı
  • 5 ila 10 damla seçtiğiniz uçucu yağ
  • ½ litre sıcak su

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve ardından her şeyi bir sprey şişesine dökün. Lekeleri çıkarmak için ortaya çıkan çözeltiyi doğrudan zemine püskürtmeden önce iyice karıştırın. Genel yıkama için elbette bir kova su tercih edin, listedeki her bir bileşenin dozajını artırın. Fayans derzleri için  tek yapmanız gereken, bulaşık deterjanına batırılmış bir diş fırçası ile derzlere sürtünmek. Uçucu yağları ½ fincan limon suyuyla da değiştirebilirsiniz.

Toprağın türüne bağlı olarak diğer ev yapımı deterjanlar

– Ahşap zemin için doğal deterjan

ahşap zemin

Ahşap zeminler için 1 bardak suya ½ bardak beyaz sirkeyi ve 1 tatlı kaşığı sıvı yağı eklemeniz yeterli. Ardından solüsyonu zemine sürmeden önce hafifçe karıştırın ve lekelerden kurtulurken parlaklığını geri kazandırın.  Hoş bir koku için   okaliptüs, lavanta veya nane esansiyel yağı gibi  seçtiğiniz  birkaç damla esansiyel yağı ekleyin.

– Laminat parke için doğal deterjan

Bu tarifte sıvı sabun kullanmanıza gerek kalmayacak. 2 bardak beyaz sirkeyi 2 bardak ılık su  ve ardından birkaç damla limon suyu ile karıştırmanız yeterli olacaktır  . İyice karıştırıldıktan sonra, malzemeleri bir mikrofiber bez kullanarak zemine sürün.  Ayrıca, aşındırıcı dokusu zemin yüzeyini çizebileceğinden  çelik yünden  kaçınmak daha iyidir  .

– Vinil döşeme için doğal deterjan

Bu tip zeminleri düzgün bir şekilde temizlemek için   6 litre suya ½ su bardağı alkol, ½ beyaz sirke ve 4 yemek kaşığı bulaşık deterjanı dökün . Sıvı siyah sabun, hatta rendelenmiş veya toz haline getirilmiş Marsilya sabunu da kullanabilirsiniz.

Bolca karıştırdıktan sonra zemini doğal temizleyici ile silin. Daha sonra zemini kurutduğunuzdan emin olun. Kurumadan önce çok beklememek önemlidir çünkü vinil su geçirmez olmasına rağmen  yüzeyde su kalmasına izin verilmemelidir.

– Karo zemin için doğal deterjan

karo zemin

Karo zeminleri çok amaçlı bir temizleyici ile temizlemek mümkündür. Gerçekten de porselen veya seramik karolar  , suyun nüfuz etmesine izin vermeyen geçirimsiz bir yüzeye sahiptir.

Lekeler varsa, önce lekeli bölgeye biraz su ve kabartma tozu ile bir macun kullanarak onlardan kurtulun,  ardından temiz bir bezle silin . Durulayın ve ardından kurutun.

Daha sonra 6 litre ılık suya ½ su bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı dökün, karıştırın ve solüsyonu önceki noktalarda anlatıldığı gibi kullanın. Özellikle sert lekelerle uğraşıyorsanız,   genel zemin temizliği yaparken daha fazla kabartma tozu ve ardından 1 bardak ovalama alkolü kullanın.

Hava soğuksa ve zemin kurumuyorsa,  bunu kışın bile gerçekleştirmenin hızlı ve kolay çözümü burada.

ev