Gazdan tasarruf etmek isteyenler bilsinler ki bunu başarmak için mutfakta birden fazla refleks edinilmelidir. Bu nedenle gaz tüketimini azaltmak için bir takım pratik ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenizi öneririz.

Bu yazıda size doğalgaz faturanızı düşürmenin ve değerli paradan tasarruf etmenin oldukça mümkün olduğunu gösteriyoruz  .

Mavi alev

Yemek yaparken gazdan tasarruf etmenin 12 yolu

Gaz esas olarak günlük yemek pişirme işlerinde kullanılır. En sevdiğiniz yemekleri yapmaya devam ederken onu verimli bir şekilde nasıl tüketeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Daha az tüketen mutfak eşyalarına yatırım yapın

Basınçlı kaplar veya ıslıklı su ısıtıcıları gibi pişirme kapları almayı düşünün. İkincisi, kaynamanın sonunu gösterme hakkına sahiptir. Kaynar suyun iyi miktarda gaz tükettiğini bildiğinizde çok pratik bir refleks  .

Düdüklü tencere,  pişirmesi uzun zaman gerektiren yemekler için mükemmeldir.  Gerçekten de, normal cihazlardan %50 ila %75 daha az enerji tüketilmesini sağlar. Ve bu aynı pişirme süresi için veya daha az.

2. Brülörleri akıllıca kullanın

brülör

Brülörlerin boyutlarındaki fark tesadüfi değildir. Bu şekilde yapılandırılırlarsa,  fazla gaz tüketimini en aza indirmek için her bir boyutun çok hassas pişirme için kullanılmasıdır.

Yani prensip basittir. Küçük bir tencere, küçük bir brülör ve daha büyük bir brülöre sahip büyük bir tencere ile ilişkilidir. Ayrıca tencerenin alevleri kapatabileceğinden emin olun. Bu nedenle tencerenizin tabanından daha küçük bir brülör kullanılması tercih edilir.

3. Brülörleri temizleyin

Yukarıda belirtildiği gibi sarı/turuncu bir alev   görürseniz, sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görmek  için brülörleri temizlemeyi deneyebilirsiniz.   Değilse, aralığın incelemesini yapmak için bir tamircinin uzmanlığına başvurun.

4. Su miktarını azaltın

Buharlaşması için daha fazla gaz gerekeceğinden  , çok fazla pişirme suyu kullanmaktan kaçının  . Gaz tasarrufu için iyi miktarda su tercih edilir.

5. Alevi azaltın

Alevin yeterince düşük olduğundan emin olun çünkü muhtemelen yemeğinizdeki besin maddelerini kaybetmek istemezsiniz. Bu nedenle gerektiğinde düşük veya orta ateşte pişirmeyi tercih edin  .

6. Bazı yiyecekleri daldırmak

Tüketimi azaltmak, belirli yiyecekleri ıslatmayı da içerebilir. Örneğin nohutu geceden ıslatırsanız gaz tüketimini %22’ye kadar azaltabilirsiniz  .

7. Kapakları kullanın

Bir kabı açık bırakırsanız, atmosfere ısı kaybedilir ve bu da daha fazla gaz israfına neden olur. Bu nedenle  tencere ve tavalarınızın üzerini örtmeniz tavsiye edilir.

8. Isı ve alev arasındaki farkı söyleyin

mavi alevler

Yanmanın normal ve dolayısıyla tam olmasını sağlamak için brülörden çıkan alevlerin rengi parlak mavi olmalıdır. Bu, gazın tüm potansiyelinden yararlanıldığı anlamına gelir. Alevler sarıya dönen bir renk gösteriyorsa durum böyle değildir  .

9. Konteynerlerin bakımını yapın

Su ısıtıcılarımız ve diğer mutfak eşyalarımız bazen yemek artığı ve kireç tabakasıyla lekelenir. Bunlar, kaplarda bulunan yiyeceklere ısı erişimini azaltabilecek unsurlardır. Bu nedenle, pişirme daha uzun sürecek ve bu nedenle daha fazla gaz gerektirecektir. Bu nedenle , tüketimi %10’a kadar azaltmak için bunları mümkün olan en kısa sürede temizlediğinizden    emin olun  .

10. Pişirme bitmeden gazı kesin

Buradaki nokta, yiyecekleri yarı çiğ bırakmak değil, yeterince çiğ olduklarında gazı kapatmaktır. Ardından kalan ısının gerisini halletmesine izin verin ve  yemeği pişirmeyi bitirin.

11. Pişirmeden Önce Çözün

Pişireceğiniz yemek ne olursa olsun,  buzdolabında bir gün önceden çözdürmeyi tercih edin . Pişirmeniz çok daha az zamanınızı alacak ve bu da gaz tüketiminizi azaltmanızı sağlayacaktır. Yiyeceklerinizi uygun şekilde dondurmak için uymanız gereken bazı  kurallar da vardır.

12. Doğru eşyaları seçin

Isıyı daha iyi iletmek için paslanmaz çelik veya bakır alaşımlı bir taban tercih edin. İyi ısı dağılımı  , enerji tasarrufuna eşdeğerdir.

Günlük hayatta bu ipuçlarını takip ederek mutfağınızda gaz tüketimindeki farkı yaşayacaksınız.

ev