Bir sebze bahçeniz veya küçük bir ev bahçeniz var ve domates hasadınızı artırmak mı istiyorsunuz? Bunu birkaç basit adımda nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Domates bitkilerinde karıştırın

Domates yetiştirmek oldukça basittir ve küçük önlemler gerektirir. Bununla birlikte, çoğu zaman fidelerin iyi gelişmesini sağlamakta zorluk yaşanır, bu da onları çok erken toprağa verme ve düzgün gelişmeme riskine yol açar. Ancak, ister bahçede ister küçük bir ev bahçesinde bol miktarda domates hasadı için şaşmaz bir yöntem var.

domates yetiştir

Domates sadece bahçede değil evde de yetiştirilebilir. Evde domates yetiştirmek eğlenceli ve ödüllendirici bir aktivite olabilir ve elbette harika bir taze, organik domates hasadı sağlayabilir. Çok basit bir aktivite, miniklerle birlikte yapılması da uygun. İlk önce domates türünü seçmelisin . Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı domates türleri vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve yetiştirme koşullarınıza en uygun türü seçmek önemlidir. Bazı domates çeşitleri saksıda yetiştirmeye daha uygunken , diğerleri bahçede yetiştirmeye daha uygundur.

domates bitkisi

Daha sonra kabı seçmeniz gerekir: Bir saksıda domates yetiştiriyorsanız, iyi bir kök gelişimi sağlayacak kadar büyük bir saksı seçmek önemlidir. Toprağın fazla suyu atmasına izin vermek için drenaj deliklerinin olması da tercih edilir. Ardından, iyi drene edilmiş ve besin açısından zengin olması gereken toprağı hazırlamamız gerekecek . Verimli bir yetiştirme ortamı oluşturmak için saksı toprağı ve kompost karışımı kullanılabilir.

Her şey bittiğinde tohumları veya fideleri ekebilirsiniz : domates tohumları saksılara veya tohumluklara ekilebilir ve fideler yerel bir fidanlıktan satın alınabilir. Ancak fidelerin saksı değişimine direndiğinden ve iyi bir domates hasadı verdiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Zengin bir domates hasadı nasıl yapılır?

Domates fideleriniz zayıf görünüyorsa veya yavaş büyüyorsa, küçük bir kendin yap serası oluşturarak ve onu doğru malzemelerle besleyerek büyümelerine yardımcı olabilirsiniz . Aşağıdaki adımlar domates veriminizi artıracak ve bitkilerinizi çok daha güçlü ve dayanıklı hale getirecektir.

domates hasadı

Öncelikle fidenin bulunduğu saksıya göre bir şişe alın ve onu kesin ki bitki gelişmeye devam etsin . Bu, sera görevi görecek, bitkiyi taslaklardan koruyacak, nemi koruyacak ve ışık sağlayacak bir kubbe oluşturacaktır.

Ardından fideleriniz için mükemmel bir gübre oluşturarak ilerleyebilirsiniz . Tek ihtiyacınız olan kuru maya, süt, şeker ve su. Hızlı ve kolay bir şekilde nasıl ilerleyeceğinizi görelim.

Domates bitkilerini gübrelemek için karışım

Büyüyen fideler için gübre hazırlamak sadece birkaç dakika sürer. Kendinize büyük bir sürahi alın ve içine 10 gram kuru maya tozu ve 100 ml süt dökün . karıştırmaya başlayın ve ardından bir kaşık şeker ekleyin. Çözelti homojen olana kadar her şeyi tekrar iyice karıştırın . Son olarak 1 litre su ilave edip tekrar karıştırın.

Gübre için malzemeler

Fideleri saksı değişimine kadar bu solüsyonla sulayabilirsiniz. Kullanılan malzemelerin hepsi domates bitkisi için çok etkilidir. Maya, bitkiyi destekleyerek bitkinin doğal büyümesine yardımcı olur, süt, hastalıkları önlemeye yardımcı olan ve şeker olası parazitleri uzak tutan mükemmel bir takviyedir.
Bu şekilde, saksı değişiminden etkilenmeyecek ve zamanında zengin bir domates hasadı almanızı sağlayacak daha güçlü ve daha bereketli fidelere sahip olacaksınız.

ev