Dışarısı soğuk olsa bile kötü kokuları ortadan kaldırmanın ve mutfağa güzel kokular yaymanın birkaç yolu var ve biz bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz.

mutfağı parfümlemek

İyi temizlik önemlidir, aslında mutfağı, özellikle çalışma yüzeylerini, aletleri ve fırın ve ocakların etrafındaki alanları temiz tutmak, kötü kokulara neden olabilecek yiyecek ve yağ birikimini azaltmalıyız.

Evdeki kötü kokular

Genel olarak, mutfakta kötü kokuları önlemek için, iyi hijyen ve temizlik sağlamak, yiyecek veya yağ birikmesini önlemek ve pencereleri açarak veya davlumbazı açarak odayı iyi havalandırmak önemlidir .

Ama dışarısı soğuksa, içinde yaşadığımız odalara güzel kokular sürmek için ne yapabiliriz?

mutfak parfümü nasıl yapılır

Mutfağa parfüm sürmek genellikle zordur çünkü odaya yemek kokuları hakimdir. Birçoğu hava sirkülasyonu sağlamak için pencereleri açmayı tercih ediyor, ancak soğuk nedeniyle bu her zaman mümkün olmuyor.

Ancak mutfağa güzel kokular vermenin basit doğal yolları da var . Örneğin, mutfağa harika bir aroma veren narenciye kokusunu kullanabilirsiniz.

Turunçgiller, güçlü aromaları sayesinde pencere ve balkonlar kapalıyken mutfağı güzelleştirmek için idealdir . Bunları kullanmak için, bir portakal veya limonu ikiye bölün ve yarısını bir su kabına sıkın.

Ardından diğer yarısını da dilimleyerek tencereye ekleyin. Isıyı yakın ve kaynatın, ardından kapatın ve aromanın mutfağa yayılmasını sağlayın.

mutfak parfümü nasıl yapılır

Defne, güzel bir koku yaymak için her türlü çarenin vazgeçilmez bir maddesidir. Turunçgiller gibi, defne de mutfak için mükemmel olan güçlü ama istilacı olmayan bir aromaya sahiptir .

defne infüzyonu

Parfümü yoğunlaştırmak için bir infüzyon hazırlanması tavsiye edilir . Defne yaprağına ek olarak, kokuları daha etkili bir şekilde emmek için tencereye bir çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Lavanta

Lavanta genellikle çamaşır oda spreyleri ile ilişkilendirilir, ancak aynı zamanda doğal oda spreyleri için tercih edilen çiçektir. Pencere ve balkonlar kapalıyken bile mutfakta mis kokulu hava olması için yapılacaklar listesinden eksik olamaz .

Önceki durumlarda olduğu gibi bir infüzyon veya kokulu bir mum hazırlamak mümkündür . Kokulu bir mum yapmak için, bir cam kavanozu su ve lavanta çiçekleri ile doldurun, ardından üstüne bir mum yerleştirin ve çok geçmeden mutfakta onun harika kokusunu almaya başlayacaksınız .

fırın kokuları

Mutfakta hoş bir koku yaymak için fırın hilesini hiç duydunuz mu ? Kısa sürede mükemmel sonuçlar almanızı sağladığı için özellikle balkon ve pencereler kapalıyken kullanışlıdır.

Mutfağı defne ile kokulandırın

İşin püf noktası, bir parşömen kağıdı alıp bir damlama tepsisine yerleştirmek ve ardından birkaç narenciye dilimini keserek önceden 180°’de ısıtılmış fırına en az çeyrek saat yerleştirmektir. Kötü koku kaybolduğunda, fırını kapatın ve lezzetli narenciye kokusunun tadını çıkarın.

Büyükannenizden mutfaktaki hoş olmayan kokuları gidermek için çeşitli doğal ilaçları öğrendikten sonra , şimdi de bunları nasıl tamamen önleyebileceğimize bakalım.

Yöntem çok basit: Yemek pişirirken mutfağa kaynar sirke ile bir tencere koyun. Bu sayede davlumbaz kullanımı ile birlikte kokuların evin her köşesine yayılmasını önlemede daha fazla yardımcı olmuş olursunuz.

ev