İşte domates ekerken hata yapmamak ve sulu domateslere sahip olmak için bilmeniz gerekenler. 

domates yetiştir

Kendinizi domates bitkisi yetiştirmeye adadığınızda, uygulanacak tüm kuralları mükemmel bir şekilde bilmeniz çok önemlidir. Domateslerin iyi bir sonucu için ihtiyacınız olacak belirtiler. Bu kurallardan biri de şüphesiz domates bitkisinin ekilmesi gereken dönemle ilgili olandır . Mükemmel domates almak istiyorsanız ayı karıştırmamak önemlidir .

domates ekerken

Domates , İtalyan bahçelerinde en yaygın kullanılan ve kullanılan bitkilerden biridir . Ancak onların en uygun şekilde büyüyebilmeleri için hata yapmamalarını sağlayacak çok fazla bilgiye sahip olmaları gerekir.

Bu nedenle aşağıda, domates dikmek için doğru zamanın ne olduğunu ve bu işe devam ederken uygulayabileceğiniz bu anlamda başka öneriler bulacaksınız .

domates ekerken

Domates, şüphesiz tüm İtalya topraklarında en çok takdir edilen ve yetiştirilen meyvelerden biridir . Salkım biçiminde San Marzano ve yuvarlak olanlar gibi çeşitli domates türleri vardır . Bunların her biri farklı bir şekilde pişirilebilir ve kendi kişisel ve çok karakteristik tadı vardır.

Daha sonra bu malzemeye dayalı olarak kendi ellerinizle yapılan yemekleri sofraya getirdiğinizde, onları yemenin tadı ancak çok artabilir. Ne zaman ekilmelidirler?

Şimdi domatesler için en sevilen dönemi keşfedeceksiniz ki bu, onları dikmek için en iyi döneme denk geliyor.

Bu bakımdan öncelikle bu meyvenin kış aylarının daha yoğun soğuğu özelliğini sevmediğini bilmeliyiz . Bundan , domates dikmek için en iyi zamanın sıcak bir iklime dayandığını çok iyi anlayabiliriz çünkü en iyi şekilde büyümelerine izin verir.

İşte nasıl ve ne zaman yapılacağı

Buraya kadar söylenenlerden yola çıkarak domates dikmek için en uygun zaman kesinlikle Mayıs ve Haziran aylarıdır .

Domates

Bu durumlarda göz önünde bulundurulması gereken bir husus, hiç şüphesiz menşe yeridir , çünkü örneğin, güney bölgelerinde yaşıyorsanız, bölgedeki sıcaklıklar izin verdiği için ekim Nisan başına ertelenebilir .

İtalya’nın kuzeyinde bulunan yerlerde kesinlikle yapılamayan bir muhakeme.

İdeal olması için domateslerin ekileceği toprağın verimli , iyi drene edilmiş ve besinlerle zenginleştirilmiş olması gerekir . En uygun şekilde hazırlamak için doğal tip gübre kullanma imkanı vardır .

İkincisi daha sonra uzmanlar tarafından önerilen miktarlara göre ayarlanarak toprakla karıştırılmalıdır.

Ekim için, hava sirkülasyonunu ve su dağılımı ile ilgili üniformiteyi kolaylaştırmak için domateslerin yaklaşık 50 cm aralıklarla sıralar halinde ekilmesi önerilir .

Ardından, yaklaşık 10 santimetre derinliğe sahip olması gereken toprakta çukurlar kazmaya devam edin.

Her deliğe , kökleri olabildiğince uzatarak bir domates bitkisi yerleştireceksiniz . Bitkileri yerleştirdikten sonra en geçerli tavsiye, kökleri bol miktarda toprakla örtmek ve hava ceplerini önleyecek şekilde hafifçe sıkmaktır.

Bu önlemlere uyarak, domatesleriniz hoş bir şekilde sulu olacak ve böylece her tarifi eşsiz ve kusursuz tadıyla tatlandıracaktır.

Domateslerin özellikleri: işte bunlar

Domates yemek aynı zamanda çok önemli faydalar sağlamak anlamına gelir. Bunlar, su varlığı ve düşük yağ içeriği ile karakterize edilir. Bu nedenle domatesler çok az kalori getirir, ancak fosfor, potasyum, C ve K vitaminleri gibi değerli bir besin kaynağını temsil ederler.

Domatesler, tam da faydalı maddeler içerdikleri için tümörlere karşı koruma sağlayabilir, kan basıncını düşürebilir, yaşlanmayla savaşabilir.

Gözlerimizi güneş ışınlarından korumak için bize yardımcı olabilecek lutein ve zeaksantin sayesinde görüşümüzü korumamıza da yardımcı olabilirler .

Domates tam olarak potasyum ve su içerdiği için diürezi uyarır, bu nedenle retansiyonu azaltabilir ve ayrıca K vitamini sayesinde kemiklerimizi güçlendirmemize yardımcı olabilir.

Kısacası, domates geçerli bir müttefik olabilir ve kişinin diyetine dahil edildiğinde çeşitli nedenlerle gerçekten yardımcı olabilir.

ev