Press ESC to close

Domatesleri bununla sulayın: bitkiler güçlü ve verimli hale gelir

Domates, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli bahçıvanlar için en popüler yetiştirme seçeneklerinden biridir. Bu bitkilerin pencere pervazı veya balkon gibi küçük bir alanda yetiştirilmesi kolaydır. Bahçesiz apartman veya evlerde yaşayanlar için uygundur. Bununla birlikte, çoğu zaman domates tohumlarının çimlenmesi ve ardından bitkilerin tamamen kırılgan, hatta zayıf hale gelmesi olur. Küçük çiftliğiniz için durum buysa ve sorunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz! Bu yazımızda, domates bitkilerinizi beslemek için güçlü ve verimli büyümelerini sağlayacak tarifleri sizinle paylaşacağız.

Belirli bir sulama tarifi ile domates bitkilerinizi nasıl yetiştirirsiniz?

 Anavatanı Güney Amerika olan Solanaceae familyasından gelen domates, iç mekanlarda yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Çeşitli yemeklerin hazırlanmasında kullanılan bu mükemmel besin ve vitamin kaynağı. Bununla birlikte, kültürü karmaşık olabilir ve onunla ilgilenmek için doğru ipuçlarını akılda bulundurmamak felaketle sonuçlanabilir.

Domatesler kapalı bir sebze bahçesi için idealdir

Domates ekimi kapsamlı bir bahçıvanlık deneyimi gerektirmez, sadece  doğru zamanda ve belirli ilkeler izlenerek yapılması gerekir.

Domates tohumları nasıl elde edilir?

İki seçeneğiniz var: yemek pişirmek için kullandığınız domateslerin çekirdeklerini toplayın veya özel tedarikçilerden tohum satın alın.

 1. Domates tohumlarını kendiniz toplayın

Domates tohumlarının geri kazanımı ekonomik ve ekolojik bir yöntemdir. İşte nasıl:

 • Kaliteli domatesleri seçin:  canlı tohumlar elde etmek için iyi domatesleri seçmelisiniz. İhtimalleri kendi tarafınıza koymak için, hastalık veya bozulma belirtileri gösterenlerden kaçının.
 • Tohumları toplayın:  domatesi ikiye bölün ve tohumları bir kaşıkla çıkarın. Ardından boş bir su bardağına veya kaseye koyun ve yaklaşık iki gün bekletin.
 • Tohumları yıkayın:  iki gün sonra, bir süzgeç kullanarak, posa kalıntılarından kurtulmak için tohumları durulayın.
 • Tohumları kurutun:  Tohumları bir kağıt havlu üzerine yayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Ayrıca bir kese kağıdına koyup birkaç saat kurumaya bırakabilirsiniz.
 • Tohumları saklayın:  Kuruduktan sonra, domates tohumlarını paketin üzerindeki çeşide dikkat ederek küçük bir kağıt torbaya koyun. Ardından serin ve kuru bir yerde saklayın. Toplanan tohumlar sonraki yıllarda ekim için kullanılabilir.
Ekim için domates tohumları toplayın

 1. domates tohumu satın al

Alternatif olarak, uzman tedarikçilerden kaliteli domates tohumları satın alabilirsiniz. İşte doğru olanları seçmek için bazı ipuçları:

 • Uygun çeşitleri seçin:  Domates tohumları farklı çeşitlerde mevcuttur. Bölgenize ve ikliminize uygun bir çeşit seçin;
 • İhtiyaçlarınıza uygun domates çeşitlerini arayın:   örneğin salatalar için çeri domatesler veya soslar için sığır domatesleri;
 • Güvenilir tedarikçiler arayın:  tohumlarınızı kalitesiyle tanınan güvenilir tedarikçilerden aldığınızdan emin olun;
 • Organik tohum satın alın:  Ürünün kalitesiyle ilgileniyorsanız, böcek ilacı veya kimyasal gübre içermeyen organik domates tohumlarını seçin.

Domates tohumlarını ekmek için en iyi zaman ne zaman?

Her şey nerede yaşadığınıza ve yerel hava koşullarına bağlıdır. Daha sıcak bölgelerde  domateslerinizi erken ilkbaharda ekebilirsiniz . Öte yandan, daha soğuk olan bölgelerde geç donların bitmesini beklemek daha iyidir. Ek olarak, domates tohumlarınızı ektiğiniz zaman ile bitkilerin kurulmaları için gerekli yüksekliğe (yaklaşık 15 cm) ulaştığı zaman arasında iki ay beklemeniz gerekecektir.

Domateslerinizi nasıl ekersiniz?

İlk olarak, tohumları saksı toprağı ile dolu tepsilere ekmelisiniz. Bunu yapmak için, sıraları 5 cm aralıklarla yerleştirdiğinizden emin olarak, her 3 cm’de bir 1 cm derinliğe dikkatlice dikmeniz gerekecektir. Ardından, ilk üç veya dört yaprak göründüğünde, fideleri taze saksı toprağı veya besin açısından zengin bir bahçe toprağı ve kompost karışımı ile kaplı ayrı saksılara taşıyabilirsiniz.

Domates Yetiştirmek

Kötü durumdaki domates bitkileri, solmuş yapraklar… Bitkilerinizin saplarını güçlendirmek için nasıl sulanır?

Bunu başarmak için, iki temel bileşene dayalı iki tarif: Olağanüstü bir kompost aktivatörü olan muz kabuğu ve yüksek potasyum, nitrojen ve fosfor içeriği sayesinde bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için genellikle bahçecilikte kullanılan doğal bir gübre olan kahve telvesi. ama aynı zamanda doğal bir kovucu olarak böcekleri kovma yeteneği sayesinde.

İyi haber şu ki, kurulumları karmaşık değil, hiçbir maliyeti yok ve uzman olmanıza gerek yok. İşte nasıl:

Muz Kabuğu Kullanarak Domatesleri Dölleyin

Muz kabukları ile yapılan bu tarif   hasadınızı oldukça artıracaktır. Muz kabukları , bitki büyümesi için gerekli olan demir, potasyum ve magnezyum gibi temel besinler açısından zengindir . Domatesleri gübrelemek için kullanılabilirler. İşte nasıl:

 1. Makas kullanarak bir muz kabuğunu küçük parçalara ayırın;
 2. Şeritleri üç litrelik bir kaba dökün;
 3. Kaba yağmur suyu veya temiz, soğuk su ekleyin (bir litre su için 100 gr muz kabuğu);
 4. Karanlık ve serin bir yerde düzenli olarak karıştırarak üç gün bekletin;
 5. Hazırladığınız karışımı süzün ve domateslerinizin ayaklarının dibindeki toprağı sulamak için kullanın.

Kahve telvesi ile bitkilerinizi güçlendirin

Kahve telvesi ayrıca domates bitkileri için mükemmel bir gübredir. Nitrojen açısından zengin, genç bitkilerin topraktan besinleri emmesine yardımcı olur. Domates bitkilerini beslemek için nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Kahve telvesini ve suyu eşit oranlarda karıştırın;
 • Ortaya çıkan karışımla domates bitkilerini sulayın.

Kompostu zenginleştirmek veya  ekimden önce tohumlara ekleyerek bitkilerinizin büyümesini  hızlandırmak için  kahve telvesi de kullanabilirsiniz  . Ancak, idareli kullanılması tavsiye edilir. Eliniz ağırsa, ters etki yaratma riskini alırsınız.

Bonus: Domates bitkilerinize biraz sevgi gösterin

Düzgün beslenmenin yanı sıra,  sağlıklı büyüme için domates bitkilerinin beslenmesi gerekir . İşte domates bitkilerinize biraz sevgi vermek için bazı ipuçları  :

 • Domates bitkilerini günde en az sekiz saat doğrudan güneş ışığına maruz kalacakları güneşli bir yere yerleştirin.
 • Domates bitkilerini düzenli olarak sulayın, ancak suya batırmalarına izin vermeyin. Domateslerin köklerinin çürümesini önlemek için düzenli ama ölçülü sulamaya ihtiyacı vardır.
 • Sağlıklı büyümeyi desteklemek için domates bitkilerinden ölü yaprakları ve dalları düzenli olarak çıkarın.

Zaman, Sıklık, Miktar… Domates Sulama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bol bir hasat ve lezzetli domatesler elde etmek için   ,  bitkilerinize doğru miktarda su sağlamak üzere sulama sanatında ustalaşmanız gerekir . İşte dikkate alınması gereken bazı önemli hususlar.

Domates fidelerinin günlük olarak sulanması gerekiyor mu?

Domates fidelerinin çimlenmesi ve büyümesi için yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır, ancak onları fazla sulamamak önemlidir. Tohumlarınızı ekmeden önce, toprağın hafif nemli olduğundan, ancak ıslak olmadığından emin olun. Böylece 24 saat sulamaya ihtiyaç duymazlar. Daha sonra, sabit nemi korumak için günde 2 ila 3 kez biraz su ile sulayabilirsiniz. Ayrıca, fideler yerden çıktıktan sonra bir sprey şişesi kullanarak yapraklara su püskürtebilirsiniz.

Sprey domates bitkileri

Genç domates fidelerini haftada ne zaman ve ne sıklıkta sulamalı?

Domates tohumları filizlenip gerçek yapraklarla kaplandıktan sonra,  sulama sıklığınızı ayarlamanız gerekir . Balkonda ekim için domates fidelerinin haftada üç kez, yani gün aşırı sulanması tavsiye edilir. Ancak gerekliyse sıcak havalarda sulama sıklığını artırmaktan çekinmeyin, tabii ki yeterli miktarda su kullandığınızdan emin olun ama çok da  sulanmamalı  !

Bitkilerinizin altında çok fazla su olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çok ıslak olan toprak, domates bitkilerinize suyu olmayan toprak kadar zarar verebilir. Aşırı sulama belirtileri? Sarı, solmuş ve sarkık yaprakların yanı sıra ıslak toprak ve zayıf büyüme. Bu işaretleri fark ederseniz, sulama sıklığını azaltın.

Otomatik damla sulama sistemi geliştirmek için plastik şişenin püf noktası

Domates bitkilerini düzenli olarak sulamayı zor bulan bahçıvanlar için en kolay çözüm, otomatik damla sulama sistemi oluşturmak için plastik bir şişe kullanmaktır. Daha kolay olamazdı :

 1.  Plastik şişenin kapağını delin;
 2. Durdurucudaki deliğe bir parça kumaş sokun (kumaşın tutması için içine bir düğüm atın);
 3. Plastik şişeyi suyla doldurun, kapağını kapatın ve sulama sisteminizi domates bitkilerinin köklerine yakın bir yere yerleştirin.

Su yavaş, eşit ve sürekli akacaktır. Bu basit yöntem, fazla zamanı olmayan veya bitkilerini düzenli olarak sulayamayan bahçıvanlar için harika bir çözümdür.

Doğru sulama tekniği ile güzel domatesler elde edeceksiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını kullanarak domates bitkilerinizi güçlü ve sağlıklı olacak şekilde kolayca besleyebilirsiniz. Muz kabukları ve kahve telvesi, domates bitkilerinizin iyi büyümesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz ucuz doğal gübrelerdir.