Piyasada bulunan parfümcülerin yanı sıra gardıroplarda kıyafetleri parfümlemenin ve korumanın sayısız doğal yolu vardır. Sonuç şaşırtıcı.

Dolapta biberiye sapı

Ekonomik anlamda tasarrufun yanı sıra çevre için de tasarruf sağlamaya giderek daha fazla önem veriyoruz. Kimyasal ürünlerin kullanımı konusunda giderek daha dikkatli oluyoruz ve mümkünse çoğu kişi bunların kullanımından kaçınarak doğal alternatifleri tercih ediyor.

Doğal kokulu ürünler

Musluklu deterjan dispenserleri son yıllarda giderek daha popüler hale geldi: ekolojik ve ekonomik; yanınıza boş bir şişe alıp doldurun. Doğal bir şekilde özel olarak formüle edilen bunların birçoğu genellikle parfüm ve alerjen içermez. Kumaş yumuşatıcısı kullanmaktan kaçınmak ve biraz daha fazla tasarruf etmek için, onu suda çözünmüş sitrik asitle değiştirebilirsiniz. Bu çözüm kıyafetlerinizi oldukça yumuşatacak ancak onlara koku vermeyecektir.

Dolaplardaki biberiye

Peki doğal yollarla yıkanan kıyafetlerimize nasıl parfüm sıkabiliriz?
Çamaşırlara eklenecek parfümlerden, gardıroplara konulacak parfümlere kadar, çamaşırları parfümlemek için çok sayıda çözüm var. Ancak bir kez denediğinizde en sevdiğiniz parfümcü haline gelecek
aromatik bir bitki var . Biberiyeyle ilgili.

Biberiye ve özellikleri

Aromatik bitki mükemmel bir şekilde çalılıklarda bulunuyorsa kokusunu uzaktan almak mümkündür.. Kültürümüzde ağırlıklı olarak mutfakta kullanılan biberiye, kendine has kokusunun yanı sıra antiseptik özelliğiyle de bilinmektedir. Yenilebilir olması nedeniyle hem baharat olarak hem de sindirimi kolaylaştırıcı, astım veya öksürük krizlerini hafifletici preparatlarda kullanılabilir ve aynı zamanda mükemmel bir antiromatizmaldir. Piyasada mutfakta kullanılan klasik dalların yanı sıra çeşitli formlarda da bulunmaktadır. Örneğin bitkisel çaylara, kızartmalara ve hatta hoş bir rahatlatıcı banyo için küvetteki suya eklenecek esansiyel yağ formunda. Saçları güçlendirip parlak hale getirdiği için saçlar için de mükemmeldir ve saç derisindeki kan dolaşımını harekete geçirmenin yanı sıra yeniden büyümeyi de uyarır.

Ancak biberiyenin esas olarak aroması için kullanıldığına şüphe yoktur , bu nedenle balkonlarda ve ev bahçelerinde en çok yetiştirilen aromatik bitkilerden biridir.

Çok yıllık ve oldukça otsu bir bitki olduğundan ekimi oldukça basittir. Biberiye bitkisi satın alırsanız, doğru koşullar sağlandığında kısa sürede güzel bir küçük çalıya sahip olmanız muhtemeldir. Biberiye bitkisi güneşi ve sıcağı sever, fazla suya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle çok fazla dikkat gerektirmez.

Biberiye bitkisinin kıyafetler üzerinde ve gardıropta etkinliğini keşfettikten sonra mutlaka satın almak isteyeceksiniz.

Dolaplarda doğal bir parfümcü olarak biberiye

Dolaplarda ve çekmecelerde bulunan biberiye, eşsiz taze kokusunu yaymanın yanı sıra çok önemli bir savunma rolüne de sahiptir. Aslında çok sinir bozucu güvelere karşı mükemmel bir doğal müttefiktir.

Çarşafları biberiye ile kokulandırın

Dolapların içinde parfümeri olarak kullanmak için biberiyeyi küçük poşetler halinde hazırlayarak iple asabilir veya çamaşırların arasına koyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, çok kalın olmayan bir dokumaya sahip pamuklu torbalar almak (düğün hediyeleri için kullanılanlar gibi küçük gazlı bez torbalar da iyidir) ve içine biraz bütün veya doğranmış biberiye dalları yerleştirmektir. İsterseniz lavanta gibi diğer aromatik bitkileri de ekleyebilirsiniz , ancak yalnızca biberiyenin kıyafetleriniz üzerindeki etkisi garantiden daha fazla olacaktır. Çarşaf ve havlu gibi ev çamaşırlarına koku vermek için de kullanmak iyi bir fikir olabilir .

Kokunun kalıcılığı kıyafete ve mekana göre büyük ölçüde değişir, kokunun azaldığını hissettiğinizde değiştirme zamanının geldiğini anlayacaksınız .

Çantalar, dolap ve çekmecelerin yanı sıra evin çeşitli köşelerinde de kullanılarak evin her zaman hoş kokmasını sağlıyor.

ev